Praktičtí lékaři a ambulantní specialisté se chystají 18. října, tedy příští středu, na jeden den uzavřít své ordinace. Chtějí tak protestovat proti byrokracii a údajně nedostatečnému financování svých praxí.

Při úterním symbolickém pohřbu zavíraných ordinací ve Žlebech na Kutnohorsku to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

"Pokud by naše požadavky nebyly akceptovány, jsme připraveni zavírat opakovaně," oznámil Šonka novinářům. Předpokládá, že akci podpoří většina kolegů. Ordinace by mohlo zavřít více než 6000 praktických lékařů a ambulantních specialistů z celé republiky. Protest organizují společně Sdružení praktických lékařů, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Sdružení ambulantních specialistů.

Stomatologové podle Šonky protest podporují, ale budou ordinovat.

Důvodem protestu je podle praktiků dlouhodobé podhodnocení ambulantní péče a její tristní stav, kterému podle něj ministerstvo zdravotnictví nevěnuje pozornost. Lékařům vadí povinnost předepisovat recepty jen elektronicky a chystaná elektronická evidence tržeb.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) tvrdí, že velká většina ordinací už nyní vede kartotéku a vyplňuje recepty přes některý z lékařských programů, elektronické recepty budou jejich součástí. Je jen třeba vyřídit registraci na datové úložiště, kam se všechny recepty budou nahrávat. Lékaře do něj registruje SÚKL, který eRecept provozuje. Její vyřízení trvá dva až tři týdny, každého lékaře musí potvrdit Česká lékařská komora. Nutný je také elektronický podpis.

Protestující lékaři oponují, že systém je nepřipravený a chtějí, aby byl nejdříve nepovinný, aby si ho mohli vyzkoušet. To ale ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta už dříve odmítl s tím, že eRecept funguje na dobrovolné bázi už několik let a lékaři si ho mohli vyzkoušet. Na konci září byla do systému zapojena většina lékáren a přes 10 000 lékařů. Dalších 20 000 má o registraci požádáno.

Lékaři protestují také proti tomu, že úhrady jejich práce ze strany zdravotních pojišťoven mají příští rok stagnovat. Vadí jim, že ministerstvo přidává hlavně nemocnicím.

"Říkáme, že zavíráme ordinace teď na jeden den proto, abychom je nemuseli zítra zavřít navždycky, a věříme, že pacienti tohle pochopí a že to je i v jejich zájmu. Jde o zachování dostupnosti primární péče co nejblíže občanům," dodal Šonka.

Protestovat po České republice má v úterý asi 10 000 lékařů. Ordinace ale zůstávají otevřené, lékaři mají na rukávech černé pásky. Ve Žlebech na problémy praktiků upozornil smuteční průvod zhruba 50 lidí s rakví a muzikanty. Podle organizátorů šlo o symbolický pohřeb českého ambulantního lékařství.