Jaké knížky máte teď na nočním stolku?

Knihu Tomáše Garrigua Masaryka O demokracii a Dvě centra v jedné koruně od Bohuslava Čechoviče, což je kniha o Praze a Vratislavi. To bylo po celá staletí druhé největší město v zemích Koruny české − už od dob Karla IV., který tam vystavěl čtvrť Karlstadt a nádherný kostel svatého Václava, Stanislava a Doroty. Je krásný, osmdesát metrů dlouhý. Dnes mu říkáme kostel tří národů, tedy Poláků, Čechů a Němců. A pak si ještě čtu o Janu Zhořeleckém, knihu Třetí syn Karla IV.

Co jste četl, když jste byl malý kluk?

Pohádky. A příběh Jim Zálesák. Četl jsem ho ve druhé třídě pod lavicí. Nachytali mě, maminka musela do školy a paní učitelka kázala o tom, že rodokapsy nejsou zrovna vhodná četba pro děti v době socialismu. Maminka mě ale ubránila. Později jsem miloval Dumase a jeho mušketýry, Huga a Dělníky moře, Bídníky…

Potkal jste tehdy nějakou literární postavu, která se vám stala tak trochu vzorem?

Bídníky jsem četl sedmkrát a neminul jsem žádný film, který byl podle nich natočen. Když si mám ale představit Jeana Valjeana, tak je to Jean Gabin.

Máte oblíbeného spisovatele, k němuž se rád vracíte?

K Henryku Sienkiewiczovi, zvláště pak k jeho Panu Wolodyjowskému. Z něho jsem citoval také při pohřbu Václava Bendy. A k francouzským autorům, jako jsou Bernanos, Mauriac, k českým básníkům Zahradníčkovi, Renčovi, Reynkovi a jeho ženě Suzanne Renaudové. A Bibli mám v ruce každý den.

Čtete také současnou českou literaturu?

Mám přečteného Ludvíka Vaculíka a Viktora Fischla, ale teď spíše čtu historické práce − třeba pánů Vaníčka, Třeštíka nebo profesora Slámy. A nesmím zapomenout na romány Jiřího Stránského − a jeho bojovníka Maděru! Četbu umocňují i občasná setkání s autorem.

Kterou spisovatelku byste rád pozval na sklenku dobrého vína?

Paní Alenu Ježkovou, jejíž knihy o staré Praze nebo o českých klášterech jsem četl a osobně ji také znám. A přizval bych i paní Dagmar Halasovou, která napsala skvělou knihu o Reynkovi a také pozoruhodné vzpomínky na Řím.

A s kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let?

S francouzským filozofem a arabistou Rémi Braguem. Určitě bychom debatovali o současném islámu, o migrační krizi a o otázce, jak tu krizi překonat.

jarvis_592ffa6c498ed2c383f9840d.jpeg