Nejsvobodnější zemí Evropské unie je Česká republika. Alespoň podle toho, jak jednotlivé státy omezují životní styl svých občanů. Tvrdí to žebříček nazvaný Nanny State ­Index, který sestavila nezisková organizace Epicenter.

Nanny State Index

Jak státy regulují chování svých občanů (řazeno od nejvíce po nejméně):

1. Finsko

2. Velká Británie

3. Irsko

4. Maďarsko

5. Švédsko

6. Francie

7. Lotyšsko

8. Litva

9. Polsko

10. Řecko

11. Slovinsko

12. Belgie

13. Chorvatsko

14. Estonsko

15. Kypr

16. Itálie

17. Malta

18. Dánsko

19. Španělsko

20. Bulharsko

21. Portugalsko

22. Rumunsko

23. Rakousko

24. Nizozemsko

25. Lucembursko

26. Slovensko

27. Německo

28. Česká republika

Regulace potravin, alkoholických nápojů, tabákových výrobků a elektronických cigaret je nejvyšší ve Finsku (51,6 bodu z maximálních 100), Velké Británii a Irsku. V těchto zemích platí přísná omezení kouření a na tabák i alkohol jsou uvaleny vysoké daně.

Finsko je podle autorů indexu nejméně svobodnou zemí kvůli negativnímu přístupu k elektronickým cigaretám, daním za nealkoholické nápoje, zákonné regulaci týkající se konzumace alkoholu nebo reklam na alkohol.

Česko (11,5 bodu) obhájilo pozici z předchozího roku, druhé je Německo. V těchto zemích jsou nejnižší daně na alkohol i tabákové výrobky a lidé zde nejsou omezováni regulací potravin. Dobře si stojí také Slovensko, které si dokonce ve srovnání s loňským rokem podle autorů indexu polepšilo.

Většina zemí unie si však oproti předchozímu roku pohoršila, protože zavedla další regulace nebo omezení. Navzdory snahám Evropské unie sjednotit legislativu ukazuje Nanny State Index velké rozdíly v míře, jakou se národní vlády snaží upravit chování svých občanů.

Sdružení Epicenter ale připomíná, že situace v Česku se od konce letošního května zhorší, protože začne platit plošný zákaz kouření v restauračních zařízeních.

"Zákaz kouření nás s nejvyšší pravděpodobností posune na druhé místo," říká ředitel českého Liberálního institutu Dominik Stroukal. "I jako člověk, který nikdy neokusil cigaretu, jsem z toho zklamán. Je to principiální otázka. Stát se nesmí násilím plést do soukromých a dobrovolných rozhodnutí dospělých lidí. Což dělá často a čím dál více. Pro nás ale naštěstí méně než v jiných zemích EU," dodává.