Dlouhé čtyři roky byl ministrem financí, už šest let zastává funkci předsedy sociální demokracie, čtvrtým rokem je premiérem vlády − a přesto se Bohuslav Sobotka až teď stal skutečným politikem. Teprve současná vládní krize, kterou chladnokrevně ukočíroval a v níž se definitivně rozešel s přízraky svého politického zrání, mu zpětně vystavuje legitimaci k dosavadnímu pobytu na mocenském výsluní.

Zatím to vypadalo, že Sobotkovi padá moc do klína jaksi samospádem. Mladý sociální demokrat z jihomoravské volební kandidátky byl v dřevních časech volebního autobusu Zemák v půli devadesátých let představen Miloši Zemanovi jako vycházející hvězda partaje. Do funkcí nastupoval převážně tak, že se prostě uvolnily. V roce 2001 na něj vyšla řada při šéfování poslaneckého klubu. O rok později si ho vzal do vlády Vladimír Špidla, který se tím na financích zbavil zemanovce Jiřího Rusnoka. Do čela ČSSD pak Sobotka postoupil v roce 2011 automaticky po rezignaci Jiřího Paroubka.

vše o vládní krizi na jednom místě
velkahra2

Dokonce i tzv. lánští pučisté, kteří chtěli na podzim 2013 zmařit předsedovo jmenování premiérem, se odvařili spíš svou nešikovností, než že by je Sobotka porazil.

Disciplinovaný stratég

Teď je ale všechno jinak. Sobotka poprvé aktivně zaútočil a prosadil svou. Zdánlivě naivně vedená zteč outsidera proti favorizovanému šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi končí nástupem nového ministra financí, demaskováním mstivých úmyslů prezidenta Miloše Zemana a odhalením skrývaného mocenského paktu Babiše a Zemana.

Možná to nesrazí vysoké volební preference Babišova hnutí. Sobotkovi se ale za minutu dvanáct povedlo obrátit pozornost společnosti na ohrožení demokracie v Česku a hlavně si rozvázal ruce pro podzimní předvolební kampaň. V kuloárech dávno známé a navenek zastírané animozity se konečně dostaly na světlo.

Sobotka by asi nepoužil drsný příměr jako Babiš, který o sobě na sněmu ANO prohlásil, že je "urputné hovado". Klid, s jakým při audienci na Hradě vysvětlil navzdory Zemanovým invektivám důvody své návštěvy, však svědčí o velké Sobotkově houževnatosti, až zarputilosti. A také o pohotovosti. Chtěl-li se Babiš prezentovat národu na počátku krize jako mučedník, podařilo se to nakonec spíš Sobotkovi. A nemusel si ani podávat tklivé inzeráty s přelepenými ústy. Po ostudné hradní show s hůlkou a s předstíraným přijetím demise už jistě nehrozí rozštěpení ČSSD, pokud strana bude při prezidentské volbě prosazovat proti Zemanovi vlastního kandidáta. Sociální demokracie je po konfliktu s ANO a se Zemanem jednotná, jako už dlouho nebyla.

Šmahem rovněž ustoupila do pozadí i Sobotkova image necharismatického aparátčíka s nudným vyjadřováním. Ne že by se z něj stal strhující řečník nebo miláček davů, protivníci však odteď musí počítat hlavně s chladnokrevným stratégem. Navíc se ukázalo, že Sobotka umí dokonale mlčet, takže nečekaně podanou demisí vlády vyvolal šok, jímž soupeře úplně vykolejil. Ale i kdyby všechny tahy během krize nepocházely z jeho hlavy, nýbrž byly dílem poradců, premiér prokázal dovednost je používat a osvojit si je.

Profesionál odmítá svetr

"Sobotka ale není typ, který by se nechal vodit. Má hodnotový základ, a než ho překročí či poruší, velice o tom uvažuje," vysvětluje pro HN důvod nečekaného Sobotkova úspěchu ve vládní krizi zdroj patřící do úzkého kruhu premiérových poradců. Sobotka prý dokáže být i drsný, i jeho blízcí spolupracovníci na Úřadu vlády mu důsledně vykají. Často skloňovaný vliv advokáta Radka Pokorného na předsedu vlády se podle tohoto zdroje značně přeceňuje.

Podle dalšího z premiérových poradců je hlavní Sobotkovou vlastností umění jednat s ledovým klidem. "Nenechá se pod tlakem vyprovokovat. Počká si, promyslí všechny varianty a pak rozhodne. Už před krizí jsme cítili, že je rozhodnutý jít do sporu, protože Babiš přesáhl únosnou míru. Kdyby nebylo požadavků sněmovny vůči Babišovi ohledně dluhopisů, asi by pan premiér nejednal tak rychle a nebyl by tak útočný. Ale i tak by do střetu šel," popisuje.

Různí píáristé také podle svědků Sobotkovi radili, aby na akce pro veřejnost nechodil výhradně v obleku, ale bral si svetr, čímž by "polidštil" svou poněkud koženou vizáž. Jenže Sobotka to údajně odmítl s tím, že chce být profesionál a nemá potřebu se podbízet. Tím si sice premiér u publika škodí, na druhou stranu dlouhodobě se mu taková důslednost vyplácí, protože posiluje jeho sebeúctu a pomáhá mu odmítat líbivé kompromisy a dotahovat věci do konce.

Podle politologa Lukáše Jelínka z Masarykovy demokratické akademie, blízké ČSSD, existují vlastně dva Sobotkové. "Někdy je Sobotka strohý úředník a někdy se dokáže nadchnout pro nějaký nápad. A tak to u něj funguje často: když chce, dokáže naslouchat svému okolí, ale zároveň do vztahů s kolegy neinvestuje tolik jako jiní politici, kteří cíleně modulují své okolí," uvedl pro HN. Poslanec Roman Váňa z ČSSD dokonce boří zažitý stereotyp o Sobotkovi jako nudném patronovi. "Předseda umí vyprávět vtipy tak, že se někdy na grémiu doslova řežeme smíchy," sděluje informaci, již samotnou by veřejnost mohla považovat za vtip.

Levice versus Pilný

Už na jaře bylo jasné, že se Sobotka pokouší změnit Babišem nastavenou agendu politických témat ve veřejném prostoru. Zatímco ANO sázelo na spor mezi současností a minulostí čili efektivně řízeným státem a zkorumpovanými předchozími poměry, premiér a ČSSD chtěli vrátit hru do tradičních pravolevých mantinelů. A i to se teď Bohuslavu Sobotkovi nejspíš podařilo.

Nenaletěl ani původní nominandce hnutí ANO do čela ministerstva financí Aleně Schillerové, která už začala rozjíždět babišovskou hru na "obyčejnou ženskou". Akceptoval až Ivana Pilného jako zkušeného manažera, náchylného k věcné diskusi. Jeho první vyjádření dávají tušit, že spíš než o politiku mu půjde o odborné otázky. Navíc v minulosti měl Pilný blíže k pravici.

Sobotka prokázal politickou "dospělost" i tím, že vládní krizi včas ukončil. Odolal pokušení vyhnat ANO úplně z vlády a nedotáhl spor o ministerstvo financí až k vypovězení koaliční smlouvy. Místo toho může u voličů počítat s aureolou premiéra teprve třetí vlády v historii samostatné České republiky, která dokončí mandát. U politické "státnice" v podzimních volbách se mu bude hodit.

S přispěním Tomáše Perglera