Sociální demokraté jednali v sobotu dopoledne o tom, jak oslovit mnohem větší množství voličů. Už ráno se sešlo předsednictvo strany, které potvrdilo jako volebního lídra místopředsedu strany a ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka.

Bohuslav Sobotka přijel na jednání už "jen" jako premiér a lídr jihomoravské kandidátky v uvolněné náladě. Usmíval a bylo na něm vidět, že mu nová role svědčí. Na zasedání vystoupil jako první, následoval Lubomír Zaorálek a úřadující místopředseda Milan Chovanec. Rokování sociálních demokratů bylo přitom krátké, začalo v deset hodin a skončilo ještě před polednem. 

Sobotka vyzdvihl pozitiva, Zaorálek neúspěchy

"Když roste ekonomika, a nám se ekonomiku povedlo nastartovat, je důležité, aby rostla životní úroveň lidí," řekl v úvodu projevu Sobotka. Během následujících dvaceti minut rekapituloval práci a výsledky vlády. "V naší zemi konečně začaly růst mzdy. Za dobu naší vlády vzniklo více než dvě stě tisíc nových pracovních míst," uvedl premiér a dodal, že jeho vláda si vynutila na soukromých dopravcích zvýšení platů řidičů.

Připomněl i růst platů zdravotních sester, podporu pracujících rodin s dětmi nebo investice do kapacit mateřských a základních škol. "Sociální demokracie roky prosazovala zákon o prokazování původu majetku a dnes můžeme říci, že jsme to prosadili, byť se na to koaliční partneři netvářili," pokračoval premiér v bilančním proslovu.

Sobotka hovořil i o bezpečnosti, která se od nástupu současné vlády v Evropě podle něj zhoršila. "Stát musí lidem garantovat jejich bezpečí, a proto musí využít všechny nástroje, které má k dispozici," uvedl Sobotka s tím, že to byl důvod, proč zvýšili počty policistů, zvedli výdaje na armádu a posílili tajné služby.

Ministr a budoucí volební lídr ČSSD Zaorálek hovořil po Sobotkovi. Zmínil i několik příkladů toho, co se sociálním demokratům nepovedlo a co musí dělat jinak. "Pokud chceme pořádek a spravedlivý daňový výběr, mělo by to platit pro všechny, ale tohle se nám ve vládě bohužel nepovedlo," řekl ministr zahraničí, když jmenoval neúspěchy ČSSD. "Stále vytváříme daňový ráj pro bohaté a daňové peklo pro ty, co jsou dole," dodal. 

"V poslední době mně připadalo, že dynamika vedení kampaně byla poměrně nízká. Připadalo mi, že v prezentaci docházelo k chybám, říkali jsme některé velmi obecné věci, kterým bylo těžké rozumět," uvedl Zaorálek.

Kampaň podle jeho představ by měla být srozumitelnější. V pondělí se proto půjde podívat na to, co už je přichystané. "Styl kampaně a možná i její estetiku bych se pokusil změnit," dodal.

Úřadující místopředseda Chovanec vyzval členy širšího vedení, aby se pustili do boje o vítězství ve volbách.  "Máme na to, abychom uspěli. Musíme být ale orchestrem, který hraje jednu jasnou notu. Je třeba otevřít hradby a jít na zteč," uvedl Chovanec, podle kterého má Zaorálek do kampaně hodně energie.

Progresivní daň i 40 tisíc do pěti let

ČSSD slibuje voličům průměrný plat 40 000 korun měsíčně, progresivní zdanění i určitou formu milionářské daně nebo rychlejší zdravotní péči. Program nese název Dobrá země pro život. Při minulých sněmovních volbami ČSSD slibovala, že prosadí dobře fungující stát.

Kromě deseti programových okruhů se sociální demokraté v programu vymezili i vůči svým soupeřům. "Česká republika není firma – autoritářsky řízená manažery. Nevěříme na vyvolené, kteří budou naši zemi spravovat za nás a bez naší účasti. Nevěříme na mesiáše, který lusknutím prstu všem zařídí lepší zítřky. Musíme to zařídit sami společně s vámi," uvádí se v dokumentu.

Zvýšení platů na čtyřicetitisícovou úroveň slibuje sociální demokracie do pěti let, tedy v době delší, než je volební období sněmovny. "Chceme docílit tak rychlého růstu mezd, aby v roce 2022 byla průměrná mzda přinejmenším 40 000 korun," uvádí se v programu. Také minimální mzdu chtějí sociální demokraté do pěti let alespoň na 16 000 korun; zákonem chtějí zaručit její pravidelné navyšování, aby činila minimálně 40 procent průměrné mzdy. ČSSD rovněž slibuje pětitýdenní dovolenou pro všechny zaměstnance. Aktuálně je průměrná mzda v ČR 27 889 korun a minimální 11 000 korun.

V oblasti daní ČSSD sází na progresivní zdanění a zrušení superhrubé mzdy. "Zavedeme progresivní zdanění příjmů fyzických osob, a tím snížíme daně a zvýšíme příjem 98 procent zaměstnanců," uvádí program. "Snížíme daně malým a středním podnikům a zavedeme spravedlivé progresivní zdanění velkých firem s vysokými zisky," stojí v programu. Zdanění podle ČSSD nemine ani banky. V daňové oblasti chce ČSSD prosazovat snížení DPH u základních potravin na deset procent. 

Sociální demokracie chce zavést také daň z prodeje podílů firem či akcií na stejné úrovni, jako jsou daněny dividendy. Na majetek nad 50 milionů korun plánuje zavést dědickou a darovací daň na úrovni procent a u majetku nad 100 milionů korun ve výši 15 procent.

Zrychlení zdravotní péče podle ČSSD přinese například postupná digitalizace zdravotnictví, která by měla zkrátit čekací doby u lékaře. "Zavedeme urgentní příjem v každé nemocnici poskytující služby akutní péče," slibuje ČSSD.

Sociální demokracie chce prosadit, aby nárok na porodné nově měly rodiny s příjmem do 3,5 násobku životního minima. Nyní mají na porodné nárok rodiny s příjmem do 2,7 násobku životního minima. Zároveň chce ČSSD zvýšit přídavky na dítě a rodičovské příspěvky ze současných 220 000 na 300 000 korun. Seniorům ČSSD slibuje zvyšování příspěvků na péči i důchodů. Chce také třeba bezúročné půjčky na bydlení pro mladé rodiny nebo jízdné zdarma ve veřejné železniční a autobusové dopravě pro děti, žáky základních a středních škol a seniory od 65 let.

Oproti minulému programu nebude ČSSD usilovat o revizi církevních restitucí. Podle lídra strany Lubomíra Zaorálka by to podle analýz nebylo proveditelné.

Nový lídr ČSSD Zaorálek: Nebuzerujme lidi, nezakazujme kouření
Novy_lidr_CSSD_Zaoralek_Nebuzerujme_lidi_nezakazujme_koureni.jpg