Před necelými dvěma lety podnikatel Dalibor Dědek z rukou prezidenta Miloše Zemana přijímal medaili Za zásluhy o české hospodářství. Nyní se majitel firem skupiny Jablotron rozhodl podpořit Zemanova nejvážnějšího vyzyvatele. Ve středu přispěl dvěma miliony na kampaň bývalému předsedovi Akademie věd ČR Jiřímu Drahošovi.

Dědek, který podle časopisu Forbes s majetkem téměř pět miliard korun patří mezi čtyřicítku nejbohatších Čechů, říká, že Česko by mělo mít důstojnou hlavu státu.

"Neumím si představit, že by pan Drahoš dělal ostudu, podněcoval hádky nebo pletichařil," vysvětluje Dědek, proč profesoru fyzikální chemie sponzorský dar poslal. Drahoš má v současnosti na transparentním účtu téměř 7,5 milionu korun, převážně od drobných dárců. Zákon určuje limit prezidentské kampaně 40 milionů pro první kolo a 10 milionů pro druhé.

Podnikatel z Jablonce nad Nisou je zatím Drahošův největší mecenáš. Kromě něj půlmilionem přispěl předseda představenstva společnosti RSJ a odborník na kapitálové trhy Libor Winkler nebo zakladatel strojírenské skupiny Wikov Martin Wichterle, vnuk vynálezce kontaktních čoček.

"Profesor Drahoš je člověk, se kterým si rozumím, z ničeho nedělá vědu, myslí selským rozumem," říká Dalibor Dědek. Zároveň nevylučuje, že by mu na kampaň poslal ještě další příspěvek.

Pomoc obličejem

Vědec Drahoš oznámil zřízení transparentního účtu pro střádání peněz na prezidentskou kampaň koncem března. Postupem času mu také rostou preference. Podle květnového průzkumu agentury Median by postoupil s 24 procenty do druhého kola volby a utkal by se se stávajícím prezidentem Zemanem.

"Peníze na kampaň pocházejí od lidí, kteří nedisponují miliony, ale chtějí, aby zvítězily hodnoty, které vyznávám, jako je demokracie, pravda, slušnost a úcta k lidem," řekl před dvěma měsíci Drahoš.

Majitel Jablotronu Dědek zároveň přiznává, že pokud by se rozhodl kandidovat někdo jiný, s kým by souhlasil, poslal by mu peníze na kampaň také. "V tuhle chvíli ale kromě Jiřího Drahoše nevidím nikoho, kdo by mi stál za to, takhle sáhnout do peněženky," vysvětluje s tím, že prezidentského kandidáta viděl asi čtyřikrát v životě.

Dědek ale může Drahošovi v kampani pomoci i jinak. "Nabízel jsem, že jsem panu profesorovi ochoten lidově řečeno pomoct svým obličejem," dodává podnikatel, který zbohatl na výrobě zabezpečovací a komunikační techniky. Zda ale bude s Drahošem dál spolupracovat, není zatím jasné.

O funkci hlavy státu se kromě Zemana a Drahoše utká také textař a producent Michal Horáček. Ten oznámil, že si bude kampaň platit sám. Jako první také uvedl, že dosáhl potřebného počtu 50 tisíc podpisů, aby mohl oficiálně kandidovat. V podrobném daňovém přiznání zveřejnil, že vlastní majetek v hodnotě 458 milionů.

Další z přihlášených uchazečů o Hrad, lékař a aktivista Marek Hilšer, volí podobnou taktiku jako Horáček – od sponzorů by nepřijal dar vyšší než 100 tisíc. Jemu ale průzkumy reálnou šanci na zvolení nepřisuzují.

Drahošův sponzor Dalibor Dědek před čtyřmi lety v době kampaně do parlamentních voleb podpořil hnutí ANO Andreje Babiše. Po květnové vládní krizi, která vyústila v Babišův konec na ministerstvu financí, se Dědek nechal slyšet, že ho za vstup do politiky obdivuje, vadí mu však jeho konfrontační rétorika.