Budou to dva roky, co Jiří Šimáně koupil fotbalovou Slavii od Aleše Řebíčka těsně před bankrotem. Následně do Slavie přivedl čínské investory ze skupiny CEFC zastupované Jaroslavem Tvrdíkem. Nakoupili spolu hráče, kteří jsou základem týmu, jenž před dvěma týdny zakončil happyendový příběh ziskem mistrovského titulu.

V té době už ale Šimáně ve Slavii nebyl. Sám říká, že kvůli neshodám o budoucí strategii klubu. On chtěl během zhruba pěti let vybudovat ze Slavie klub typu Ajaxu Amsterdam, který je známý vychováváním svých mladých hráčů a následným lukrativním prodejem. Číňané naopak preferovali okamžitý úspěch. "Slabší odešel," říká v rozhovoru pro HN Šimáně, který nadále s CEFC spoluvlastní leteckého dopravce Travel Service. V rozhovoru mimo jiné přiznává, že do Slavie skrytě dával peníze už dřív, než ji oficiálně koupil.

Šimáně je jeden z mála českých podnikatelů, který s Číňany opravdu udělal velký obchod a pustil si je do svého podniku. K byznysu s čínskými partnery říká: "Důležité je, aby obě strany měly vždy stejné kalkulačky. Pokud si je zkontrolujeme před tím, než začneme počítat, tak nemusí být žádný problém."

Po odchodu z fotbalu se víc zaměřil na golf. V rozhovoru říká, že do svého hřiště Albatross za Prahou, kde se každý rok hraje prestižní turnaj European Tour, investoval už půl miliardy korun. Letos dal do úpravy jedné jamky, u které nově například vyvěrá umělý potok, přes osm milionů.   

Přitom Šimáně přiznává, že původně golfem dlouho pohrdal. "Lidem, kteří mě dřív zvali na golf, jsem odpovídal: co bych tam proboha dělal. Já, když jdu na nějaký sport, tak se chci zpotit. Sport, u nějž jsem se nezpotil, pro mě nebyl sport. Chodíte, mácháte holí, občas trefíte balon. Nuda. Ale dnes vidím, že jsem se k tomu stavěl špatně. Obrázek o golfu jsem si dávno poupravil. Golf je neustálý problém a výzva současně," odpovídá.

Velký rozhovor s Jiřím Šimáně přinesou páteční Hospodářské noviny.