Dvakrát za ANO kandidoval, dvakrát na severní Moravě drtivě zvítězil. Bývalý rektor Vysoké školy báňské a současný moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák je v politice pouhý rok a už patří mezi kandidáty na vládní funkce. Osmapadesátiletý softwarový inženýr, vědec a profesor, který významně přispěl k proměně provinční vysoké školy v tuzemskou špičkovou univerzitu, nyní získal přes 15 tisíc preferenčních hlasů.

Ivo Vondrák (58)
Vystudoval obor strojírenství na Vysoké škole báňské, věnoval se softwarovému inženýrství a má v tomto oboru bohatou publikační činnost. Vzdělání si rozšířil v letech 1985 až 1988 studiem postgraduálního oboru modelování a simulace ve strojírenství na Vysoké škole dopravy a spojů v Žilině.

Profesorem pro obor inženýrská informatika byl jmenován v roce 1998. Posléze pomáhal VŠB přebudovat. Univerzita se tak s jeho zásadním přispěním zejména v posledním desetiletí proměnila z provinčního ústavu v úspěšnou tuzemskou  univerzitu.

V roce 1990 tady právě Vondrák založil katedru informatiky, později byl děkanem Fakulty elektrotechniky a informatiky. Rektorem byl v letech 2010 až 2016, pracovní i pedagogické zkušenosti ale má i z Rakouska a Spojených států amerických. 10. listopadu 2016 byl zvolen hejtmanem Moravskoslezského kraje, kde vládne ANO spolu s ODS a lidovci.

Skončil tak v hnutí na třetím místě za Andrejem Babišem a Martinem Stropnickým, z ostatních stran ho v preferencích předstihl jen Václav Klaus mladší (ODS) a Karel Schwarzenberg (TOP 09). Nyní proto Vondráka řada pozorovatelů tipuje na příštího ministra školství. Na Ostravsku se dokonce objevují spekulace, že by bývalý populární rektor mohl v případě, že by Babiš přenechal roli premiéra jinému spolustraníkovi, být i předsedou vlády.

"Ivo Vondrák je uznávaným expertem ve svém oboru, což respektovaly i jiné politické strany, on měl nepochybně více nabídek na vstup do politiky. Takže funkce ministra školství by mu slušela," uvedl například politolog Lukáš Jelínek. O tom, že se s Vondrákem minimálně jako s jedním z kandidátů na funkci ministra školství počítá, svědčí i vyjádření předsedy ANO Andreje Babiše. "Pan Vondrák je určitě člověk, který by bez problémů mohl dělat ministra školství, pokud by ANO sestavovalo vládu," řekl Babiš den před volbami deníku Právo.

Sám Vondrák, který je hejtmanem od loňského listopadu, kdy po šesti letech složil funkci rektora, své vyhlídky komentuje zdrženlivě. "Soustředím se nyní na to, co dělám, tedy práci hejtmana. Post ministra školství není mojí primární ambicí, nemohu ale samozřejmě vyloučit jiný vývoj," uvedl.

Na Vondrákově bývalém působišti ale i jinde v Ostravě však zaznívá ještě daleko odvážnější prognóza. Vondrák by podle ní mohl být dokonce mezi kandidáty na budoucího premiéra. Samozřejmě jen v případě, že by hnutí ANO nakonec uzavřelo koalici se stranami, které vylučují nominaci policií před volbami obviněného Andreje Babiše na premiéra. "Také jsem to slyšel, ale takový scénář si nedovedu představit. Zatím se tomu směji, neberu to vážně," říká.

Experti takovou variantu nepovažují za pravděpodobnou, úplně ji ale nevylučují. "Pro veřejnost by to samozřejmě byla zajímavá varianta. Nicméně, i když nechci panu Vondrákovi křivdit, domnívám se, že by to byl hodně loutkový premiér. Pokud by Babiš skutečně křeslo premiéra přepustil, mělo by to být někomu s výraznějšími vládními zkušenostmi," řekl politolog Jelínek.

vše o volbách na jednom místě

V případě, že by se Vondrák ministrem ani premiérem nestal, ponechal by si funkce hejtmana i poslance. "Kraje stále tahají za kratší konec, v parlamentu bych měl možnost řadu věcí v jejich prospěch ovlivnit," míní. Slibuje však, že plat by pobíral jeden. "Musím se nejdříve zorientovat v nákladech na bydlení a cestování, nicméně mým záměrem by bylo věnovat poslanecký plat na charitativní účely," řekl.

Ohledně vzniku nové vlády by Vondrák preferoval trojkoalici koalici s lidovci a ODS. Přesně taková vznikla v jeho kraji. "U nás si rozumíme velmi dobře, byl bych pro takovou pravostředovou variantu i na celostátní úrovni. Nynějšímu odporu ODS proto moc nerozumím. Nelze přece politiku takto personifikovat," řekl.

Při vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, kvůli které zatím řada politických stran odmítá Babiše v čele vlády, by Vondrák počkal na rozhodnutí Evropského úřadu pro boj proti podvodům, který je známý pod zkratkou OLAF. "Bojím se, že u nás už je skutečně řada obvinění politicky motivovaná a zneužívaná. Domnívám se, že policie mohla s obviněním minimálně počkat na rozhodnutí bruselských vyšetřovatelů," míní.