Stát bude příští rok hospodařit se schodkem 50 miliard korun. Návrh rozpočtu schválila v pondělí vláda, řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Twitteru doplnil, že hlasování ministrů bylo jednomyslné.

Rozpočet, který bude schvalovat sněmovna vzešlá z říjnových voleb, počítá s růstem platů ve veřejné správě i se zvýšením rozpočtu vysokých škol o tři miliardy korun.

Ministerstvo financí sdělilo, že příjmy státního rozpočtu jsou pro rok 2018 navrženy ve výši 1314,5 miliardy korun, naopak výdaje státního rozpočtu by měly činit 1364,5 miliardy korun. Deficit by tak měl dosáhnout 50 miliard korun.

Vláda během pondělního jednání také rozhodla, že zaměstnanci ve veřejné správě a členové bezpečnostních sborů, tedy policisté, hasiči či příslušníci vězeňské služby, dostanou od listopadu přidáno deset procent. Učitelé v regionálním školství 15 procent.

Na vyšší platy by v příštím roce měl být dostatek peněz i díky tomu, že ministerstvo zlepšilo odhad růstu ekonomiky pro rok 2018. Původně úředníci ministerstva financí očekávali, že hospodářství příští rok poroste o 2,9 procenta, nyní tento odhad ještě o dvě desetiny procentního bodu zvýšili.

Kabinet zároveň schválil od ledna růst průměrných důchodů o 475 korun měsíčně. Předsednictvo vlády se také shodlo, že vysoké školy dostanou tři miliardy korun navíc.

Marksová novinářům řekla, že jednotlivé položky rozpočtu byly už dohodnuty před schůzí vlády, takže jednání nebylo bouřlivé. "Dnes už nebyly žádné hádky, žádné diskuse," uvedla. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) návrh na Twitteru označil za kompromis možného.

Více peněz na vědu i výzkum

Zástupci vysokých škol získají v příštím roce do svých rozpočtů tři miliardy korun navíc. Vysoké školy původně požadovaly 4,5 miliardy, minulý týden připustily, že se spokojí i s kompromisními třemi miliardami. Dodatečné peníze chtějí použít na zvýšení platů pedagogů, na navýšení doktorských stipendií nebo aby mohly přijmout více mediků a studentů pedagogických oborů.

Na vědu a výzkum nakonec v příštím roce zamíří 35,6 miliardy korun. Původně to mělo být 36 miliard korun. Ministerstvo financí však výdaje později snížilo o 2,8 miliardy, což se vědcům nelíbilo. Ministr financí Ivan Pilný nakonec souhlasil, že vědcům přidá alespoň část těchto peněz.

Vysoké školy dostanou o tři miliardy více z rozpočtu. Vláda tak odvrací chystané protesty akademiků

"Těší nás, že se pan ministr chce přiblížit k původnímu usnesení vlády, které jsme jako
svaz požadovali.

Rozvojové investice a podpora aplikovaného výzkumu či rozvoje infrastruktury pro nás zůstávají nadále prioritou," uvedl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Peníze pro vysoké školy i vědce chce ministerstvo financí získat z rezerv ostatních resortů.

Pilný jednotlivá ministerstva požádal, aby ze svých úspor přispěla zhruba deseti miliardami, tedy čtvrtinou celkových rezerv.

Ekonomům a zástupcům firem v rozpočtu chybí více peněz, které by směřovaly na stavby silnic, dálnic nebo budov. Zatímco v roce 2010 dala vláda na investice přes 114 miliard korun, loni to bylo jen 70,3 miliardy. Příští rok počítá vláda s investicemi 88,4 miliardy korun.

To kritizuje také ekonom Vysoké školy ekonomické Štěpán Křeček.

"Situace se podobá velkému večírku, kdy jsou již všichni opilí, ale dál popíjejí a na ranní kocovinu nikdo nemyslí," říká Křeček.

Vláda podle něj raději zvyšuje počet státních zaměstnanců a výdaje na sociální dávky a méně pak zbývá na investice do vědy nebo infrastruktury, Křečkovi vadí i to, že se vláda v době, kdy se české ekonomice rekordně daří, dále zadlužuje místo toho, aby vytvářela přebytkový rozpočet.