Nemá cenu je zakazovat, vymřou přirozeně jako dinosauři, říkalo se o nich těsně po listopadu '89. Jenže dnes, po bezmála osmadvaceti letech, jsou komunisté druhou nejsilnější partají v zemi.

Podle červnového průzkumu agentury STEM by s 12 procenty hlasů získali 32 poslaneckých křesel, o dvě více než třetí ČSSD. CVVM jim v posledním průzkumu přisoudila dokonce 14,5 procenta.

Teoreticky by mohli mít bezpochyby i víc. A to nikoli tím, že by ubrali na svém levicovém extremismu, jak se ještě před pár lety doufalo, ale kdyby naopak byli ještě razantnější a radikálnější.

"Takový styl by jim dnes mohl přivést více příznivců než nepříliš protestní politika současného předsedy Vojtěcha Filipa," tvrdí politolog a expert na politický extremismus Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Doba totiž přeje vyhraněným levičákům, jako je vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn, francouzský prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon nebo americký demokrat Bernie Sanders. Místopředsedou KSČM pro ideologii je přitom od loňska zkušený propagandista a výřečný intelektuál Josef Skála.

"Zatím není znám širší veřejnosti. Není ale vyloučeno, že by na část voličů mohl zapůsobit lépe než pragmatik Filip, pokud by zvládl politický marketing v médiích," naznačuje profesor Mareš, jak by nereformovaná česká komunistická strana mohla chytit druhý dech.

Mareš také připouští, že komunistů sice skutečně neustále ubývá, ale členská základna už podle něj není pro volební výsledek tak podstatná jako třeba před patnácti lety.

"Důležitější je protestní potenciál strany a ten stále na část veřejnosti působí jako mobilizační faktor k volbě," varuje.

My dialektičtí materialisté

V Komunistické straně Čech a Moravy si tyto možnosti naštěstí uvědomuje málokdo.

V pohodlné pracovně Vojtěcha Filipa v Poslanecké sněmovně, vyzdobené dárky od vládnoucích vietnamských komunistů, panuje těžká, konzervativně měšťácká atmosféra.

Nic revolučního se nedozvíte ani u stolku pro návštěvy. "Jako dialektičtí materialisté si uvědomujeme, že jenom něco z vývoje zůstává," žongluje šéf českých komunistů tradičním rudým slovníkem. "Co je překonáno, je překonáno, my se z toho poučíme a pracujeme spíš pro to příští. Obracíme se na většinu společnosti, která se živí prací," nezakrývá Filip bolševický charakter partajního apetitu k moci.

Předsedou KSČM je už dvanáct let. Stranu převzal v roce 2005 po bojovném konzervativci Miroslavu Grebeníčkovi a jako dnes služebně nejstarší místopředseda sněmovny ji vede cestou pohodlného přežívání a setrvačnosti.

Donedávna mohl sázet na to, že sociálním demokratům jednoho dne dojde trpělivost se středopravicovým vládnutím, vynuceným tzv. bohumínským usnesením z roku 1993 o zákazu spolupráce s komunisty, a utvoří levicovou vládu za účasti KSČM. Tím by se Filipovi povedlo vyvést stranu z izolace, v níž je od roku 1989.

Málem to vyšlo, vždyť ještě na jaře šéf ČSSD Bohuslav Sobotka oznamoval chuť vládnout napříště s komunisty. Plány však zhatil Andrej Babiš, který levici vyluxoval voliče. Sám se sice nechal slyšet, že si umí představit spolupráci svého hnutí s KSČM, jenže vysvětlit soudruhům spolupráci s oligarchou by mohlo být pro Filipa podobně těžké, jako když kdysi Stalin obhajoval pakt Molotov−Ribbentrop.

Přesto to Filip zkouší. "ANO je pravicové hnutí, i když přitáhlo část levicových voličů. Žádný miliardář ještě dělníka nezachránil, v historii neznám takový příklad," přiznává opatrně, jedním dechem však smířeně poukazuje na paralelu s Itálií v časech premiéra a magnáta Berlusconiho.

"Pokud Češi Babišovým slibům uvěří, tak holt budeme mít českého Berlusconiho a on se bude muset ze svých slibů zodpovídat. Stát se jednoduše nedá řídit jako firma, protože z firmy můžete přebytečné lidi propustit, když nesou náklady, a nikoli zisk, ale stát nikoho vyhodit ani deportovat nemůže. A pokud to udělá, není demokratický," staví se právník Filip na stranu zákonnosti.

Přesto šéf českých komunistů Babiše, jemuž vadí parlament jako zdržující žvanírna a chtěl by počet poslanců zredukovat na polovinu, za nebezpečí pro českou demokracii nepovažuje. "Nebezpeční pro demokracii jsou spíše ti, kteří o demokracii mluví, ale demokratické postupy nevyznávají, protože třeba činí některé lidi bezprávnými," stáčí pozornost na otevřeně pravicové strany.

Filipa nezaráží ani spojenectví miliardáře Andreje Babiše s levicově se profilujícím prezidentem Milošem Zemanem. "Babiš se Zemana drží, protože je sice politik na velmi vysoké úrovni, ale jestli byl dřív ochoten si politiky kupovat, samotnou politiku si koupit nemůže. Musí se s někým poradit a Zeman je jedním z nejzkušenějších politiků v Česku," vysvětluje si šéf komunistů diumvirát obou populistů.

Strana pracujících i byznysu

Ne že by se usedlý Filip nesnažil působit dynamicky. Na internetu slavilo úspěch například video z loňské vánoční besídky vedení KSČM, kde svým rockerským vyřváváním hitu skupiny Kabát spolu s křepčími soudruhy a soudružkami pořádně rozhýbali zašlou stranickou centrálu v bývalém paláci Buštěhradských drah v pražské ulici Politických vězňů. Letos v dubnu zase uspořádal a osobně uváděl koncert slovenské rockové legendy Elánu v pivovaru v Třeboni.

Přesto je mu − v souladu s jeho někdejší právnickou profesí a s angažmá podle soudu nevědomého spolupracovníka StB − vlastní styl opatrného diplomata a často i byznysmena.

V 90. letech třeba spolu se svým dnešním asistentem Stanislavem Křídou pracoval pro firmu KAMO, která se navzdory zbrojnímu embargu zabývala exportem nákladních tatrovek a zbraní do Severní Koreje. Peníze šly na provoz KSČM. Dnes se byznysu snaží pomáhat i ze své dlouholeté pozice místopředsedy sněmovny.

"Dvakrát ve Vietnamu dotahoval podnikatelské neúspěchy svého syna Robina," tvrdí o něm bývalý senátor a místopředseda KSČM Vlastimil Balín, který se se stranou před lety ve zlém rozešel. Filip to ale odmítá. "Je pravda, že asi před deseti lety můj syn pracoval pro jednu firmu působící ve Vietnamu, ale žádné problémy neměl. Moji vietnamští přátelé by mi to na něj určitě prozradili, jsem nositelem nejvyššího státního vyznamenání Vietnamu pro cizince," hájí se Filip.

VOLEBNÍ VÝSLEDKY KSČM

Plukovník v záloze a podnikatel Zdeněk Zbytek, přítel prezidenta Zemana, nedávno Filipa pochválil, že dělá "velmi dobrou proexportní politiku v zemích, kde je přijatelná komunistická strana". S tím šéf komunistů souhlasí.

"Pokud mám jet na služební cestu, tak jen v případě, že jsem tam schopen něco vyřídit. Starám se o region Blízkého a Středního východu, osobně jsem schopen dojednat řadu věcí třeba s íránskými představiteli. I v Jižní Americe jistě mohu vyřídit s představiteli komunistických stran mnohé, ale v USA bych asi nevyřídil nic, tak proč bych tam
jezdil," popisuje svůj akční rádius a jeho meze.

Mimochodem další Filipův asistent Jaroslav Roman, někdejší diplomat na Kypru a aktuálně šéf pobočky Klubu českého pohraničí v okrese Praha-východ, údajně zprostředkoval, že prezident Zeman nedávno poslal této prokomunistické organizaci děkovný dopis.

Byznys Filip vtáhl i na "svatou" stranickou půdu. Loni v létě vypukl skandál, když server Aktuálně.cz poukázal na to, že za výstupy tiskového oddělení strany stojí najatá kontroverzní lobbistka Jana Mrencová, která v té době navíc pracovala inkognito i pro tehdejšího jihomoravského hejtmana Michala Haška z ČSSD.

"V současnosti paní Mrencová ani její agentura Profil pro ústřední výbor KSČM nepracuje," dušuje se Filip. Nemůže prý však vyloučit, že s Mrencovou nespolupracuje některá regionální organizace KSČM.

Na obzoru Skála?

Není divu, že takováto KSČM nemá s radikální levicí na Západě nic společného. Politolog Milan Znoj z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zdůrazňuje, že česká komunistická strana je národovecká a těží z nostalgie po starých časech.

"Jejímu profilu odpovídá spíše obhajoba Zemana s jeho protievropskými a protiimigrantskými postoji než corbynovská nebo sandersovská touha po změně establishmentu v zavedených západních demokraciích," říká pro HN.

Důvod, proč se KSČM přesto drží na dvouciferných volebních preferencích, je podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v tom, že vymírání komunistů je dosti dlouhodobý proces.

"A paradoxně jim napomáhá skutečnost, že se po roce 1989 výrazně zlepšila kvalita života − máme teď čistší životní prostředí, lepší zdravotnictví, potraviny. Zvyšuje se střední délka života a to vše platí i pro členy a voliče KSČM. Žije se déle, žije se radostněji, i komunisté žijí déle, a tedy i preference pro komunisty neklesají tak rychle, jak si to jistý prognostik jménem Miloš Zeman v roce 1990 představoval," připomíná ironicky Mlejnek.

Současná druhá příčka KSČM je tedy způsobená spíše úpadkem ČSSD, ODS a dalších partají, které kdysi vévodily žebříčkům. Komunistům podpora ve skutečnosti ubývá.

"Část hlasů pro KSČM vždycky byly a jsou hlasy protestní. Jako protestní strana má proto KSČM potenciál nabírat hlasy i od mladších ročníků. Zároveň ale platí, že i když přesvědčení komunisté nikdy nebudou volit Babišovo ANO nebo Okamurovu SPD, protestní voliči se od KSČM mohou odklonit a volit nějakou jinou protestní stranu," vysvětluje Mlejnek další důvod, proč strana přichází o příznivce.

Dlouho se zdálo, že v komunistické straně není připraven nikdo další, kdo by mohl Filipa vystřídat a nastartovat změnu. Loni se však takový člověk objevil − a není to žádný reformátor, nýbrž pětašedesátiletý ultrakonzervativec s moderním nekonvenčním vystupováním − Josef Skála.

Na jednu stranu tvrdý muž, člen KSČ od roku 1970, který v roce 1986 převzal po Miroslavu Štěpánovi řízení pochybného Mezinárodního svazu studentstva a jenž figuruje ve svazcích StB jako důvěrník s krycím jménem Josif. Na druhou stranu však jde o plamenně řečnícího intelektuála a schopného diskutéra.

V souboji o předsednické křeslo prohrál loni Skála s Filipem poměrně těsně 155 ku 203 a následně se stal místopředsedou strany pro ideologii a propagandu.

V minulosti podnikal, je mu blízký byznys a se sympatiemi hledí k Andreji Babišovi. "Nechce tuto zemi nechat uhnít, ale chce ji posunout a zavést tu elementární pořádek," chválí šéfa hnutí ANO.