První okamžiky páteční audience prezidenta Miloše Zemana u královny Alžběty II. poznamenaly podle znalců etikety neznalost, neúcta a nezdvořilost. Královna Zemana přijala v Buckinghamském paláci i s jeho manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou, přičemž zpravodajské agentury zveřejnily přibližně minutové video z počátku návštěvy.

Podle znalce etikety a mluvčího bývalého prezidenta Václava Havla Ladislava Špačka se české hlavě státu povedlo při setkání hned několik faux pas. Bývalého diplomata v Londýně Michaela Žantovského průběh schůzky nepřekvapil. "Jsme všichni rádi, že to nebylo horší," řekl Žantovský.

Zemanovi na první porušení protokolu stačilo pár vteřin, a to hned při vstupu do místnosti. Prezidentovi se nepodařilo dodržet několikrát zmiňované pravidlo, že první má začít hovořit královna. "Vaše výsosti," vítal prezident radostně královnu ještě dříve, než jí byl představen a už když procházel dveřmi. "Není možné už od dveří začít halasit, tak jako když přicházíme ke kamarádům domů na návštěvu," zdůraznil Špaček s tím, že prezident pojal setkání spíše jako přátelskou návštěvu, ne jako audienci u královny.

Připomněl, že audience je formální, protokolární záležitost, při které královna blahosklonně uděluje hostovi příležitost, aby s ní promluvil. "Ale ona musí mít tu situaci pevně v rukou, ona je ta, která určuje parametry a intence chování," připomněl bývalý mluvčí Hradu.

Zeman posléze horlivě vyprávěl o svém setkání s expremiérem Tonym Blairem ve chvíli, kdy se královna ptala jeho manželky a dcery, pokolikáté jsou v Londýně. Taková výřečnost je podle Špačka nevhodná. "Královna chtěla něco pronést, ale v té lavině prezidentových slov, jak mlel páté přes deváté, neměla šanci se prosadit, což není role britské královny," řekl Špaček s tím, že to je projev nedostatečného respektu, pokory a úcty k hlavě britského impéria. 

Nešťastné ze Zemanovy strany bylo i opakované kladení otázek Alžbětě II. "Královně není možné klást otázky. Otázky pokládá jenom královna," podotkl Špaček a upozornil na Zemanovu poznámku: "Vy jste se potkala s deseti premiéry, nemýlím se?". "To byla nešťastná narážka na její věk, a navíc královna musela přisvědčit. To se nedělá. Host musí přisvědčit jí," upřesnil Špaček.

Problémy v komunikaci s královnou zavinila i jazyková bariéra, kdy ze Zemanových slov královna nejspíš vyrozuměla, že je v Londýně poprvé, načež prezident začal hovořit o tom, jak se před třemi lety v Londýně setkal právě s Blairem. Opakovaně používal i nevhodná a nezdvořilá slova. "Nebuďme malicherní, nebuďme puntičkáři," vyzval však ke shovívavosti spisovatel a překladatel Žantovský a dodal: "Pan prezident neovládá angličtinu tak dobře, jak je o sobě přesvědčen."

Nevhodné bylo podle Špačka také oblečení, které prezident Zeman na návštěvu s královnou zvolil. "Špatně padnoucí oblek a boty, které jsou extrémně nápadné svým bílým lemováním," zkritizoval znalec etikety s tím, že na tak mimořádně důležitou událost si prezident Zeman mohl nechat ušít dobře padnoucí sako nebo žaket a nechat vyrobit zdravotní boty, které budou vypadat decentněji a společenštěji.

Špaček ještě upozorňuje na to, že se prezidentu Zemanovi nepodařilo dodržet ani správné oslovování královny, které neustále říkal Vaše Výsosti, přestože se toto oslovení používá jen při přivítání a loučení. V "běžné" konverzaci s královnou se používá oslovení madam. "Není to vyloženě faux pas, ale je to hyperkorektní a je to projevem neznalosti," dodal Špaček.

Ani smršť Zemanových přešlapů však Alžbětu II. viditelně nerozhodila. "Britská královna je už tak dlouho královnou, že zažila nejrůznější návštěvy a je trénovaná," dodal Špaček. Žantovský audienci hodnotí podobně. "Britský majestát to vydržel, český národ taky, takže máme to za sebou," uzavřel Žantovský.