Saúdská Arábie je největším světovým producentem ropy. Nacházejí se v ní dvě nejsvatější místa islámské víry. Je regionální politickou velmocí − s Egyptem se dělí o postavení nejvýznamnějšího blízkovýchodního sunnitského státu. A je také tuze konzervativní zemí. Pokud je tedy správné používat slovo konzervativní na popis toho, že tam ženy nesmí řídit auta a že v právním systému mají zakódovaný princip msty, takže pokud by vám někdo vypíchl oko, můžete vysoudit, aby mu také bylo lékařským zákrokem oko odstraněno.

Nečekaná výměna stráží: Nástupcem saúdskoarabského krále bude jeho 31letý syn

Leč tohle se pomalu mění. Vládnoucímu rodu dochází, jak bláhové a možná i politicky sebevražedné by bylo žít v přesvědčení, že to takhle může trvat navěky. Ženy sice stále nesmí za volant, ale ve městech už málokdy spatříte příslušníky mravnostní policie, jejichž prací bylo dámy v hidžábech terorizovat, když si obličej zkrášlily make-upem. Včera se dostavila další vlna, která zacloumala tamními zvyklostmi. Jedenaosmdesátiletý král Salmán dekretem oznámil, že korunním princem už nebude dosavadní ministr vnitra. Místo něj se následníkem trůnu stává králův teprve jedenatřicetiletý syn Muhammad bin Salmán, tedy člověk, jenž má značné zásluhy třeba právě na marginalizaci mravnostní policie. Symbolicky výmluvné také je, že má jen jednu ženu − na rozdíl od mnohých ve své zemi, včetně členů rozvětvené královské rodiny.

Princ přezdívaný na Západě podle svých iniciál MBS stál v čele týmu, který sepsal dokument nazvaný Vize 2030. V něm je narýsován směr, jímž by se pouštní království mělo v příštích desetiletích ubírat. MBS chce zprivatizovat, alespoň zčásti, třeba státní těžařský koncern Aramco, majitele nejvýznamnějších ropných polí. V dokumentu se klade důraz na jiný než jen ropný průmysl, aby země nezkolabovala, pokud by jednoho krásného dne černé zlato přestalo vynášet jako dosud. Hemží se to tam slovy jako modernizace a trvale udržitelný rozvoj.

Změna v podobě jeho povýšení do role korunního prince ale s sebou nese jedno širší politické poselství. Nový korunní princ byl a zůstává ministrem obrany. Zapsal se nekompromisním postojem vůči íránským ambicím o ovládnutí regionu, například válkou proti šíitské rebelii v Jemenu, v jejímž důsledku zemi stále hrozí hladomor, jakož i nedávnou izolací sousedního Kataru, obviněného, že se příliš spojuje s Teheránem. Jinými slovy, stárnoucí král dal tímto jmenováním najevo, že chce, aby monarchii do budoucna vedl jestřáb, který bude ve vztahu k Íráncům vždy tasit meč jako první.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se