Soudy zrychlují svoji práci, ale v některých okresech je stále co zlepšovat, přiznává ministr spravedlnosti Robert Pelikán poté, co jeho úřad vypracoval velkou studii práce soudů za poslední roky.

Z ní vyplynuly i velké rozdíly mezi jednotlivými soudy.

Například proti verdiktu chomutovských soudců, kteří jsou nejpomalejší v zemi, se lidé prakticky neodvolávají a takřka všichni akceptují rozsudek. "Je to zřejmě proto, že jsou zde lidé méně finančně gramotní. Takže uvažujeme o nějakém programu bezplatné pomoci," řekl v rozhovoru Pelikán, který chce také zjistit, proč je mezi soudci tak málo žen.

Proč je na nelichotivém čele délky soudních řízení stále Chomutov? Zatímco v civilním řízení vynese průměrný soud rozsudek za 197 dní, tomu chomutovskému to trvá 885 dní.

nejrychlejší jsou soudy ve středních čechách, nejpomalejší na ústecku a na jihu moravy

Jsou tam staré nedodělky, se kterými si ještě nikdo neuměl poradit. Ale předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl to s tím okresním soudem řeší a hledá cesty, jak to změnit.

My to řešíme také, přidáváme tam lidi: soudce, asistenty…

Doufám, že to vyřešíme už letos.

Ne o moc lépe je na tom jižní Morava, hlavně Břeclav…

To je podobný příběh. Jsou to staré nedodělky.

Ze statistik také vyplynulo, že zatímco například v Chomutově prakticky vždy akceptují rozsudek a odvolání tam podá jen 1,93 procenta lidí, tedy každý padesátý, v Praze je to mnohonásobně víc a u Obvodního soudu pro Prahu 2 podá odvolání přes 22 procent lidí.

Proč se lidé odvolávají hlavně v Praze a ne třeba v Chomutově?

Na to snad máme vysvětlení. V Praze je to proto, že se tu soudí pravidelně o větší peníze, a naopak v Ústí a Chomutově se lidé zřejmě neodvolávají proto, že jsou méně finančně gramotní, mají menší přístup k právní pomoci. Takže tam nám to ukazuje na potřebu nějakého programu bezplatné pomoci.

Není to i tím, že jak je v Chomutově nejdelší řízení, čtyřikrát delší než je průměr v zemi, tak lidé spíš rezignují a nechtějí se dál soudit?

Nejde to vyloučit, napadlo nás to. Uvidíme, až se ten soud zlepší, jestli se ten počet odvolání změní. Ale spíš bych to přičítal jiné sociální struktuře.

Pomalý je mimochodem i Obvodní soud pro Prahu 2. Je to kvůli tomu, že v jeho obvodu sídlí vaše ministerstvo?

Může to tím být, protože k nám přicházejí žaloby na náhradu škody vůči státu. Těch je hodně, byť mají velmi nízkou úspěšnost. Ale protože se za podání takovéto žaloby neplatí soudní poplatek, tak je mnoho lidí, kteří to prostě zkusí, a ten soud to zatěžuje.

Ve sněmovně je nyní novela zákona, která má za žaloby proti státu zavést poplatek dva tisíce korun. Myslíte, že vám to výrazně pomůže?

Věříme, že je to jedna z věcí, které by počet nesmyslných žalob mohly snížit. O kolik, to uvidíme. Ten poplatek není velký, takže by měl odfiltrovat jen ty úplné kverulanty.

Ve vaší statistice je i to, že zatímco v Kroměříži zruší soud po odvolání 73 procent rozsudků, v Semilech 15 procent. To jsou v Kroměříži soudci tak špatní a v Semilech tak skvělí?

To nepředpokládáme. Ale pravda je, že ty extrémy nás také zaujaly a budeme to řešit s předsedy těch soudů.

Netušíte, čím to může být?

V tuto chvíli ne, nyní máme ta čísla a půjdeme zjišťovat, čím je to dáno. Každopádně takové rozdíly by neměly být.

Velké rozdíly jsou také v opatrovnické agendě. V Kutné Hoře trvá vyřešit jeden případ 35 dní, v Chomutově 435 dní - tedy dvanáctkrát déle.

Souhlasím, ale stojí za to uvést ten celkový průměr, který je 91 dnů, a to není špatné. Je to pořád dokola, Chomutov je problém, o kterém víme a který se určitě snažíme řešit a vyřešíme.

Když koukám na počty soudců v republice, posílili jste tak, že je jich na okresech o 70 víc, než je plánovaný počet. Proč víc neposílíte právě Chomutov?

To je to, co děláme. Ale musíte si uvědomit, že soudce, když ho někam přidělíte, už bez jeho souhlasu nemůžete přesunout jinam. Nemůžete tedy najednou posílit soud o čtyři soudce s tím, že teď to bude skvělé, protože ten rok dva tam budou pomáhat, ale pak vám tam zbudou čtyři soudci navíc, kteří budou chybět jinde. Přitom v Chomutově už nebudou mít co dělat.

Ale je přirozená obnova, odchody do důchodu, lidé občas povýší - takže bych to tak zle neviděl. A ty tři čtyři roky by jim to pomohlo.

Přesně o to se snažíme. Aby to vyšlo, že je teď posílíme a pak pár soudců odejde do důchodového věku. Ale musíme to dělat v limitech, kolik těch soudců bude odcházet.

Když vezmeme správní agendu, v ní je zase extrémně pomalý správní úsek Městského soudu v Praze.

To je jasné. Téměř všechny centrální správní orgány jsou v Praze, takže ta agenda pražského správního soudnictví je mnohem širší a mnohem složitější než ve všech ostatních krajích. I z tohoto důvodu jsme začali cíleně posilovat správní úsek pražského soudu. Dostává nové asistenty i soudce.

Jako jedno téma k řešení zmiňujete i počet žen v soudnictví. Zatímco u obvodních soudů jsou mezi soudci dvě třetiny žen, u nejvyšších soudů včetně Ústavního je jich mezi soudci jen čtvrtina. Proč? A co s tím chcete dělat?

Je v první řadě důležité, že jsme na to upozornili. Žen na okresních soudech se budeme primárně ptát, co jim podle jejich názoru brání být stejně úspěšné, jako jsou jejich kolegové. Ty hypotézy jsou jednoduché. Jednak je to zřejmě ještě stále složitá možnost skloubit práci a péči o děti, což je může zpozdit v rozběhnutí kariéry. Takže na to se určitě zaměříme. A druhá věc je, že je skutečně možné, že funguje ten skleněný strop - do těch vyšších pater vás výběrové komise hůře pouští, když jste žena.

Třeba proto, že i v těch komisích je víc mužů než žen?

Může to tak být.

Dá se tedy čekat, že řeknete předsedům Nejvyššího soudu či Ústavního soudu: Příště si vyber ženu?

To ne. Myslím, že kvóty nejsou řešení nerovnosti. Ale je třeba to trochu zlepšit, srovnat tu startovací čáru a také o tom mluvit. A ono se to začne zlepšovat samo.

Vy se chlubíte tím, že se délka soudního řízení zkrátila zhruba o třetinu ze 310 dnů v roce 2013 na 197 loni. To, že jste posílili problematické soudy, asi není hlavní důvod, ne?

Je to také dramatický pokles bagatelních sporů, což jsou ty do dvou tisíc korun, které nám poklesly z padesáti procent na třicet procent. To obrovsky uvolnilo ruce soudům.

Co pomohlo?

Bylo to dáno zejména změnou advokátního tarifu, protože lidé se často nesoudili kvůli tomu primárnímu dluhu, který byl například třicet korun, ale kvůli poplatkům za advokáty, které si k tomu mohli přirazit. Což není zdravé. Takže to se nám povedlo vyřešit. A jako druhá věc zafungovalo posilování těch problematických soudů.

Ještě mě zaujaly obrovské rozdíly mezi jednotlivými druhy řízení. Zatímco v civilním řízení patří soudy na jihu Čech k nejrychlejším, v trestním řízení je Krajský soud v Českých Budějovicích naopak zdaleka nejpomalejší - o polovinu pomalejší než soud v Ústí
nad Labem. Čím to je?

To, že České Budějovice mají problém v trestním řízení, nás, přiznám, velmi překvapilo. Budeme se předsedy krajského soudu ptát, čím to je. Dost často to může být něčím mimořádným - že vám tam napadne nějaký složitý spor, který vám zkazí statistiky.

Takže se tam půjdeme podívat. To je právě jeden z efektů té zprávy, kterou jsme dali dohromady. Mít jasné údaje, abychom s předsedy soudů měli o čem diskutovat.

Tedy netušíte, čím to je?

V tuto chvíli ne. Většinu těch věcí si dokážeme nějak vysvětlit, ale ty České Budějovice ne.

Související