Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí vzrostl hrubý zisk meziročně o 6,3 procenta na 2,88 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku podnik měl hrubý zisk 2,71 miliardy korun. Podniku také za prvních šest měsíců letošního roku o několik procent vzrostly tržby i těžba dřeva. V pondělí to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"V prvním pololetí se dříví v porovnání se stejným obdobím loňského roku prodávalo za lepší ceny. S tím souvisí i nárůst tržeb. Navíc se v meziročním srovnání více vytěžilo," uvedla Jouklová.

Tržby Lesů ČR za vlastní výrobky a služby v prvním pololetí stouply o šest procent na 5,85 miliardy korun z 5,52 miliardy korun ve stejném období loni. Těžba dřeva do konce letošního června vzrostla o 2,4 procenta na 3,93 milionu metrů krychlových.

Aktuálně trh se dřevem a jeho ceny podle Jouklové ovlivňuje situace v okolních státech. "Od srpna je situace jiná kvůli kůrovcové kalamitě v Bavorsku i Rakousku a následkům větrné smršti v Polsku. Tamější výkupci dříví a pilařské provozy omezili nákup i z ČR, což avizují některé firmy, které mají zahraniční odbyt. To má vliv na cenu dříví, která tedy klesá," uvedla mluvčí.

Vichřice v minulých dvou týdnech zasáhly i porosty Lesů ČR. Poškozeno by v nich podle odhadů mělo být přes 220 tisíc metrů krychlových dřeva. Škody půjdou do desítek milionů korun.

Lesy ČR loni vykázaly pokles čistého zisku na 4,16 miliardy korun z předloňských 5,4 miliardy korun. Podnik přičetl pokles zisku vyšší těžbě kalamitního dřeva z kůrovcových, větrných a jiných kalamit, které se na trhu prodávalo za výrazně nižší ceny. Dalším důvodem byla změna stavu rezerv.

Lesy ČR většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Největšími obchodními partnery Lesů ČR jsou skupina Petra, skupina Uniles a firmy Stora Enso Wood Products Ždírec, Kloboucká lesní a Progles.