Trvalo to něco přes hodinu, po níž autor tohoto článku získal mobilní frekvence a skončil chudší skoro o 50 milionů korun. Šlo však samozřejmě o pouhou simulaci, kterou uspořádal Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Strážce tuzemského mobilního trhu do svého sídla v pražských Vysočanech pozval skupinu novinářů, kteří si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak vypadala nedávná dražba mobilních frekvencí, kterou úřad rozdělil mezi čtveřici mobilních a internetových operátorů: Vodafone, O2, Nordic Telecom a firmu PODA. Tyto společnosti za vysoutěžené kmitočty souhrnně zaplatí 1,015 miliardy korun.

Mobilní frekvence jsou ve vlastnictví českého státu, který je za úplatu pronajímá telekomunikačním společnostem. Ty by bez nich jinak nemohly šířit svůj mobilní signál. Zatím poslední aukce kmitočtů proběhla v půlce července a týkala se frekvencí pro superrychlé mobilní sítě páté generace, které se mají stát náhradou wi-fi připojení především ve venkovských oblastech. A právě o takové kmitočty se pětice novinářů doplněná o mluvčího ČTÚ Martina Drtinu v pomyslné dražbě utkala.

Natáčení dražitelů brání švindlování

Jak bude cvičná aukce vypadat, novináři předem nevědí. Mluvčí Drtina nás jen předem nabádá, abychom si do sídla ČTÚ přinesli vlastní notebooky. V pátek ráno nás pak zavádí do velké zasedací místnosti v sídle svého úřadu, kde akce proběhne. V sále už čekají další zástupci ČTÚ spolu se zaměstnanci softwarové firmy e-Fractal. Ta měla červencovou aukci po technické stránce na starosti a dva roky ji ve spolupráci s úřadem připravovala.

Ukazuje se, že dražit budeme po internetu přes vlastní počítače připojené k zabezpečené wi-fi síti ČTÚ."Tuto aukční místnost před měsícem využili i reální dražitelé. Nejsou v ní okna, aby dovnitř nikdo neviděl, a kromě počítačů v ní chybí také jakákoliv další elektronika," uvádí Petr Štěpánek z e-Fractalu. Cílem takových opatření je prý zachovat regulérní podmínky dražby. Proto také dražitelé z řad operátorů byli při skutečné aukci nahráváni na video, aby se zabránilo možnému švindlování.

Reálná aukce s víkendovými přestávkami trvala celý měsíc, po který se zástupci operátorů v místnosti scházeli. Mobilní frekvence se dražily v několika kolech, kterých proběhlo celkem 200. Vyvolávací cena během této doby z 29 milionů za jeden frekvenční blok vystoupala skoro sedmkrát na 203 milionů korun.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se