Mimořádný sjezd ČSSD by se měl místo původně avizovaného dubna konat už 18. února, navrhlo v pátek předsednictvo strany. Po zasedání vedení ČSSD to novinářům řekl úřadující předseda sociální demokracie Milan Chovanec. Volba nebude přímá, ale jako v minulosti budou hlasovat o předsedovi a místopředsedech delegáti sjezdu.

Předsednictvo také schválilo vyrovnaný rozpočet strany na příští rok, výdaje a příjmy dosáhnou na 137 milionů korun, uvedl Chovanec.

Zdůraznil, že strana dostojí všem svým závazkům.

Chovanec navrhl, aby se sjezd konal 18. února. Původně Chovanec s volebním lídrem Lubomírem Zaorálkem mluvili o 7. dubnu, předsednictvo ale vyslyšelo volání straníků po dřívějším termínu mimo jiné kvůli přípravě na komunální volby v příštím roce. Termín potvrdí ústřední výkonný výbor strany, který se sejde 19. listopadu také v Hradci Králové. Strana tím ušetří za nájem, obvykle se výbor scházel v hotelu na pražském Žižkově.

Návrh na přímou volbu předsedy, s kterým přišel Chovanec, vedení strany nepřijalo. "Přímá volba nebyla zatím vyzkoušena, jsme v situaci, kdy členská základna opravdu volá po rychlém sjezdu a tento názor převládl," řekl Chovanec. Přímou volbu tak podle Chovance bude moci ČSSD zvolit někdy v budoucnu ve stabilnější době.

Novým předsedou ČSSD podle Chovance nebude moci být některý ze současných nestraníků. Stanovy by kvůli tomu totiž bylo možné změnit nejdříve na únorovém sjezdu sociálních demokratů a změnu následně zaregistrovat na ministerstvu vnitra. "Není možné, aby se stanovy aplikovaly přímo na sjezdu," uvedl Chovanec.

Chovanec také uvedl, že mandáty členů dosavadního vedení strany skončí až na sjezdu, ačkoli někteří regionální představitelé požadovali jejich rezignaci po nejhorším výsledku ČSSD ve sněmovních volbách.

Chovanec výslovně neřekl, zda se o funkci ve vedení strany bude znovu ucházet. "Moje jediná ambice je dovést sociální demokracii do bezpečného přístavu jménem sjezd. Rozhodnou krajské organizace, které nominují," řekl Chovanec. Uvedl také, že sjezd musí zvolit "nové vedení, razantní vedení".

Sjezd se bude podle Chovance zabývat změnou stanov strany, které je potřeba "trošku provětrat", aby sociální demokracie byla rychlejší a akceschopnější. Chovanec v této souvislosti zopakoval, že strana by do budoucna měla dát větší prostor starostům a hejtmanům, kteří za ni kandidovali, ale nejsou jejími členy.

Předsednictvo také schválilo vyrovnaný rozpočet na příští rok. "S příjmy a výdaji na úrovni 137 milionů korun, který půjde ke schválení ústředního výkonného výboru. ČSSD je připravena dostát všem svým závazkům, je stranou stabilizovanou a má finančně dost prostředků, aby mohla fungovat v příštích měsících a letech," uvedl Chovanec.

Loni skončilo hospodaření ČSSD ve ztrátě 180,2 milionu korun. Výnosy činily 190,3 milionu korun, náklady pak 370,5 milionu.

Neumím si představit, že by vláda bez důvěry fungovala čtyři roky, řekl Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si nedokáže představit, že by vláda bez důvěry fungovala celé čtyřleté volební období. Reagoval tak na výroky prezidenta Miloše Zemana, který naznačil, že by kabinet hnutí ANO vládl, přestože by ve sněmovně nezískal důvěru.

Babiš v úterý dostal od Zemana pověření jednat o sestavení vlády a v pátek vyjádřil přesvědčení, že jeho kabinet důvěru získá.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov naznačil, že by mu nevadilo, kdyby Babišův kabinet nezískal ve sněmovně důvěru, a že by ho nechal vládnout i navzdory tomu. "V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem," řekl.

"Názor pana prezidenta respektuji, já ale touto cestou jít nechci. Doufám, že důvěru vládě se nám podaří získat. Nechci vyvolávat spory o interpretaci ústavy a nedokážu si představit, že by tu byla vláda bez důvěry celé čtyři roky," napsal Babiš.

"Mým cílem je sestavit vládu odborníků a uděláme všechno pro to, aby důvěru získala. Ve volbách jsme dostali hlas jednoho a půl milionu voličů a zasloužíme si dostat šanci ukázat, co umíme," uvedl rovněž Babiš. Už dříve řekl, že chce vytvořit menšinový kabinet, ve kterém by kromě členů ANO byli i nestraničtí experti.

Jako nepřípustné označil dlouhodobé fungování vlády bez důvěry i úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. Ministr vnitra to řekl před pátečním jednáním předsednictva sociálních demokratů. Podle Chovance si Česko kabinet bez podpory sněmovny nezaslouží a lepší variantou by byly předčasné volby. "Já po nich nevolám, ale než tato podivná ústavní krize, tak radši nové volby," řekl.

Kabinet bez důvěry by mimo jiné čelil problémům při jednáních se zahraničními partnery a v Evropské unii, myslí si Chovanec. "Není to přípustné ani možné, když se podíváte na výroky ústavních soudců," řekl.

Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky je Zeman pouze kreativní, co se týče výkladu ústavy. "Já tento názor nemám. Myslím, že by to byla anomálie, aby tu několik let vládla vláda, která nemá důvěru. Je to nesmysl," řekl končící ministr pro lidská práva a šéf legislativní rady vlády.

Předsednictvo ČSSD podle Chovance nechá na rozhodnutí poslaneckého klubu, koho podpoří při volbě předsedy sněmovny.

Chovanec ale naznačil, že kvůli právu šéfa dolní komory nominovat předsedu vlády by tuto funkci neměl zastávat kandidát ANO. Pak by mohla očekávaná menšinová vláda předsedy tohoto hnutí Babiše vládnout bez důvěry sněmovny několik měsíců, uvedl Chovanec.

"Samozřejmě síla patnáctičlenného klubu není tak velká, abychom mohli partnerům nabídnout rozhodující hlasy pro volbu či nevolbu konkrétní osoby," prohlásil Chovanec.