Nedávná roztržka mezi šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a jeho expertem na evropskou politiku Pavlem Teličkou způsobila, že se předseda strany rozhodl naslouchat jiným. Lídra kandidátky do Evropského parlamentu v roce 2014 nyní nahradily europoslankyně Dita Charanzová a Martina Dlabajová.

"Bojují za české zájmy a jsou z našich europoslanců nejlepší," uvedl Babiš pro HN s tím, že se o zahraniční politice s oběma radí.

Charanzová se v europarlamentu věnuje například prosazování smluv o volném obchodu nebo vztahům se zeměmi Jižní Ameriky. Dlabajová měla na starosti kontrolu rozpočtu evropských institucí. Spolupráci s oběma europoslankyněmi si v neformálních rozhovorech pochvalují i čeští diplomaté a ministerští úředníci.

Obě ženy, které nejsou členkami ANO, přivedl na kandidátku právě Telička. "Dlouhodobě jsme se znali. Babiše jsem lépe poznala až během volební kampaně," vysvětluje Dlabajová. Charanzovou znal Telička díky tomu, že pracovala několik let na českém velvyslanectví při Evropské unii. "ANO mne zaujalo jako alternativa k tradičním, poněkud zkostnatělým politickým stranám," říká Charanzová.

K Teličkovi mají obě blízko i názorově. Patří mezi stoupenkyně unie, nezpochybňují NATO, obhajují sankce proti Rusku a mluví o nutnosti pomáhat uprchlíkům, přestože kvóty na jejich rozdělování odsuzují stejně jako většina českých politiků. "Prohlášení, že nepřijmeme už ani jednoho uprchlíka, byla nešťastná a nediplomatická. Zapojení všech států je nezbytné," upozorňuje Dlabajová. Málo se podle ní mluví o tom, jak Česko přispívá na pomoc uprchlíkům finančně a kolik českých dobrovolníků se pomoci účastní.

Podobně mluví Charanzová. "Systém kvót byl od začátku odsouzený k fiasku. Bez solidarity mezi členskými státy ale uprchlickou krizi vyřešit nejde," říká.

Na rozdíl od Teličky, který zastává post jednoho z místopředsedů europarlamentu, nejsou obě poslankyně tolik na očích a možné výtky k Babišově politice neříkají nahlas. Telička se naopak netají tím, v čem s Babišem nesouhlasí, a stěžuje si také, že šéf ANO k názorům svých europoslanců nepřihlíží. Proto se také rozhodl skončit jako mluvčí strany pro zahraniční politiku a jako předseda její zahraničněpolitické komise. Babiš mnohdy kritizuje německou kancléřku Angelu Merkelovou, naváží se do vedení Evropské komise, zpochybňuje sankce proti Rusku nebo odmítá bližší přijetí eura. Přesto se označuje za příznivce evropské integrace.

DITA CHARANZOVÁ

Dita Charanzová

 

 

 

 

 

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a diplomatickou akademii v Madridu. Osm let pracovala v diplomatických službách, z toho čtyři roky jako členka Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu, kde řídila tým zodpovědný za obchodní a rozvojovou politiku. Za ANO kandidovala jako nestraník, je místopředsedkyní Výboru pro vnitřní trh, v březnu 2016 získala jako první Češka Cenu Evropského parlamentu za mimořádný přínos v rozvoji mezinárodních vztahů Evropské unie.

MARTINA DLABAJOVÁ

Martina Dlabajová

 

 

 

 

 

Na univerzitě v italské Padově vystudovala politické vědy se specializací na Evropskou unii, v Itálii pak založila svoji první firmu zabývající se mezinárodním a projektovým poradenstvím. Několik let pracovala jako koordinátorka zastoupení Zlínského kraje při Evropské unii. V roce 2013 byla zvolena předsedkyní Krajské hospodářské komory. Do europarlamentu kandidovala za ANO jako nezávislá kandidátka, kromě jiného je místopředsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu.

Charanzová s Dlabajovou se naopak k Babišovi vyjadřují vstřícně a s respektem. Jestli se jim ale podaří nějak zásadně ovlivnit zahraniční politiku ANO a vyhraněná prohlášení jeho předsedy, říct nemohou. Obě však věří, že Babiš bude k jejich názorům přihlížet, a komunikaci s ním si pochvalují.

"Já mu řeknu své názory, on si je vyhodnotí. Pokud mohu soudit, tak je respektuje. Nesetkala jsem se s tím, že by mi nutil jiný pohled či diktoval, jak mám v Evropském parlamentu postupovat," říká Charanzová a ve stejném duchu se přidává Dlabajová. "Babiš má své vlastní názory a ty se nemusí přesně shodovat s těmi mými. Na druhou stranu ale vždy, když jednáme o zahraniční politice, vedeme rozhovor konstruktivně a snažíme se naslouchat tomu druhému," prohlašuje.

Českou zahraniční politiku by ANO mohlo více ovlivnit, pokud by výrazně uspělo v podzimních parlamentních volbách. "Proč stále někdo vymýšlí, že jsem proti unii nebo NATO? To není pravda," tvrdí Babiš, který mluví třeba o tom, že evropské státy musí mít šanci bránit samy svůj kontinent.