Zaměstnanci ve veřejné správě a členové bezpečnostních sborů, tedy policisté, hasiči či příslušníci vězeňské služby, dostanou od listopadu přidáno deset procent. Učitelé v regionálním školství 15 procent, nařízení v pondělí schválila vláda.

Na zvýšení platů se koalice dohodla před dvěma týdny, v pondělí ministři schvalovali příslušná nařízení. Přidáno dostanou i vojáci.

O rozhodnutí kabinetu informovali na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho stranický kolega, ministr vnitra Milan Chovanec. "Ekonomika roste, i bezpečnostní sbory si zaslouží spravedlivý růst platů. Tarify vzrostou od listopadu o deset procent," napsal Chovanec.

Dodal, že vláda vrátila bezpečnostním sborům všechno, o co byly kráceny v době ekonomické krize.

"Plníme, co jsme slíbili," uvedl na Twitteru místopředseda ANO a ministr obrany Martin Stropnický k růstu mezd, který se týká i vojáků.

Odbory pracovníků veřejného sektoru zruší stávkovou pohotovost, do níž 6. září vstoupily na podporu požadavku na růst platů.

Důvody k přípravě stávky či jiných protestních akcí pominuly, když kabinet v pondělí rozhodl o zvýšení platových tarifů i rozpočtu pro vysoké školy. Sdělil to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

"Pominuly všechny důvody, které byly pro vyhlášení stávkové pohotovosti. Nyní je tedy splněno vše pro její zrušení. Vítáme vstřícný postoj vlády. Udělala velmi dobrý a pozitivní krok," uvedl Středula.

Do stávkové pohotovosti vstoupilo 14 odborových svazů. Zapojily se odbory školské, zdravotnické, úřednické, hasičské, civilních zaměstnanců armády, vědců, pracovníků kulturních zařízení i ochrany přírody, hudebníků a herců.

Odbory požadovaly růst tarifů učitelů o 15 procent a ostatních pracovníků o deset procent od listopadu, o desetinu pak od ledna u lékařů a sester. Druhým požadavkem bylo navýšení rozpočtu vysokých škol, a to aspoň o tři miliardy.

Ve veřejných službách pracovalo loni podle informačního systému o průměrném výdělku 626 100 lidí - 410 800 žen a 215 300 mužů. Platil je stát a veřejné rozpočty. Průměrný plat loni činil 29 501 korun a za poslední tři roky se zvedl zhruba o 3500 korun. Čtyři pětiny pracovníků dělaly nemanuálně, zbytek manuálně.

Ti, kteří pracují "hlavou", pobírali v průměru 32 237 korun. Polovina zaměstnanců měla přes 29 573 korun. Manuální síly si vydělaly v průměru 18 880 korun, polovina z nich pobírala ovšem méně než 17 724 korun hrubého.

Průměrná mzda podle statistiků v letošním druhém čtvrtletí činila v Česku 29 346 korun.

Průměrný výdělek zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky, které představují velkou část hrubého platu. Tarif se podle profesí pohybuje od skoro poloviny do téměř tří čtvrtin vydělané částky.

U učitelů a učitelek ve školkách činí 75 procent výdělku, u středoškolských pedagogů 70 procent, u lékařů specialistů 55 procent, u zdravotních sester 65 procent.

Podle návrhu by se měly upravit i příplatky. Příplatek za práci ve ztíženém prostředí by měl činit až 1800 korun místo nejvýš 1400 korun měsíčně. Zvednout by se měly i zvláštní příplatky.

Státní rozpočet bude podle podkladů pro vládu přidání v posledních dvou měsících roku stát 2,54 miliardy korun, v příštím roce pak 15,2 miliardy.

Zvýšení platů pro policisty a hasiče o deset procent vyjde v letošním roce zhruba na 451 milionů korun. V příštím roce bude na zvýšené platy u těchto bezpečnostních sborů z rozpočtu potřeba 2,9 miliardy korun.

Výdělky policistů, hasičů a dalších členů bezpečnostních sborů se naposledy zvyšovaly letos v červenci o desetinu. Za čtyři roky vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) bezpečnostním sborům přidala 25 procent, což představuje průměrně 5000 korun hrubého. Policejní sbor má zhruba 40 000 lidí, hasičů je přes 9700. Průměrný plat u policie i hasičů byl před zvýšením kolem 35 000 korun.

Průměrná penze se poprvé dostane nad 12 tisíc a dál výrazně poroste

Důchody v příštím roce porostou průměrně o 475 korun, průměrný důchod se tak poprvé v historii Česka dostane nad úroveň 12 tisíc korun. Vláda schválila návrh valorizace, kterou předložila ministryně práce Michaela Marksová.

Jde o největší růst penzí od roku 2008, za což důchodci mohou "děkovat" rostoucím mzdám i cenám.

Vláda mohla penze navýšit razantněji díky změně v legislativě, kterou sama prosadila. Do zvýšení se nově promítne polovina růstu reálných mezd v roce 2016, zatímco doposud byl růst mezd zohledněn pouze jednou třetinou.

Celkové zvýšení důchodu je stanoveno ze dvou indexů. Plně se zohledňuje meziroční růst cen mezi červny 2016 a 2017, který činil 2,3 procenta. Vláda poprvé sledovala i speciální spotřební koš seniorů, v něm ceny vzrostly o 2,1 procenta.

Pro valorizaci se tak použilo vyšší číslo "klasické" inflace.

Druhým indexem je růst reálných mezd v loňském roce. Ten činil 3,3 procenta a pro zvýšení důchodů je použita polovina tohoto růstu, což po zaokrouhlení představuje 1,7 procenta.

O 150 korun na 2700 vzroste základní výměra důchodu, kterou dostává každý a činí devět procent průměrné mzdy. Zbylá výše důchodů vzroste o 3,5 procenta.

Vzhledem k tomu, že růst mezd nabral v posledních měsících ještě vyšší tempo, mohou se důchodci těšit na další výrazný růst mezd i na začátku roku 2019.

Průměrná mzda podle Českého statistického úřadu rostla naposledy ve druhém čtvrtletí roku 2017 o 7,6 procenta na 29 346 korun.

Průměrný důchod byl na konci prvního pololetí 11 807 korun. Zatímco na průměrnou mzdu nedosahují dvě třetiny zaměstnanců, u důchodů je střední hodnota (takzvaný medián) velmi blízko u průměru. Zatímco průměrný důchod byl v minulém roce 11 460 korun, medián byl jen o 116 korun níž.

Na konci roku 2013, před nástupem Sobotkovy vlády, byl průměrný důchod 10 970 korun, tedy o 7,6 procenta nižší než nyní. Letos v lednu si senioři a seniorky na důchodech polepšili v průměru o 309 korun. V roce 2015 se důchody upravily směrem vzhůru v průměru o 200 korun, od ledna 2016 se zvedly jen o 40 korun. Vláda to tehdy kompenzovala jednorázovými příspěvky k důchodům.

Vedle starobních důchodů se valorizace týká i invalidních a pozůstalostních penzí. Starobní důchod na konci června pobíralo bezmála 2,4 milionu lidí, invalidní 425 400 a pozůstalostní 71 400.