Klienti mobilních operátorů se dočkají širších práv, zvýší se pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a také pokuty operátorům. Nově bude možné operátorům ukládat pokuty procentem z jejich obratu. Zkrátí se také lhůta pro změnu mobilního operátora ze 42 na 10 dní. Senátem totiž ve středu beze změny prošla vládní novela zákona o elektronických komunikacích. Ta také řeší přechod na televizní vysílání v novém standardu DVB-T2. Tato změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top-boxů. S úplným přechodem se počítá v roce 2021. 

Důležité vládní novele přitom hrozilo, že se vrátí do Poslanecké sněmovny a do říjnových voleb ji už poslanci nestihnou schválit. To by mohlo ohrozit proces televizní digitalizace, a miliony diváků tak mohly přijít o bezplatný příjem televize. S takovým varováním ostatně přišel ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) nebo senátor za ODS Jiří Oberfalzer. Nakonec ovšem novela prošla většinou 50 senátorů. Nyní ji ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman.

Větší pokuty operátorům, rychlejší přenos čísla

Novela zákona posiluje postavení spotřebitelů na mobilním trhu. Zkracuje lhůtu pro změnu operátora z 42 na 10 dnů. Od toho si vláda slibuje posílení konkurence na dosud stojatém českém mobilním trhu, který se se svými cenami mobilních služeb stále řadí k nejdražším v Evropě. Vedle toho budou moci Češi nově odstoupit od smlouvy bez pokuty, pokud jim jejich operátor změní smluvní podmínky. To se v minulosti stalo třeba v případě O2, které svým zákazníkům neohlášeně začalo zcela vypínat mobilní internet po vypršení měsíčního datového přídělu.

Další podstatnou změnou je zvýšení pokut telekomunikačním firmám za omezování jejich konkurentů. Místo nynějších 20 milionů korun mohou zaplatit až 10 procent ze svého ročního obratu, což v případě hlavní trojice operátorů - T-Mobilu, O2 a Vodafonu - představuje až jednotky miliard korun.

CO PŘINÁŠÍ NOVELA

◼ Spotřebitelé budou moci nově změnit mobilního operátora do 10 dnů.
◼ Rovněž bude možné odstoupit od smlouvy bez pokuty, pokud operátor změní smluvní podmínky.
◼ Operátorům novela za jejich případná pochybení nově ukládá pokuty ve výši pěti až deseti procent z ročního obratu.
◼ Zákon řeší také potvrzení procesu druhé digitalizace televize (tzv. DVB-T2). K vypnutí starého televizního signálu má dojít v únoru 2021. Už nyní probíhá souběžné vysílání ve starém a novém televizním signálu.
◼ Pozemním provozovatelům TV zákon slibuje kompenzace za přechodné souběžné vysílání v novém a starém televizním standardu.
◼ Standard DVB-T2 umožní vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí.
◼ Změna bude pro uživatele vyžadovat buď koupi nové televize, nebo výměnu set-top-boxu.
◼ Část současných televizních frekvencí bude díky tomu předána mobilním operátorům, což přinese rychlejší mobilní internet.
◼ Vláda si od změny slibuje postupné zlevnění mobilního internetu.

Nová digitální televize do tří let

Vedle mobilního trhu řeší schválený zákon také proces druhé televizní digitalizace. Česko se v rámci celoevropské dohody zavázalo, že nynější televizní frekvence předá mobilním operátorům, kteří na nich zbudují superrychlé mobilní sítě páté generace. Televizní vysílání se tak musí "přestěhovat na jiné kmitočty".

Proces označovaný zkratkou DVB-T2 si od 2,5 milionu českých domácností vyžádá nákup nových televizorů či set-top-boxů. Ty současné nový standard DVB-T2 nezvládnou. Podle odhadů vlády za to občané zaplatí asi pět miliard korun. Senátor Zdeněk Nytra (nestraník) proto prosazoval, aby stát lidem na nákup nových TV přístrojů přispěl. Jeho pozměňovací návrh ovšem neprošel.

"Občané budou mít asi 3,5 roku na to, aby se rozhodli, zda si koupí novou televizi, či set-top-box. Ten stojí jen pár set korun a za tuto dobu si myslím, že na jeho nákup dokážou našetřit i nízkopříjmové domácnosti," uvedl ministr Havlíček.

Po zmíněnou dobu 3,5 roku bude probíhat souběžné vysílání v novém a starém televizním standardu. Podle zákona se starý signál v únoru 2021 definitivně vypne. Senátor Jaroslav Větrovský (ANO) navrhl, aby se tato lhůta o rok prodloužila, ani jeho pozměňovací návrh ale nebyl přijat.

„Německo a Rakousko tlačí na rychlé uvolnění televizního pásma 700 MHz, aby mohly plně využívat nové mobilní služby na celém území státu. V oblastech, ve kterých je nebudeme rušit šířením signálu našeho televizního vysílání, již budou používat uvolněné pásmo pro mobilní služby od roku 2019," uvedlo v reakci na Větrovského návrh ministerstvo průmyslu. Podle jeho názoru nelze lhůtu prodloužit, protože by pak Česko muselo v příhraničních oblastech zcela vypnout televizní signál, aby se vysílání z Německa a Rakouska nerušilo. Asi 30 procent Čechů by tak mohlo přijít o bezplatný příjem televize.

Za Větrovského návrh lobbovala Česká asociace satelitních operátorů (ČASO). Někteří senátoři proto uvedli, že spolku jde o přetažení diváků k placené satelitní televizi. Senátorka Eliška Wagnerová (nestranička) ale některé výtky asociace přijala a navrhovala zákon smést ze stolu.

Vadilo jí především, že stát v zákonu přislíbil pozemním poskytovatelům televize v čele s Českými Radiokomunikacemi stamilionové finanční kompenzace za souběžné vysílání předcházející konečnému vypnutí starého televizního signálu. Pozemní vysílatelé navíc získají zdarma televizní frekvence do roku 2030. "Je zde riziko, že takovéto kompenzace budou označeny za nedovolenou veřejnou podporu. Nechápu navíc, proč nemohou radiokomunikace a další firmy tuto technologickou změnu financovat z vlastních peněz, zatímco provozovatelé kabelové televize si všechno platí sami," uvedla senátorka.

Podle ministra Havlíčka mají ovšem Radiokomunikace a další provozovatelé nárok na bezplatnou změnu televizních frekvencí. "Televizní frekvence byly navíc vždy rozdělovány zdarma, protože má stát zájem o to, aby zde fungovalo bezplatné televizní vysílání pro občany," dodal ministr.

Schválením zákona neuspěly lobbistické snahy mobilních a satelitních operátorů. První skupina volala po zmírnění navržených pokut z obratu. Satelitáři zase uváděli, že stát podporou pozemních poskytovatelů televize jejich byznys znevýhodní.

"Proti nedovolené veřejné podpoře, kterou novela zavádí, se budeme nadále bránit v rámci naší stížnosti u Evropské komise," řekl HN sekretář ČASO Patrik Brom.

Asociace provozovatelů mobilních sítí, která zastřešuje T-Mobile, O2, Vodafone a Nordic Telecom, zase kritizovala pokuty z obratu, které nový zákon slibuje operátorům. "Považujeme je za velmi nebezpečný nástroj, který může vést až k neochotě zahraničních vlastníků investovat v Česku do rozvoje mobilního trhu," uvedl šéf asociace Jiří Grund.