Bílý dům nedovolí, aby v americké armádě působily v jakékoliv roli transgenderové osoby, tedy lidé, kteří prodělali změnu pohlaví. Na Twitteru to ve středu oznámil prezident USA Donald Trump. Rozhodnutí zdůvodnil vysokými lékařskými náklady a možným rozvratem v ozbrojených silách.

"Po konzultaci s mými generály a vojenskými experty vezměte, prosím, na vědomí, že vláda Spojených států nepřijme do služby v armádě transgenderové osoby a ani jim nedovolí v jakékoliv roli v armádě USA sloužit," napsal prezident. Americká armáda se podle něj "musí soustředit na rozhodné a drtivé vítězství a nemůže být zatížena ohromnými zdravotními náklady a rozvratem, který by změna pohlaví v armádě vyvolala," uvedl Trump na Twitteru.

Transgenderové osoby mohly sloužit v ozbrojených silách USA od loňského roku, kdy tehdejší ministr obrany Ashton Carter zrušil do té doby platný zákaz. Armádní velení sice v červnu oznámilo, že přijímání transgenderových osob pozastavuje, tito lidé ale dál v ozbrojených silách sloužili. Podmínkou bylo, že se zvoleným pohlavím žijí alespoň půldruhého roku.

Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná republikány předminulý týden jen těsně odmítla návrh, aby ministerstvo obrany přestalo financovat vojákům operaci změny pohlaví a hormonální terapii. Praxi zavedla vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Americké ministerstvo obrany podle agentury AP nejspíš o záměru prezidenta předem informováno nebylo. Mluvčí Pentagonu agentuře řekl, že s upřesňujícími dotazy se musí obrátit na Bílý dům. Ten záležitost nekomentuje.

Rozhodnutí okamžitě vyvolalo rozhořčenou reakci aktivistů hájících práva sexuálních menšin. "Je to absolutní absurdita," prohlásil Matt Thorn, šéf organizace, která reprezentuje komunitu LGBT v armádě. Pokud nebude nařízení odvoláno, hodlá Trumpův dekret zažalovat.

Podle aktivistky Victorie Rodriguezové Roldanové prezident ubližuje lidem, aby získal politické body. "Armáda je zpravidla posledním útočištěm osob, které kvůli diskriminaci nemohou najít práci," řekla novinářům.

Za "ohavné a nenávistné" označila prezidentovo rozhodnutí šéfka demokratických poslanců ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová. Trump svůj krok oznámil ve stejný den, kdy v roce 1948 tehdejší prezident Harry Truman rozhodl o zrušení rasové segregace v armádě, uvedla poslankyně. "Nechutný zákaz" podle ní poškodí transgenderové Američany, kteří se rozhodli sloužit vlasti.

Podle amerických studií působí v americké armádě v aktivní službě 2500 až 7000 transgenderových osob, v armádních zálohách pak dalších 1500 až 4000.

Nejznámější transgenderovou osobou v americké armádě byla Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádní a diplomatické dokumenty. Odpykala si sedm let vojenského vězení.