Stavební výroba v Česku v srpnu meziročně vzrostla o 1,9 procenta po červencovém růstu o 1,8 procenta. K růstu pomohlo pozemní stavitelství, kde se produkce proti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 procenta. Naopak u inženýrského, které tvoří především výstavba infrastruktury, klesla o 1,7 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce po vyloučení sezonních vlivů reálně vyšší o 0,7 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

V srpnu meziročně přibylo vydaných stavebních povolení a vyšší byl i počet zahájených a dokončených bytů. Právě poptávka po nových bytech, domech a komerčních nemovitostech podle analytiků stavebníkům pomáhá. Naopak stále chybí veřejné infrastrukturní stavby.

Úřady vydaly 7993 stavebních povolení, tedy o 4,7 procenta více než před rokem. Počet zahájených bytů se zvýšil o 29,1 procenta na 3284. Stavebníci současně dokončili stavbu 2398 bytů, kterých tak bylo meziročně o 29,6 více.

Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek ale uvedl, že se pořád nedaří ve větší míře rozjet čerpání peněz ze strukturálních fondů EU. Z meziročního zvýšení orientační hodnoty povolených staveb o 40,3 procenta lze podle něj ale odhadnout, že "očekávané velké infrastrukturní stavby financované z veřejných prostředků se již opravdu začnou realizovat". Analytik ČSOB Petr Dufek současně poukázal na to, že peněz v inženýrském stavitelství je dost, ale "stavět není příliš co, a tak se především opravuje".

Letošní stavební produkce podle Dufka sice skončí mírným růstem, na pokrytí dlouhodobého deficitu v dopravní infrastruktuře to ale stačit nebude. "Statistiky stavebních zakázek naznačují zlepšení, avšak je otázkou, kolik se z těchto zakázek vlastně skutečně podaří odstartovat v realitě, nikoliv jen na papíře," doplnil.

Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více zaměstnanci se v srpnu meziročně snížil o 1,3 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda proti loňskému srpnu stoupla o pět procent na 34 129 korun.

Český průmysl v srpnu meziročně vzrostl o 5,8 procenta

Průmyslová výroba v srpnu zrychlila meziroční růst na 5,8 procenta po červencovém růstu 3,3 procenta. Dařilo se mimo jiné výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla či výrobě motorových vozidel. Průmyslová produkce ve druhém prázdninovém měsíci naopak klesla u oprav a instalací strojů, pokles zaznamenala také výroba ostatních dopravních prostředků. O výsledcích českého průmyslu za srpen v pondělí informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"Průmyslová produkce byla v srpnu 2017 po vyloučení sezonních vlivů reálně meziměsíčně vyšší o 14,3 procenta. V porovnání se stejným měsícem předchozího roku vzrostla reálně o 5,8 procenta. Srpen 2017 měl stejný počet pracovních dnů jako srpen 2016," uvedli statistici.

Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 4,9 procenta - ze zahraničí vzrostly o 3,2 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky se zvýšily o 8,5 procenta.

Podle statistiků přispěla nejvíce k meziročnímu růstu výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, která byla vyšší o 14,1 procenta. Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků se zvýšila o 6,4 procenta a produkce motorových vozidel o 5,2 procenta.

Naopak pokles o 10,7 procenta zaznamenala oblast oprav a instalace strojů, o více než deset procent se snížila i produkce ostatních motorových vozidel, tedy lodí, lokomotiv, letadel či jízdních kol.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v srpnu meziročně vzrostly o 5,5 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 4,5 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 6,8 procenta, dodal ČSÚ.

V průmyslových podnicích, které zaměstnávají více než 50 lidí, se v srpnu meziročně zvýšil počet zaměstnanců o 1,9 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto pracovníků meziročně vzrostla o 7,5 procenta a činila 30 640 korun.