Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce skoncovat se situací, kdy Češi a další občané zemí střední a východní Evropy jedí potraviny s nižší kvalitou. Podle Junckera by v Evropské unii neměli existovat "spotřebitelé druhé kategorie". Juncker to řekl v Projevu o stavu unie v Evropském parlamentu ve Štrasburku.

Evropská komise podle Junckera pomůže národním inspekcím kvality potravin v jejich snaze zakročit proti praxi, kdy firmy dodávají například do Česka a do Německa potravinu se stejným názvem, ale jiným složením. "Češi si zaslouží stejné množství kakaa ve své čokoládě jako kdokoliv jiný," řekl Juncker.

Nedávná studie českého ministerstva zemědělství ukázala, že například Tulip Luncheon meat z Německa obsahuje vepřové maso, zatímco v tom českém je velká část vepřového masa nahrazena drůbežím a vepřovým separátem. V německých rybích prstech Iglo najde spotřebitel víc masa, než když si je koupí v Česku.

Premiéři Česka a dalších zemí visegrádské čtyřky vyzvali, aby Evropská komise podobnou praxi zakázala. Momentálně výrobce může do různých zemí dodávat potraviny s různým složením, pokud to jasně uvede na jejich obale. Brusel přitom může zakročit, jen pokud by konkrétní výrobek ohrožoval zdraví spotřebitele, což není případ různého složení potravin.

Komise tvrdí, že národní úřady na ochranu spotřebitele můžou už teď zasáhnout, pokud prokážou, že firmy zákazníky klamou a zboží inzerují jako stejně kvalitní.

Lepší vracení migrantů

Juncker zároveň odmítl dělení Evropské unie na Západ a Východ, o kterém se mluví kvůli rozdílným postojům k přijímání uprchlíků. Zdůraznil, že všechny státy mají stejná práva i povinnosti. "Rozsudky soudů musí být respektovány," prohlásil Juncker v narážce na to, že Soudní dvůr EU nedávno odmítl žalobu Slovenska a Maďarska proti povinným kvótám na přijímání uprchlíků.

Kvůli nerespektování schválených rozhodnutí o kvótách komise hrozí žalobou Česku, Polsku a Maďarsku, tedy zemím, které uprchlíky na základě kvót odmítají přijímat.

Juncker také řekl, že EU přijde do konce září s návrhy, jak zesílit vracení těch, kdo nemají v Evropské unii právo na azyl. Zdůraznil ale zároveň, že Evropa není a nestane se pevností, zůstane naopak kontinentem solidarity, kde najdou útočiště ti, kdo jej skutečně potřebují. Ti, kdo na takový azyl nárok nemají, se podle něj musí vrátit do svých zemí.

Předseda komise ve svém obsáhlém projevu o stavu Evropské unie kromě jiného zdůraznil, že je třeba rychle zlepšit podmínky uprchlíků ve střediscích v Libyi. Je to podle něj kolektivní odpovědností Evropy a komise hodlá v této věci úzce spolupracovat s OSN.

Rumunsko a Bulharsko rychleji do Schengenu

Juncker se před europoslanci vyslovil pro rychlé zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu. Pomohlo by to podle něj zlepšení ochrany vnější hranice Evropské unie.

Pomohlo by to podle něj zlepšení ochrany vnější hranice Evropské unie. Juncker ve vystoupení prohlásil, že podle něj bude mít EU v budoucnu více členských zemí než nyní. Plné členství v evropském prostoru bez vnitřních hranic si podle jeho názoru zaslouží také Chorvatsko ve chvíli, kdy splní všechny potřebné podmínky.

"Chceme-li více stability v našem sousedství, musíme pro Západní Balkán udržet věrohodnou perspektivu rozšíření," řekl také europoslancům Juncker. Je podle něj jasné, že za jeho komise a stávajícího europarlamentu, tedy do roku 2019, se unie nerozšíří. "Žádný kandidát není dostatečně připraven. Ale později bude mít EU větší počet než 27 členů," prohlásil Juncker. Kandidátské země si ale musí mít jako svou jasnou prioritu právní stát, nezávislé soudnictví a dodržování základních práv.

Podle Junckera se proto v dohledné době nestane členem Evropské unie Turecko. Ankara se už dlouho vzdaluje Evropě, a to mílovými kroky, prohlásil.

Příznivý vítr v plachtách

Juncker ve svém projevu o stavu EU upozornil také na to, že se nenaplnila slova těch, kteří po britském referendu o brexitu předpovídali zánik Evropské unie. "Brexit, to není budoucnost Evropy," řekl Juncker v narážce na britské referendum. Poté, co Británie z EU v březnu 2019 vystoupí, bude podle Junckera evropská integrace dál pokračovat. Na tom se už loni shodly i všechny zbývající členské země včetně Česka.

Juncker poukázal na to, že podle průzkumů se souhlas občanů s EU zvyšuje. "Evropa má zase příznivý vítr v plachtách," řekl Juncker. Upozornil na to, že EU má v posledních dvou letech rychlejší hospodářský růst než Spojené státy. Nezaměstnanost v zemích unie klesla na nejnižší úroveň za posledních devět let.

Podle Junckera teď musí země unie těchto příznivých okolností využít pro to, aby změnily fungování společenství. Lídři jednotlivých států to slíbili loni na summitu v Bratislavě.

Juncker prosazuje například to, aby státy EU posílily společné obranné kapacity. Ty by mohly využít mimo své území, například k zásahu proti pašerákům migrantů nebo proti teroristickým skupinám. Česko patří k hlavním zastáncům této možnosti. Pro obranu vlastního území států EU má být stále rozhodující Severoatlantická aliance.

Předseda komise také potvrdil, že Evropa dál zůstává otevřená volnému obchodu. EU podle něj začne vyjednávat o uzavření dohod o volném obchodu s Austrálií a Novým Zélandem. Chce také dokončit jednání o volném obchodu s Mexikem a zeměmi Jižní Ameriky sdruženými v organizaci MERCOSUR.

Podle Junckera ale EU nesmí být naivní vůči investicím ze třetích zemí. Navrhl, aby mohly státy unie snadněji stopnout nákupy strategických evropských firem cizími společnostmi. Toto opatření míří hlavně na Čínu.

Jeden kapitán

Mimo to Juncker zmínil, že by funkce předsedy Evropské komise a předsedy Evropské rady, tedy šéfa unijních summitů, by se v budoucnu mohly spojit a státy EU by měly rozhodnutí v některých klíčových oblastech začít přijímat kvalifikovanou většinou místo jednomyslnosti. 

"Evropa by byla snáze pochopitelná, kdyby loď řídil jeden kapitán," prohlásil Juncker. Návrh podle něj není namířen proti nynějšímu předsedovi Evropské rady, kterým je někdejší polský premiér Donald Tusk.

V proslovu se věnoval i společné evropské měně. Juncker přislíbil nástroj, který by technicky a finančně pomáhal státům Evropské unie s přijetím eura. Pokud má euro skutečně EU stmelovat, musí se podle Junckera stát něčím víc než jen měnou vybrané skupiny členských zemí. Šéf komise připomněl, že závazek přijmout euro mají všechny členské státy unie s výjimkou dvou. Všechny země EU by se podle něj měly účastnit její bankovní unie.

Předseda Evropské komise Juncker: Češi si zaslouží stejně kakaa v čokoládě

Předseda Evropské komise Juncker: Češi si zaslouží stejně kakaa v čokoládě