Z reproduktorů zní podmanivá hudba, halasný potlesk. Plátno nad pódiem ukazuje záběry desítek úředníků ministerstva financí, kteří se v květnu loučili s odcházejícím šéfem ANO Andrejem Babišem. Střih. Obraz se zaměří na dojatou tvář favorita nadcházejících parlamentních voleb. Tklivá hudba zesiluje. "Už jdu raději pryč. Vždycky jsem z toho naměkko," komentuje závěr emotivního spotu v sále kulturního domu v Rakovníku Babiš. Popsaný konec Babishow – novinky v kampani ANO – zjevně dolehne i na diváky. Chvíli je ticho, následuje aplaus.

Mnozí diváci si ani nevšímají toho, že Babiš hodinu předtím nastupoval na pódium naštvaný. Selhali jeho kolegové v ANO, kteří Babishow málo propagovali. Bývalý ministr tak hovoří jen pár hodin poté, co slovenský soud zrušil rozsudek o jeho nespolupráci s StB, o programu ANO před několika málo desítkami diváků "utopených" mezi řadami prázdných židlí. Přitom si v minulých dnech zvykl na plné sály.

Předvolební propagace hnutí připomíná v Česku oblíbenou talkshow herce Jana Krause, takže moderátor Aleš Juchelka sedí za velkým dřevěným stolem a hosté na pohovce. Tím však podobnost končí. Oproti originálu, kde zpovídaní dostávají i nepříjemné otázky, se produkce hnutí drží scénáře vylíčit Andreje Babiše v pozitivním světle – jako podnikatele, otce, manžela, sportovce, ministra, vtipálka, ostrého kritika konkurentů a bojovníka za národní zájmy.

Juchelka se tak během hodinového pořadu podivuje, co všechno Babiš ví o Rakovníku. Jindy zahajuje humorné scénky na téma máslo či úspory energie. "Na ministerstvu jste pravidelně zhasínal světla, když jste odcházel," říká moderátor a ukazuje divákům fotku jako důkaz. "To je fotomontáž," reaguje s nadsázkou předseda ANO. V tu chvíli se však na promítacím plátně ukáže jeho tvář ve tmě ozářená jen svíčkou. Moderátor na snímek ukáže: "Takhle jste pak musel jít do auta." Exministr si na šedivé sedačce poposedne a začne voličům líčit, na čem všem na ministerstvu šetřil. Plat prý posílal samoživitelkám, chlebíčky nekupoval, nelétal vládním letadlem a tak dále. Nejvíc ale diváky rozesmál, když líčil historku, jak při odchodu z kanceláře zhasínal i na dámským toaletách, čímž jednu kolegyni nepříjemně zaskočil. Posluchači se baví i u pasáže, kdy Juchelka na plátno promítá množství snímků, na nichž favorit voleb střílí z luku, hraje badminton, basketbal, tenis. A také šermuje, jede na kole či na člunu se záchranáři. Babiš posluchačům sám svěří i drobnosti z rodinného života.

"Nakupujete máslo, předzásobujete se?" zahajuje moderátor blok o vysokých cenách másla. Současně promítne snímek lídra hnutí s košíkem plným kostek másla. "To bude mít manželka radost. To máte v mrazáku?" ptá se Juchelka lídra ANO. "Ne. To jsem koupil za třicet a prodal za padesát," reaguje Babiš a honem dodává, že žertuje. Navíc fotka je podle něj také fotomontáž. Pozornosti voličů exministr využívá, aby zdůraznil, že za drahé máslo může mezi jinými Evropská unie. "Naše slavná pravice nám navýšila DPH na potraviny z 5 na 15 procent. Ve Velké Británii je na potraviny nulová daň a v Německu je jen sedmiprocentní," říká ve chvíli, kdy mu produkce nad hlavu promítne snímek z kravína. "Domlouval jsem kravám, ať více dojí," vysvětluje záběr Babiš.

Hlavním tématem show je politika. Aktuální kauzu, kdy australská firma může prozkoumávat ložiska lithia v Krušných horách, Babiš vyčítá sociálním demokratům. Většinou starším lidem v hledišti také vysvětluje, že se ČSSD pokusí rozdělit polostátní energetickou firmu ČEZ a "prodat ji kámošům". "Ale pravda je na naší straně. My jsme poslední pokus změnit korupční klientelistickou hydru, kterou tu zavedly tradiční politické strany, které se neštítí ničeho," pokračuje v kritice konkurentů předseda hnutí.

Podobné programy Babiš absolvuje v nejostřejší části kampaně prakticky každý den, někdy má v plánu i více než jedno vystoupení. Všude s sebou vozí knihy, podepisuje je a rozdává voličům. "Hlavně ať už je to za námi," posteskl si, aby zdůraznil, že ho kampaň zmáhá. Ale chvíli potom zve diváky v Rakovníku na Čapí hnízdo, kde podle něj každý uvidí, jak to bylo s padesátimilionovou evropskou dotací. Policie tento týden lídra ANO obvinila z toho, že se v kauze Čapí hnízdo podílel na dotačním podvodu. "Dozvíte se tu pravdu. A jděte se podívat na mé webové stránky můjdemagog.cz. A když tohle všechno absolvujete, nezbude vám nic jiného než nás volit," říká Babiš jazykem, jaký lidé slýchají, když si v televizi pustí telemarketing.