Kam přijede, tam se od něj čekají řešení. "Včera mě zrovna oslovila dvojice exulantů z Turkmenistánu. Ptali se mě, co mají dělat, když jim tamní prezident ukradl stádo koní. Bohužel mě nic nenapadlo," říká Igor Vamos alias Mike Bonanno, hrdina proslulé umělecké skupiny Yes Men. Angažovaní satirikové a filmaři, kteří se nebojí žalob, zatčení ani slovních střetů, totiž nevěří, že existuje místo, kam se "obyčejný smrtelník nedostane", či globální problém, nad nímž nemá cenu se pozastavit. Převlékají se tudíž za zástupce všemocných světových organizací a nechávají se zvát na důležité konference, na nichž přicházejí s vědecky dotaženými doporučeními, jak vydělat ještě víc peněz: Fosilní paliva? A není to málo, přátelé? Co takhle recyklovat odpadní lidi, když se dají zužitkovat do posledního chomáče vlasů?

"Yesmeni" napravují svět propracovanými absurditami, z nichž některé je možné odhalit na první dobrou, jiné o něco hůř. Třeba proto, že největší nestoudností, jíž se dopustí, je to, že lidem řeknou pravdu.

Není zvláštní, že vaše vystoupení, během nichž často říkáte to, co beztak všichni vědí, média označují jako hoax, nebo dokonce škodolibý fór?

Tohle je pro nás citlivé téma. Dlouho jsme tomu, co děláme, říkali "akce", "intervence" nebo "provokace". Pak jsme chvíli používali výraz "lumpárna", protože je trochu míň zatížená než onen "fór", anglicky "prank", který se používá i ve spojitosti se zábavnými blbinami, jaké produkuje pořad s názvem Jackass. Ale "prank" někdy zabral líp, zvlášť když jsme měli málo času na vysvětlování. Když se řekne "satira", lidé pochopí, že to na nějaké úrovni myslíte vážně.

Ptám se proto, že i výraz "aktivista", který se k vám často vztahuje, je ověšený významy.

Hrozně nerad ho používám. Okamžitě odradí spoustu lidí.

I v Americe?

Myslím, že jo. Je to s podivem, ale v Americe se většina populace považuje za apolitickou. Když pro sebe najdete jiné označení a přijdete se způsobem, jak lidi oslovit, vyslechnou vás. Ono jim záleží na tom, co se kolem děje, ale nechtějí to pojmenovávat. Naštěstí obvykle existuje jiný způsob, jak se k nim dostat.

Igor Vamos alias Mike Bonanno (49)

◼ Spoluzakladatel skupiny Yes Men. Mezi její nejvýznamnější zásahy patří vystoupení v živém vysílání BBC pro 300 milionů lidí, do nějž se infiltrovali jako zástupci americké společnosti Dow Chemical, aby vyhlásili, že se firma po 20 letech omlouvá za největší průmyslovou havárii všech dob, jímž byl výbuch továrny v indickém Bhópálu, a je připravena odškodnit její oběti.

◼ S kolegou Andym Bichlbauerem se také opakovaně přestrojili za zástupce Světové obchodní organizace.

◼ Při jedné příležitosti nabízeli firmám přelomový vynález k motivování líných zaměstnanců světových textilek – kombinézy udělující elektrošoky. Vamos je, mimo jiné, spoluautorem filmů The Yes Men Fix The World (2009) a The Yes Men Are Revolting (2014).

◼ Je nositelem několika prestižních uměleckých stipendií, v současnosti vyučuje na Rensselaer Polytechnic Institute ve státě New York.

Jaký třeba?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se