Unikátní areál bývalé věznice v Uherském Hradišti, kde v 50. letech minulého století komunisté věznili, týrali a v několika případech popravili své nevinné oběti, se začne po mnoha letech konečně měnit.

Pro nejvíce zachovalý areál tohoto druhu v České republice je to prozatím největší příležitost, že v něm najde své místo muzeum totality.

"Ve výběrovém řízení jsme vybrali firmu, která během několika týdnů zpracuje studii využití areálu," sdělil HN mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Touto firmou je Ateliér Velehradský z Brna, který má 75 dnů na zpracování studie. "Záměrem studie je vybudování muzea totality a posouzení možností na maximální využití zbývající části areálu pro umístění státních institucí," uvedla Hana Staňková ze zmiňované firmy. Dodala, že podrobnější informace nemůže uvést, protože smlouva byla podepsaná teprve před týdnem.

Kromě práce na studii se rozběhla ještě jedna zásadní věc. Pod hlavičkou Moravského zemského muzea se scházejí odborníci, kteří se radí o tom, jak by mělo vypadat samotné muzeum. Součástí této skupiny jsou také lidé z Uherského Hradiště, ať už ze Slováckého muzea či Spolku Memoria, který léta bojuje za důstojné využití věznice.

Podle informací HN se v těchto týdnech rozhoduje především o tom, jak velký prostor celého areálu nakonec muzeum zabere. V historicky nejcennější části areálu jsou stále v poměrně zachovalém stavu například původní cely, kaple a také venkovní prostor, kde stálo i popraviště.

"Celý prostředek areálu, tvořený třemi patry, včetně samotek a kaple, by měl tvořit muzeum. A samozřejmě jeho součástí musí být i okolní nádvoří, aby byla zachovaná pieta a autenticita tohoto místa," vysvětlil jeden z účastníků jednání o budoucnosti areálu, který si nepřál být jmenován.

Takovou variantu podporuje také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). "Tato bývalá věznice je velmi důležitou součástí naší moderní historické paměti. Především ta část, která byla tvrdou věznicí, by měla být zachovaná, protože se tam děla zvěrstva. Samozřejmě ale není možné zachovat celý areál, který je hodně rozlehlý, diskuse o zbývajícím využití je na začátku," řekl HN Herman.

Zároveň uvedl, že kolem nejcennějších částí by mělo být vytvořeno určité pietní památkové pásmo. Přimluvil se také za to, aby muzeum kladlo důraz na vzdělávání veřejnosti.

S tím souhlasí i Anna Stránská z uherskohradišťského Spolku Memoria. "Pokud by muzeu či památníku byla věnována pouze malá část objektu, šlo by o další promarněnou příležitost. Byla by to velká prohra všech, kdo se domnívají, že bez péče o historickou paměť jsme vždy o krok blíž tomu, aby se opakovaly hrůzy minulosti," podotkla.

Až se dokončí studie využitelnosti celého areálu, bude nezbytné, aby politici uvolnili prostředky na samotnou rekonstrukci.

Tyto peníze zatím ve státním rozpočtu pro rok 2018 nejsou.

Věznice v Uherském Hradišti byla otevřena v roce 1897, za druhé světové války ji využívalo gestapo, které v ní mimo jiné shromažďovalo politické vězně před transportem do koncentračních táborů.

Po válce zažila věznice lidové soudy i veřejné popravy. S nástupem dalšího totalitního režimu obsadili věznici komunisté, včetně nechvalně proslulého vyšetřovatele Aloise Grebeníčka, kteří v ní v řadě případů věznili a mučili nevinné oběti.

V roce 1960 se věznice uzavřela a její větší část zůstala jen v nepatrně pozměněné podobě. Různé vlády, které přišly po pádu totalitního režimu v roce 1989, o využití bývalé věznice jednaly, ale vše ztroskotalo na nedostatku peněz. Areál tak nadále chátrá.