Vyšetřování role Ruska v loňských amerických prezidentských volbách postoupilo na novou úroveň, ze které je vidět už přímo do oválné pracovny prezidenta Donalda Trumpa.

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller je podle amerických médií odhodlán prověřit, zda prezident Trump nemařil vyšetřování a nebránil tak průchodu spravedlnosti, když před měsícem na hodinu odvolal Jamese Comeyho, který měl jako šéf FBI do té doby kauzu na starosti.

V celé už více než rok běžící ruské aféře, která se zatím soustřeďovala na snahu Moskvy ovlivnit americké volby a také na to, zda neexistoval nějaký překryv mezi touto ruskou aktivitou a lidmi z Trumpova předvolebního týmu, jde o zásadní zlom. Vyšetřování už sice stálo místo prezidentova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, který musel rezignovat, když se ukázalo, že lhal o svých loňských kontaktech s Rusy. Ale sám prezident Trump byl dosud mimo podezření, že by se celé kauzy jakkoli osobně účastnil.

James Comey tvrdí, že prezident Trump jej odvolal poté, co se odmítl podvolit jeho nátlaku, aby zastavil vyšetřování ruské aféry. Podle prezidenta se ale nic takového nestalo. Ruskou kauzu už dříve nazval "honem na čarodějnice" a včera na Twitteru zopakoval, že jde o zcela "vymyšlený příběh".

Nicméně právě Comeym vznesené podezření, že Trump se snažil zasahovat do práce FBI, před měsícem vedlo k tomu, že ministerstvo spravedlnosti jmenovalo zvláštního vyšetřovatele, který má prezidentovu roli v této věci prověřit.

Celou věcí se sice od té doby už zabývaly příslušné výbory v Kongresu, ale zvláštní vyšetřovatel má širší pravomoce a především je politicky nezávislý.

Zatím naposledy sehrál ve Washingtonu zvláštní vyšetřovatel výraznou roli za prezidenta George Bushe. Tehdy Patrick Fitzgerald šetřil, kdo v roce 2003 prozradil médiím totožnost agentky CIA Valerie Plameové. Celá kauza vyústila v odsouzení poradce tehdejšího prezidenta Dicka Cheneyho, právníka Scootera Libbyho.

Americká politika se pak dodnes živě pamatuje jméno Kennetha Starra, který byl v polovině 90. let jmenován zvláštním vyšetřovatelem, aby přezkoumal některé podnikatelské aktivity manželů Billa a Hillary Clintonových v takzvané kauze Whitewater. A i když v této věci nebylo vzneseno obvinění, Starrovo šetření nakonec vedlo k odhalení aféry prezidenta Clintona s Monikou Lewinskou.

Pokud by se prokázalo, že prezident Trump se skutečně aktivně snažil mařit vyšetřování FBI, šlo by o trestný čin bránění spravedlnosti (tzv. obstruction of justice) a americký Kongres by prezidenta dokonce mohl odvolat.

Bylo by to poprvé právě od Clintonovy aféry s Lewinskou, kdy by se nad Bílým domem znovu vznášelo takové nebezpečí. Clintona tehdy zachránilo, že v Senátu se nakonec nenašlo dost hlasů, aby byl uznán vinným z porušení zákona.

Prezident Richard Nixon ovšem v roce 1974 v aféře Watergate takové štěstí neměl. Když bylo zřejmé, že už ani jeho republikáni by jej v Kongresu nepodrželi, před hrozbou odvolání na úřad sám rezignoval.

Obdobný scénář je v Trumpově případě nyní nepravděpodobný. Republikáni, kteří ovládají Kongres, by možný proces odvolání zatím nepřipustili. Ale rozhodnutí Roberta Muellera prošetřit Trumpovy aktivity představuje pro prezidenta vážný problém. Mueller má ve Washingtonu pověst vyšetřovatele a obhájce spravedlnosti "padni komu padni".

Jako "mariňák" sloužil ve Vietnamu, pak působil na ministerstvu spravedlnosti v republikánských i demokratických administrativách. V letech 2001 až 2013, tedy za prezidentů George Bushe a Baracka Obamy, byl ředitelem FBI.

Podle Michaela Chertoffa, který byl ve vládě George Bushe ministrem pro vnitřní bezpečnost, by se Mueller nepodvolil případným politickým tlakům, aby své vyšetřování zastavil. "Boba Muellera znám třicet let, je to tvrdý, férový chlapík, nenechá se jen tak obejít," řekl minulý týden v rozhovoru pro HN.