Téměř 80 procent developerů chce letos v Praze zvýšit ceny nových bytů, v průměru o čtyři procenta. Stejným tempem by ceny v hlavním městě měly meziročně zrůst i v roce 2018. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou firmou KPMG ČR. Výsledky studie, do které se zapojilo přes 40 developerů, zveřejnil na pondělní konferenci ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

"V příštích několika letech v Praze s největší pravděpodobností ceny výrazně vzrostou. Důvodem bude převis poptávky nad nabídkou, který bude způsoben nedostatkem projektů. Důvodem je dlouhodobý tragický stav v legislativě povolovacích procesů, liknavý, alibistický a leckdy i šikanózní postup úřadů a politických subjektů vůči žadatelům o stavební povolení," uvedl obchodní ředitel firmy Abbey Pavel Satorie.

Nabídka nových bytů podle developerů letos v Praze poklesne meziročně o dvě procenta. Naopak poptávka se zvýší o 5,5 procenta, a převýší tak nabídku o 7,5 procentního bodu. "Na trhu bude stále docela horko, protože nabídka nových rezidenčních nemovitostí je v Praze velmi nízká," doplnil generální ředitel skupiny Crestyl Omar Koleilat.

Podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci března meziročně vzrostla o 19,2 procenta na 72 131 korun za metr čtvereční. Developeři v Praze prodali v prvním čtvrtletí 1350 nových bytů, meziročně o 15,6 procenta méně. Zásoba dostupných bytů klesla o 34,3 procenta na 3450. Zatímco v Česku se podle ČSÚ v prvním čtvrtletí začalo stavět meziročně téměř o polovinu více bytů v bytových domech, v Praze jejich počet už rok a půl meziročně klesá.

"Cenová hladina je již poměrně vysoko. Nicméně i letos očekáváme, že ceny i nadále porostou. I když už mírněji, řekněme o pět procent," dodal majitel Central Group Dušan Kunovský.

Nabídka kanceláří roste

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste meziročně o 11,1 procenta. Nová výstavba se v budoucnu bude týkat především širšího centra Prahy. Poptávka vzroste o 5,3 procenta. Developeři také očekávají, že letos by měl podíl neobsazených kanceláří vzrůst na 11 procent, příští rok naopak o jeden procentní bod klesne.

"Nabídka nových administrativních budov letos významně vzroste. Na vysoké úrovni zůstane také poptávka nájemců. Je tažena silným ekonomickým růstem v Česku i Evropské unii a dovoluje nájemcům expanzi. Na trhu je také poptávka zahraničních korporací po centrech sdílených služeb a obchodně provozní činnosti dodavatelů," uvedl Tero Loukonen z firmy Passerinvest Group.

V širším centru očekávají novou výstavbu kanceláří tři čtvrtiny oslovených developerů. Zbytek předpokládá, že nové kanceláře vyrostou ve vzdálenějším centru a okrajových částech Prahy. V centru je neočekává nikdo.

Růst poptávky po kancelářích bude v hlavním městě tažen především větší poptávkou stávajících firem (72 procent) a přílivem nových firem ze zahraničí (14 procent). Příliv firem z regionů Česka neočekává žádný z oslovených ředitelů.

Celková výměra moderních kancelářských budov v Praze podle sdružení poradenských firem Prague Research Forum (PRF) na konci března činila 3,22 milionu metrů čtverečních. To odpovídá rozloze o velikosti plochy 72 Václavských náměstí v Praze. Z toho 71 procent připadalo na kanceláře třídy A, které byly postaveny nebo rekonstruovány v nedávné době a jsou v předních lokalitách velkých měst. Například v Praze jsou to Pankrác, centrum Prahy 1 nebo Karlín.

V Praze bylo loni dokončeno 33 400 metrů čtverečních nových kanceláří, v tomto a příštím roce by ovšem mělo být podstatně více. "V horizontu příštích dvou let se plánuje jen v Praze vystavět skoro 400 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Poptávka je nicméně v současné době tak vysoká, že většina nových projektů se rychle zaplňuje," uvedl vedoucí partner poradenské společnosti Prochazka & Partners Radek Procházka.

Podíl volných kanceláří v Praze na konci prvního čtvrtletí podle PRF činil 9,4 procenta. Meziročně se snížil o 4,5 procentního bodu, v porovnání s koncem loňského roku klesl o 1,1 procentního bodu. Nejvíce prázdných kanceláří bylo v Praze 7 (14,8 procenta), nejméně v Praze 9 (6,7 procenta).