Prezident Miloš Zeman doporučoval svému kyrgyzskému protějšku Almazbeku Atambajevovi při společné schůzce firmu Liglass Trading, která má v zemi dostavět kaskádu vodních elektráren na řece Naryn.

Vyplynulo to z pondělního Zemanova vyjádření v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Zeman uvedl, že firmu při setkání s kyrgyzským prezidentem zmínil na základě údajů ministerstva průmyslu a obchodu.

Ministerstvo uvedlo, že náměstek ministra Vladimír Bärtl loni v létě v obecném dopise doporučil českou firmu Liglass Trading CZ na žádost jejího jednatele Michaela Smelíka. List, v němž uvítal zájem české společnosti účastnit se tendru v oblasti energetiky, adresoval tamní agentuře pro podporu investic při ministerstvu hospodářství Kyrgyzstánu. Finanční zázemí firmy úřad neprověřoval.

O české firmě a její schopnosti ujmout se projektu a finančně ho zajistit se v minulých dnech v českém a kyrgyzském tisku objevily pochybnosti, které majitel společnosti Michael Smelík odmítl. Atambajev se za české investory postavil.

Shrnutí: Proč LIGLASS s obří zakázkou budí pochybnosti?

Smelík ministerstvu průmyslu v žádosti o doporučení v Kyrgyzstánu napsal, že firma Liglass Trading CZ uvažuje o vytvoření společného projektu českých dodavatelů a investičních skupin.

"Předložila potvrzení o bezdlužnosti, výpis z rejstříku osob a firem a výpis z obchodního rejstříku. V těchto případech MPO primárně neprověřuje finanční zázemí firmy, protože finanční struktura jednotlivých obchodních případů se obvykle formuje až po jejich konkretizaci a ve spolupráci s dalšími firmami," sdělil mluvčí resortu František Kotrba. Dopis náměstka adresovaný kyrgyzské státní agentuře byl podle něj jediným vyjádřením, které MPO k Liglass Trading CZ poskytlo.

Zeman řekl, že se s kyrgyzským prezidentem setkal na jeho žádost na letošní světové výstavě Expo v Astaně.

"Protože při všech těchto setkáních lobbuji za české firmy, vždy si vyžádám podklady z ministerstva průmyslu a obchodu, které firmy mají v té dané zemi, v daném případě v Kyrgyzstánu, nějaké ambice, zda je mohou doporučit jako firmy důvěryhodné. A když mně toto ministerstvo průmyslu a obchodu dodá, samozřejmě při rozhovoru s příslušným prezidentem se o těchto firmách zmíním," řekl prezident.

Na otázku, zda firmu Liglass Trading měl Zeman ze seznamu ministerstva, zdůraznil, že samozřejmě ano. "Vždyť já ji vůbec neznám. Jak si myslíte, že bych k této firmě jinak došel?" dotázal se řečnicky Zeman.

Dohodu s Liglass Trading podepsala kyrgyzská vláda 10. července za Atambajevovy přítomnosti. Projekt se týká výstavby dvou velkých a desítky malých vodních elektráren. Celková výše investic české firmy má v první etapě dosáhnout údajně 230 milionů dolarů (5,1 miliardy korun). Česká média uvedla, že se za zájmy české společnosti přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta. Mynář to potvrdil.

České ministerstvo průmyslu a obchodu podle pondělního vyjádření předpokládá, že příslušné kyrgyzské instituce, které zajišťovaly tendr, si všechny potenciální zájemce prověřovaly. "Kdyby byly shledány pochybnosti, projevilo by se to ve výsledcích tendru," dodal Kotrba.

Autoritářské země mají podle Zemana lepší podmínky pro realizaci velkých projektů

Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál rovněž řekl, že v zemích s autoritativními režimy jsou objektivně lepší podmínky pro dlouhodobé projekty, jako je plán vysokorychlostní železnice mezi Čínou a Evropou. V parlamentních demokraciích takové projekty narážejí podle prezidenta na délku funkčního období.

"Když má nějaký projekt trvat 15 let, politici si rozmyslí, zda ho podpoří, protože smetanu by mohl slízávat až jejich nástupce. V autoritativních režimech, kde jsou vedoucí představitelé většinou u moci 10, 15, někdy až 20 let, tahle překážka neexistuje," řekl Zeman.

Slovo autoritativní režim není podle prezidenta nadávka ani pochvala, nýbrž objektivní nezávislé konstatování. Takové režimy jsou podle něho v Číně, v Rusku nebo ve Střední Asii. "Když jezdíte do těchto zemí a máte dobré vztahy s politiky, můžete leccos ovlivnit," podotkl Zeman. Jak řekl, jde o hlavní důvod, proč do těchto zemí v zájmu české ekonomiky jezdí. "A není to nic, že bych šíboval Českou republiku ať už do Číny, nebo do Ruska," dodal prezident.

Výjezdy do krajů nejsou kampaň, budu v nich pokračovat, řekl prezident

Prezident v pondělním rozhovoru mluvil i o svých plánovaných cestách do krajů. Podle svých slov nesouhlasí s názorem, že jsou jeho návštěvy krajů předvolební kampaní. Nevidí důvod, proč by se měl vzdát setkání s obyvateli. Reagoval tak na mínění člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jana Outlého. Zeman by měl podle něho zvážit své cesty do krajů v době kampaně, nebo zahrnout náklady na setkání s občany jako bezúplatné plnění do volebního limitu, který činí 50 milionů korun.

Zeman zdůraznil, že pokud by začal jezdit do krajů nyní, mohla by to být kampaň, ovšem on regiony navštěvuje od začátku výkonu mandátu. Za kampaň své výjezdy nepokládá taky kvůli tomu, že nikoho nevyzývá k tomu, aby ho v prezidentské volbě příští rok volili. "Žádné takové inzerování nebylo, není a nebude," řekl prezident. Zopakoval, že žádnou kampaň nepovede.

Zeman také podotkl, že pojede například na Valné shromáždění OSN, do Ruska, bude mít projev v Radě Evropy ve Štrasburku a navštíví zemědělský veletrh Země živitelka v Českých Budějovicích. "Pan Outlý, kdyby byl důsledný, by musel všechny akce prezidenta republiky chápat jako mou volební kampaň. Což, jak uznáte, je nesmysl," dodal.

Za Outlého vyjádřením vidí skutečnost, že do čela úřadu jmenoval ze dvou kandidátů druhého, Vojtěcha Weise.

"Takže mám právo se domnívat, že tato reakce je tak trochu uražená ješitnost," soudí Zeman.

Prezident navštěvuje regiony často, podle Outlého by měl náklady na setkání s občany zahrnout do limitu daného zákonem. Pokud by úřad nastavil volnější kritéria a záležitostí se nezabýval, nebylo by podle Outlého snadné ji v budoucnu regulovat, protože bude existovat precedens.

Krajské samosprávy stály Zemanovy návštěvy od jeho zvolení v roce 2013 do začátku letošního května téměř 17 milionů korun.

Další výdaje mají s prezidentovými cestami města a obce, na jejichž bedrech je zajištění tribun a ozvučení pro setkání s veřejností.