Silné texty a niterná interpretace charakterizují výběrové dvojalbum Protestsongy 1966 až 2017, které sestavil producent a vydavatel Tomáš Padevět.

Vychází právě teď a obsahuje 48 písní, jejichž texty poukazují na občanskou nebo politickou nesvobodu, zákazy, manipulaci, válku a jiné negativní jevy ve společnosti.

"Tento hudební titul obsahuje ty nejzásadnější písně v podání Marty Kubišové, Karla Kryla, Davida Kollera, Karla Černocha, Petra Nováka, Pavla Nováka, Waldemara Matušky, Petra Spáleného, Báry Polákové, Hany Hegerové, Evy Pilarové, Synkop 61, Miroslava Palečka s Michaelem Janíkem, Bohdana Mikoláška, Leška Semelky a dalších," vypočítal Padevět.

"Tucet nahrávek vychází na CD poprvé, další z archivu České televize se vůbec poprvé objevují na hudebním nosiči," dodal vydavatel.

Podle něj měla ve vypjaté době konce 60. let většina tehdejších zpěváků nějakou silnou protestující píseň v repertoáru.

"Husákova doba normalizace následně vše rozprášila, zůstaly k dispozici jen paběrky. Období pro nové protestní písně nastalo po listopadu 1989, nejvíce pak po odchodu Václava Havla," dodal Padevět.

Unikátním bonusem na dvojalbu je podle něj Modlitba pro Martu 2017, kterou speciálně pro tuto příležitost minulý měsíc natočila Marta Kubišová s Bárou Basikovou, Blankou Šrůmovou, Naďou Válovou, Terezou Černochovou a Natálií Kocábovou. A to za účasti legendy šansonu – pětaosmdesátileté Hany Hegerové.

Součástí dvojalba je rozsáhlý booklet, jehož text a fotografie mapují vývoj hudební protestní tvorby u nás v posledních 50 letech.

"K písni Modlitba pro Martu 2017 vzniká hudební videoklip v režii Fera Feniče, který zachytí historický moment nahrávání této ikonické písně ve studiu po 49 letech. Je symbolickým předáním této písničky mladší generaci zpěvaček samotnou Martou Kubišovou, která v listopadu ukončí svou uměleckou kariéru," dodal Padevět.

Album, které finančně podpořil Ochranný svaz autorský, je k dostání v běžné distribuci.