Zakladatel behaviorální ekonomie Američan Richard H. Thaler si odnáší Nobelovu cenu za ekonomii, ve své práci převrátil svět ekonomie naruby. Společně s psychologem Danielem Kahnemanem ukázal, jak se lidé chovají, když čelí riziku, a vysvětlil, proč si lidé cení víc toho, co mají, než co si koupí. Jednoduše řečeno, Thaler ekonomům ukázal, že člověk se nerozhoduje vždy racionálně.

"Slovo neracionální naznačuje, že s lidmi je něco v nepořádku," říká Thaler. "Spíše je něco v nepořádku s ekonomy. Myslí si třeba, že každý je schopen zjistit, kolik přesně by si měl spořit na to, aby měl dobrou penzi, a že to dělá. Že lidé jsou superracionální matematičtí géniové a mají perfektní sebeovládání," řekl v rozhovoru pro HN. Podle toho pak standardní ekonomie vytváří své modely. Často to ale ve skutečném světě nefunguje, míní. 

To, co máme, je pro nás cennější než to, co si koupíme, říká nositel Nobelovy ceny za ekonomii

Thaler navíc dokázal teorii převést do praxe a radil například britskému premiéru Davidu Cameronovi, jak vylepšit fungování státní správy. V Česku například na jeho myšlenkách staví společnost Behavio, která nedávno zveřejnila rozsáhlý průzkum o volebním potenciálu jednotlivých politických stran. Průzkum si pomocí crowdfundingu financovali sami lidé.

"Výzkum Richarda Thalera spojil ekonomické a psychologické analýzy rozhodování jedince," konstatovala Královská švédská akademie věd. Behaviorální ekonomie se uplatnila jak na finančních trzích, tak i ve zlepšování na první pohled maličkostí.

Často uváděným příkladem je zlepšovák v podobě mušky v pisoárech na pánských záchodech. Právě umístění této nálepky výrazně sníží znečištění na toaletách, neboť muži se do ní snaží "trefit". Tento příklad uvádí Thaler i v knize Neočekávané chování, která nedávno vyšla i v Česku. Pokud chtějí lidé vybrat více peněz na dobrovolném vstupném, radí Thaler umístit nad kasičku oči. Vybraná suma se zvýší o desítky procent.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje se od roku 1968 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové.

Pondělním oznámením držitele Nobelovy ceny za ekonomii skončil letošní seriál rozdílení těchto prestižních ocenění. Minulý týden byli postupně ohlášeni laureáti Nobelových cen za medicínu, za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír.

Na vyznamenané čeká finanční odměna ve výši devíti milionů švédských korun (24 milionu Kč) a tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.