Je to politický boj proti mně, říká babiš

jarvis_592b2000498ea3cb3ad88d96.jpeg


Čtěte zde

Přibližně hodinu trvala debata evropských poslanců o nezávislosti českých medií. O diskuzi však neprojevili zájem ani zahraniční novináři, ani většina poslanců - z celkového počtu 751 jich bylo v sále jen několik. Debata se na program bruselské schůze dostala v první polovině května, jen pár dnů poté, co se na veřejnost dostaly nahrávky s Andrejem Babišem, které dokazovaly, že tehdejší vicepremiér a ministr financí ovlivňoval obsah médií. Šéf ANO čtvrteční diskusi označil za "šaškárnu".

O slovo se v Evropském parlamentu hlásili většinou zástupci České republiky, aktivní byla také švédská eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová, která debatu zahajovala a měla i závěrečné slovo. "Všechny země by měly zajistit nezávislá média. Naše monitorování ukazuje, že žádný stát není schopen zajistit naprostou nezávislost médií, Česká republika v tom však poněkud vybočuje," zkritizovala hned v úvodu situaci v Česku Malmströmová.

Čeští zástupci však něco takového slyšeli neradi. politické ovlivňování médií v Česku odmítli a byli ochotni připustit pouze podobné tlaky od Andreje Babiše. Pavel Poc (ČSSD) hned v úvodu svého příspěvku popřel, že by byla v Česku média ovlivňována.

Podle něj v tomto směru pouze selhal jeden člověk, a to Andrej Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka však situace podle Poce zvládl. "Babiš získal ohromnou moc a riziko ohrožení trvá. Bohužel, proti zdivočelým miliardářům nemá demokracie obranu, protože jsou zpočátku roztomilí a získávají si lidi," řekl Poc.

Babišův postup označil za nepřijatelný také "jeho člověk", místopředseda europarlamentu Pavel Telička z hnutí ANO. Připomněl, že Česká republika má funkční demokratické instituce schopné se s podobnými věcmi vypořádat. "Česká média a čeští novináři mají svobodu dělat svou práci pořádně," dodal. 

Kritické hlasy poukazovaly zejména na to, že podobné věci si má každá země řešit sama. Navíc je to poprvé po třinácti letech, kdy se Česko stalo členem EU, že by se na půdě Europarlamentu řešila nezávislost médií jedné konkrétní zemi. poslanci přitom poukazovali na to, že v zemích jako jsou Polsko, Francie nebo Itálie by k tomu byly pádnější důvody, než v případě České republiky. 

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský řekl, že se na základě těchto argumentů ukázala zbytečnost celé debaty. "Má smysl debatovat o svobodě médií jako celku, je třeba si připomínat důležitost plurality a nezávislosti médií, ale tohle je selektivní vnímání jen jedné země," řekl Zdechovský.

Debata nakonec skončila bez konkrétního závěru či usnesení. "Jsem ráda, že jsme si mohla udělat obrázek o politice v České republice," řekla pouze na závěr eurokomisařka Malmströmová.

Babiš pro redakci diskusi označil za "šaškárnu". "Co se dá na takovou šaškárnu říct? Zase jsme udělali v Evropě ostudu jen sami sobě," napsal a zdůraznil, že většina europoslanců na jednání nedorazila. "Ti, co tam seděli, dokola poslouchali, že si to máme vyřešit doma," uvedl. 

Babiš uvedl, že "nenávist jeho českých soupeřů nezná hranic". "Jinak by přece muselo zaznít, že  český vicepremiér byl odposloucháván nezákonně. Že původ účelově sestříhaných nahrávek prošetřuje policie a řešila ho i Bezpečnostní rada státu," sdělil. 

"Takže celkově hodnotím tuto akci jako úplný propadák," uzavřel.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:11
Rozprava začne v 8:30

Debatou týkající se exministra financí Andreje Babiše započne čtvrteční jednání parlamentu. Přímý přenos z jednání můžete sledovat zde na stránkách Evropského parlamentu.

08:13
V čele kritiků jsou němečtí europoslanci. Je to boj proti mně, říká Babiš

"V čele kritiků je paní Grässleová, ta vidí Babiše ve velkém střetu zájmu," říká český europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09 / EPP). Německá europoslankyně Ingeborg Grässleová skutečně proti Babišovi opakovaně kriticky vystoupila, což Babiš označuje za neoprávněné vměšování se do českých záležitostí.

"Jde o politický boj proti mně, který se přenesl až do Bruselu. A lidé, kteří to přenášejí za hranice, jsou ubozí," řekl Babiš.

Do debaty se přitom podle informací redakce chystá zapojit i švédská eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová. Ta už v minulosti jednala s Babišem například o tom, jakým způsobem se v České republice čerpají dotace.

08:15
Babiš: Poslanci TOP 09 špiní Česko

"Europoslanci za TOP 09 to tam prosadili a nestydí se tak pošpinit Českou republiku. Kritizovat Babiše, když víme, kdo sedí v Radě České televize a dalších radách, kde sedí lidé volení poslanci tradičních stran, je úsměvné," řekl již dříve Andrej Babiš.

08:25
Babiš: Nahrávky jsou účelové

Babiš opakovaně označuje nahrávky, na kterých s redaktorem MF DNES Markem Přibilem domlouval, kdy vydat kompromitující materiály na ministra Chovance (ČSSD) nebo na celou sociální demokracii, za účelové a sestříhané. S novinářem se údajně scházel jen proto, že mu chtěl Přibil oznámit, co se na Babiše chystá.

08:35
První je přihlášena Cecilia Malmströmová

Jako první je do debaty přihlášena eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová. Po ní se ujme slova před europoslanci Luděk Niedermayer za PPE. Celkem vystoupí devadenáct řečníků.

08:40
"Je třeba dodržovat úmluvu základních práv"

Eurokomisařka se ujala slova. "Uvědomujeme si, že je třeba dodržovat evropskou úmluvu základních práv. Dnes ale nediskutujeme případ, že by tato práva nebyla dodržována. Všechny země by měly zajistit nezávislá média. Naše monitorování ukazuje, že žádný stát není schopen zajistit naprostou nezávislost médií, Česká republika v tom však poněkud vybočuje," zkritizovala situaci v Česku Malmströmová.

08:41
"Je nutné zajistit pluralitu"

Malmströmová: "Je třeba zajistit pluralitu a svobodu médií napříč Evropskou unií. Proto monitorujeme možné ovlivňování novinářů a další hrozby ohrožování nezávislosti médií. Je potřeba postupovat metodou sdílené odpovědnosti společnosti i politiků."

08:44
Niedermayer: Důležitá je ochrana novinářů

Začal mluvit europoslanec Niedermayer: "Snaha o manipulaci médií u nás v podobě záměrného zkreslování uprchlické krize nebo debata majitele novin o diskreditaci oponentů jsou jen některé jevy ovlivňování médií. Lékem nejsou nové předpisy nebo zvyšování pravomocí EU. Jedině promyšlený systém ochrany novinářů a uvědomělost občanské společnosti spolu s kvalitními zákony."

08:48
Poc: Média nebyla ovlivněna, selhal jeden člověk

Slovo si vzal Pavel Poc a hned popřel, že by byla v Česku ovlivněna média. Poukázal na to, že v tomto směru pouze selhal jeden člověk, a to Andrej Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka však situace podle Poce zvládl. "Ten člověk (Andrej Babiš) získal ohromnou moc a riziko ohrožení trvá. Bohužel, proti zdivočelým miliardářům nemá demokracie obranu, protože jsou zpočátku roztomilí a získávají si lidi," řekl Poc.

08:49
Babiš nechce euro a kritizoval Evropskou komisi

Česká republika by neměla vstupovat do eurozóny, řekl v rozhovoru s ČTK předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš. Podle něj by zavedení společné evropské měny znamenalo, že by Česko ručilo za cizí dluhy a přišlo by o jeden z nástrojů, které pomáhají řešit hospodářské krize. Babiš také kritizoval Evropskou unii za nadměrnou regulaci, společenství se navíc podle něj nesoustřeďuje na podstatná témata.

Babiš prohlásil, že nechce ručit za řecké dluhy a za italské banky. Vadí mu také to, že by se Česko muselo podílet na záchranném mechanismu ESM, který má pomáhat státům, co budou mít problémy se splácením svých závazků.

Babiš rovněž jednoznačně odmítl návrhy na zavedení společného ministra financí pro eurozónu, které zmiňoval francouzský prezident Emmanuel Macron.

08:53
Zahradil: Řešit tuto situaci můžeme jen volbami

Také Jan Zahradil nesouhlasí s tím, že by byla média ovlivňována. "Jsou politici, kteří sice noviny nevlastní, ale mají privilegované vztahy s novináři a mají dobré vztahy s majiteli novin, v nichž dostávají exkluzivní prostor. A jsou i prodejní novináři, kteří napíší cokoliv. Ale to se netýká jen naší země, to se týká všech zemí. My se s Babišem utkáme ve volbách a to je jediný prostředek, jak to řešit. Špinavé prádlo se má prát doma a my si ho doma také sami vypereme," řekl Zahradil.

08:58
Konečná: Zájem Babiše byl jasný, koupit média a ovlivňovat moc

Mluví Kateřina Konečná za GUE/NGL: "Zájem Andreje Babiše byl jasný: Koupit si média a jejich prostřednictvím ovlivňovat moc. Chápu, že Evropský parlament má potřebu o tom hovořit, ale jsou tu i lidé, kteří o tom věděli. Mezi nimi je Jourová a Telička. Ti přijali nominace za ANO, a proto jejich nynější rozhořčení považuji za pokrytecké. Vše mají nyní v rukou čeští občané v nadcházejících volbách. Věřím jim a tomu, že nebudeme muset nic řešit v Evropském parlamentu."

08:58
Telička: Jsou státy, kde je ohrožena demokracie, ale to není případ Česka

"Jsou státy, kde je ohrožena demokracie, ale to není případ České republiky. Sám jsem požadoval prošetření pana Babiše a jeho role v případech ovlivnění médií. Už není členem vlády a byl to ojedinělý případ. Ale příklady ukazují, že si česká média stojí lépe než třeba ve Francii nebo Itálii," řekl Pavel Telička (zvolený za ANO).

09:04
"Je to celé představení"

Rolandas Paksas za EFDD se Babiše zastává. Celé jednání označil za provokaci a vměšování se do vnitřních věcí České republiky. Upozornil také na to, že hlavní roli hrál premiér Bohuslav Sobotka, kterému padají preference. "Režiséři tohoto představení mají jediný cíl: zpochybnit politiky, kteří mají úspěch u voličů."

09:05
Tošenovský: Češi by si tento problém měli vyřešit sami

Europoslanec Evžen Tošenovský: "To, že tady projednáváme tento bod, považuji za chybu. Jsem přesvědčen, že tohle si musí vyřešit lidé v Česku sami. Ze strany Babiše docházelo a dochází k ovlivňování médií, ale EP je těleso, které si nemá hrát na vrcholného kádrováka. Babiše mají trhat domácí novináři, opozice a voliči. Přece nemůžeme z EP rozvážet na dvoukoláku po Evropě tu pravou demokracii."

09:08
Zahradil: Špinavé prádlo se má prát doma
09:13
Šojdrová: Změnit to můžou jen občané ve volbách

Europoslankyně Michaela Šojdrová: "Pokud je ohrožena svoboda médií, je ohrožena i demokracie. To platí všude na světě, a ne jen v České republice. V ní platí riziko netransparentnosti médií a politickým problémem se to stalo ve chvíli, kdy vlivný oligarcha zakoupil média a začal je využívat ve svůj prospěch. Změnit to mohou jen občané v říjnových volbách."

09:17
Podle Babiše dělají europoslanci Česku ostudu
09:22
Europoslanec srovnal Babiše s Putinem či Erdoganem
09:24
Problémy mají i další státy

V projevech europoslanců často zaznívá otázka, zda je nutné řešit otázku svobody tisku v ČR na půdě Evropského parlamentu. Řečníci připomínají problémy jiných států. 

Znovu si vzal slovo europoslanec Zdechovský. Říká, že debata byla zbytečná a jen udělala ostudu ČR. Česko podle něj patří mezi země s největší svobodou. "Tohle je selektivní vnímání jedné země. Nikdo tady neřeší, že Velké Británii patří 45. místo ve svobodě médii," řekl.

09:27
Pospíšil: Babiš je příjemce evropských dotací

Jiří Pospíšil: Babiš je největším příjemcem evropských peněz, je to teda i evropská záležitost. 

09:29
Účast na jednání je malá
09:32
Debata byla ukončena

Poslední řečníci připomenuli důležitost plurality a svobody médií všude v Evropě a posunuli se k dalšímu bodu jednání. "Děkuji vám proto za tuto rozpravu, která mi pomohla a umožnila pochopit něco o politice v České republice," uzavřela debatu eurokomisařka Malmströmová.