Policie chce obvinit šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka. Pražští policisté požádali sněmovnu o vydání obou poslanců ke stíhání, potvrdil HN šéf dolní komory Jan Hamáček. Pražské státní zastupitelství potvrdilo, že žádost poslalo v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

"Jde jenom o politický boj, nikoli o korupční skandál, jak se z toho někdo snaží dělat. Je to poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a dlouhodobě plánovanou akcí mě kriminalizovat a zabránit mi kandidovat ve volbách v říjnu 2017," uvedl Babiš. "Je to celé zmanipulované, trestní stíhání potřebovali načasovat před volbami, ve kterých jde o všechno," napsal.  

"Nemám problém s tím, když mě poslanci vydají k trestnímu stíhání," řekl Andrej Babiš ve čtvrtek večer v České televizi.

Faltýnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se vydání nebude bránit.

Žádost přišla ve čtvrtek, Hamáček ji rovnou předal odpovědnému orgánu sněmovny. Bližší informace o tom, z jakého důvodu chtějí policisté Babiše a Faltýnka stíhat, předseda neuvedl. "Tu žádost jsem neprodleně postoupil mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny," řekl bez dalších podrobností šéf sněmovny.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna, vyplývá z pozvánky na jednání.

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová potvrdila, že jde o kauzu Čapí hnízdo. "Konkrétní jména nebudeme komentovat, ale mohu potvrdit, že policie podala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo," sdělila HN Zenklová.

Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka je kauza Čapí hnízdo důležitá a je třeba, aby byla řádně vyšetřena. "Měli bychom usilovat o to, aby se to řádně vyšetřilo. Domnívám se, že je v zájmu nejen sněmovny, ale i pana Babiše a Faltýnka," řekl Zaorálek v ČT. "Andrej Babiš už není členem vlády, proto nevidím důvod, proč bych měl záležitost v této chvíli komentovat," dodal premiér Bohuslav Sobotka.

Čapí hnízdo v otázkách a odpovědích

Jak se jednotlivé strany postaví k hlasování o vydání špiček ANO, není zatím jasné. Jak budou hlasovat lidovečtí poslanci šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zatím neví. "Se žádostí se musíme nejprve seznámit," odpověděl na dotaz HN.

Rozhodnutá není ani TOP 09, která patří k nejhlasitějším Babišovým kritikům. "Zatím jsme tu žádost nikdo neviděli. A záležet také bude na postoji mandátového výboru. Co se týká mě osobně, tak pokud se to vydání týká skutečně kauzy Čapí hnízdo, tak by to podle mého názoru stíháno být mělo," řekl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

"V tuto chvíli mám příliš málo informací k žádosti o vydání. Nicméně kauza Čapí hnízdo vyžaduje vyšetření a je v zájmu všech zúčastněných, aby řádně vyšetřena byla. Byli jsme vždy pro vydávání poslanců, pokud nešlo o zjevnou šikanu, což, myslím, není tento případ. Proto bych patrně pro vydání ruku zvedl," doplnil šéf Starostů Petr Gazdík.

Šéf ODS Petr Fiala na čtvrteční podvečerní tiskové konferenci řekl, že by se Babiš s Faltýnkem měli sami svých mandátů vzdát.

"Dosud neznám obsah žádosti, tak k tomu nemohu zaujmout stanovisko," dodal k tomu předseda KSČM Vojtěch Filip.

Hrad nechal žádost bez komentáře. "V tuto chvíli nebudeme záležitost komentovat," napsal mluvčí Jiří Ovčáček.

Babiš s Faltýnkem mají štěstí, že hnutí ANO letos v březnu "změkčilo" svůj etický kodex. Podle původního textu z roku 2014 měli obvinění členové neprodleně složit veřejnou funkci a rezignovat na členství v hnutí. V novém znění kodexu však tato tvrdá formulace chybí, nově musí členové odstoupit jen tehdy, když je proti nim podána obžaloba. Strana to tehdy vysvětlovala tak, že původní ustanovení bylo příliš přísné.

Původní a pozměněný morální kodex reprezentanta ANO:

Morální kodex ANO

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a  tak nebylo možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Lhůta pro policejní rozhodnutí v kauze se několikrát prodlužovala. Dohledové Vrchní státní zastupitelství v Praze však v prošetřování možného dotačního podvodu neodhalilo žádné významné pochybení. Dotace pro Čapí hnízdo prověřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF, který chce k závěru dospět do konce letošního roku.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) k žádosti policie o vydání Babiše s Faltýnkem:

Hamáček: Pro vydání Babiše s Faltýnkem zvednu ruku, ČSSD kauzu ve volební kampani nezneužije

Hamáček: Pro vydání Babiše s Faltýnkem zvednu ruku, ČSSD kauzu ve volební kampani nezneužije