Kariérní řád pro učitele sněmovnou neprojde. Poslanci hnutí ANO ho nechtějí podpořit, minimálně pro toto volební období tak spadne pod stůl. Novému ministrovi školství Stanislavu Štechovi (za ČSSD) se nepodařilo koaliční poslance nalomené kritikou velké části učitelů přesvědčit.

komentář: Nejdřív zvednout učitelům platy, kariérní řád počká

"Navštívil jsem několik škol a gymnázií a nikde jsem nepotkal žádného učitele, který by kariérní řád podpořil. Nechal jsem si to vysvětlit a od minulého hlasování jsem změnil názor," uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle jeho kolegyně Ivany Dobešové je předložený kariérní řád administrativně a finančně velmi náročný. "Platové růsty pro některé specializační profese ve školství se určitě dají zajistit i jinak," míní Dobešová. 

Poslanci hnutí ANO budou mít volné hlasování, stejně jako lidovci. "My jsme ten zákon podporovali, ale je pravda, že ministerstvo školství ho nedokázalo dobře odprezentovat," kritizoval ministra Štecha předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. 

Ministr Štech se přesto nevzdává. Pokud se ke kariérnímu řádu poslanci ve středu dostanou, bude se je snažit přesvědčit, aby ještě změnili názor. "I kdyby měl být problém sehnat 101 hlasů k přehlasování Senátu, chci, aby nahlas zazněly argumenty, které vyvrátí nepravdy uvedené v petici proti kariérnímu řádu," řekl Štech.

Kariérní řád má rozdělit učitele do tří kategorií a podle jejich kvality je také odměňovat. V dubnu sněmovnou hladce prošel, mezitím se však objevila zmíněná petice a mnoho protestních hlasů z řad učitelů, kteří novinku odmítají. Senát zákon vrátil sněmovně s pozměňovacími návrhy a kritika dolehla i na poslance.

Kritici míní, že návrh přinese spoustu administrativy navíc. Učitelé si budou zakládat potvrzení o tom, že se vzdělávají, jakým způsobem děti hodnotí, či plány výuky a podle toho budou hodnoceni. Zástupce Pedagogické komory Radek Sárközi tvrdí, že si kariérním řádem polepší jen malá část kantorů. "Většině více peněz nepřinese," domnívá se. Sám také předal ve sněmovně petici s 21 tisíci podpisy.

"Nepohrdám petenty, ale problém je, že skoro nic z toho, co se v petici tvrdí, v tom zákoně není," namítá ministr Štech. 

Jak by měl vypadat systém, který by učitele motivoval k co nejkvalitnější práci a nezávisel by jen na tom, kolik let mají odučeno, se debatuje už přes dvacet let. Není příliš pravděpodobné, že by se po případném neúspěchu chtělo novému ministrovi po volbách do nelehkého úkolu znovu pouštět.

Štech v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že i v případě, že kariérní řád v září platit nezačne, bude se snažit zajistit podporu a peníze alespoň pro absolventy pedagogických fakult.