Obvinění z blamáže i volání po padání hlav ve vládě zní v Kyrgyzstánu v souvislosti s aférou okolo české firmy Liglass Trading. Ta měla podle dohody s kyrgyzskou vládou vystavět kaskádu vodních elektráren, ale nedodržela podmínky dohody, tedy nepřevedla sumu 37 milionů dolarů (asi 807 milionů korun) na vyplacení původního ruského investora, a tak premiér Sapar Isakov v pondělí ohlásil, že vláda smlouvu s Liglass Trading vypoví. Středoasijskou zemi čekají příští měsíc prezidentské volby.

"Za stávající situace by měl parlament posoudit odpovědnost vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva a nynějšího šéfa vlády Sapara Isakova, kteří svými kroky způsobili nenapravitelnou škodu na pověsti Kyrgyzstánu," řekl agentuře Kyrtag poslanec Žanar Akajev a připomněl, že právě Isakov ještě jako prezidentův kancléř dohodu s Liglass Trading zprostředkoval se svým českým protějškem. Pouze vyvození zodpovědnosti může podle poslance zajistit, že se podobné skandály nebudou opakovat.

Akajev připomněl, že hned po červencovém uzavření dohody o výstavbě kaskády na řece Naryn začali poslanci a občanští aktivisté bít na poplach, protože Liglass Trading nejenže neměla k dispozici potřebné prostředky na investici v řádu stovek milionů eur, ale "ani vlastní kancelář a za celou svou existenci nepostavila dokonce ani vodní mlýn, natož vodní elektrárnu - a s takovými Kyrgyzstán uzavřel dohodu", rozhněval se poslanec podle
agentury.

Zlobí jej i to, že vláda i po vypovězení dohody klidně tvrdí, že Kyrgyzstán o nic nepřišel. "Pověst Kyrgyzstánu utrpěla vážnou újmu. Jak bylo možné svěřit národní bohatství země do rukou podvodníčků, kteří toho využili k zištným cílům a vydělali na tom miliony na americké burze. Ztratili jsme tvář, přišli o drahocenný čas, a proto jim to nesmí projít," prohlásil na adresu vládní garnitury, která - jak zdůraznil - nedokázala za šest let postavit ani jednu
vodní elektrárnu.

Kandidát na prezidenta Ulukbek Kočkorov téže agentuře řekl, že projekt narynské kaskády je od počátku skandální a skrývá se za ním korupce, když předpokládá třikrát dražší elektřinu, než je ve světě u vodních elektráren obvyklé.

K zevrubnému vyšetření celé aféry a k potrestání investora, neschopného dostát svým závazkům, vyzval podle serveru 24.kg další kandidát na prezidenta Temir Sarijev, který do loňského jara stál v čele kyrgyzské vlády, než kabinet padl kvůli nařčení z korupce.

Liglass zatím odstoupení od smlouvy nedostal, nevylučuje arbitráž

Česká společnost Liglass Trading CZ (LTD CZ) nedostala zatím od kyrgyzské vlády žádné oficiální oznámení o odstoupení od smlouvy na výstavbu kaskády vodních elektráren. Firma to v úterý uvedla v tiskovém prohlášení. Dodala, že podle smlouvy má v případě sporů o výklad, platnost nebo plnění dohody tři měsíce na jednání. Pokud kyrgyzská vláda skutečně od dohody odstoupí, aniž by se držela smluvních článků upravujících pravidla řešení sporů, Liglass se obrátí na mezinárodní arbitráž, uvedl v úterý generální ředitel české společnosti Michael Smelík.

O zamýšleném jednostranném odstoupení od smlouvy se podle Smelíka firma dozvěděla z médií. "Liglass Trading CZ dnešního dne odešle vládě Kyrgyzské republiky dopis o nezbytnosti zahájení jednání v souladu s článkem 7 Investiční dohody," uvedl v úterním prohlášení Smelík. Pokud jednání nebudou úspěšná, dává podle něj dohoda stranám další tři měsíce na urovnání sporu.

Firma LTD CZ sídlící u Železného Brodu převzala letos v červenci projekt budování dvou velkých a deseti menších elektráren narynské kaskády po ruské firmě RusGidro, s níž Kyrgyzstán smlouvu loni vypověděl, údajně pro její platební neschopnost. V kontraktu s kyrgyzskou vládou se česká společnost zavázala, že jako nový účastník smlouvy zaplatí částku 37 milionů dolarů, což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které ruská firma provedla. Od začátku se přitom objevovaly pochybnosti, zda bude česká firma schopna tak náročnou zakázku financovat.

Podle Smelíka Liglass působí v Kyrgyzstánu už půldruhého roku. Financování dostavby energetické kaskády je zajištěné, ujišťoval v červenci. Partnery projektu mají být Green Capital a Pantheon, které mají s financováním energetických projektů z obnovitelných zdrojů bohaté zkušenosti. Firma už podle něj v Kyrgyzstánu proinvestovala několik milionů amerických dolarů. Více než milion USD musela složit v souvislosti s výběrovým řízením na prestižní zakázku. Pokud z dohody sejde, podle kyrgyzské státní tiskové agentury Kabar tyto peníze propadnou státu.

Podle vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva česká firma zaslala vládě dopis s žádostí o odklad splátky 37 milionů dolarů, kterou měla v těchto dnech uhradit. Vláda smlouvu vypoví, protože odklad není možný, řekl vicepremiér. Zilalijev na schůzi vlády smlouvu s českou firmou podle serveru 24.kg obhajoval s tím, že za Liglass Trading se zaručilo české ministerstvo průmyslu a obchodu, které "tuto společnost oficiálně podpořilo a zaručilo se za ni". Podle kyrgyzského a českého tisku se za českou firmu dříve přimlouval i Vratislav Mynář, kancléř českého prezidenta Miloše Zemana.