Moderní technologie, které se v českých městech postupně uplatňují, jsou zatím ve znamení IT. Parkovací čidlo řidiče přes mobilní aplikaci navede na volné stání, chytré koše zase popeláře s předstihem po internetu upozorní na zaplněný kontejner. Tuzemští výrobci nanotechnologií ale nehodlají zůstat stranou, a přišli proto s iniciativou Smart Nano, která českým městům nabízí jejich výrobky na čištění vzduchu nebo technologie na zdokonalení městských sportovišť.

"V nanoprůmyslu patříme ke světové špičce, málokdo u nás o tom ale ví. Spojení nanotechnologií a fenoménu takzvaných chytrých měst, v nichž se moderní technologie uplatňují, je unikátní a my jsme na něj náležitě hrdí," říká předseda Asociace nanoprůmyslu (ANP) Jiří Kůs. České "nanovýrobky" v pondělí představil na akci doprovázející právě probíhající Týden vědy a techniky.

Technologie, které se označují předponou nano, se zabývají vývojem materiálů velmi malých rozměrů o tloušťce tisíciny lidského vlasu. Z nanomateriálů mohou díky jejich specifickým vlastnostem vznikat třeba zdravotnické textilie usnadňující hojení ran. Uplatnění ale nachází také v automobilovém či oděvním průmyslu nebo při výrobě barev.

Vyčistíme vzduch v zamořených městech

Právě chytrými nátěry se tuzemský nanoprůmysl chlubí ze všeho nejvíc. Stojí za nimi firma Advanced Materials JTJ, jejíž barvy dokážou udržet fasády domů čisté, a navíc ještě čistí vzduch v jejich okolí. "Náš nátěr funguje na principu fotokatalýzy, při níž se vlivem světla rozkládají nečistoty na oxid uhličitý a vodu. Fasáda se tak nemusí udržovat až 10 let," uvádí zástupkyně firmy Blanka Zajíčková. Jako katalyzátor čisticí reakce je použita titanová běloba, která se přidává i do běžných barev. "Naše nanotechnologie ovšem vytváří pojivo, které krystalky běloby dokáže vytlačit na povrch, takže je čisticí účinek vyšší," vysvětluje Zajíčková.

Advanced Materials už od roku 2012 spolupracuje s městem Paskov na Ostravsku, které je známé silně znečištěným ovzduším. Fasády městských budov jsou ošetřeny jejími nátěry, které vzduch ve městě čistí. "Do října 2018 má Paskov v plánu aplikovat fotokatalytický nátěr na plochu, která je ve čtverečních metrech srovnatelná s počtem obyvatel města. Každý metr čtvereční fasády ošetřené chytrým nátěrem přitom za rok vyčistí mnohem více vzduchu, než kolik spotřebuje ročně jakýkoli člověk," uvádí firma.

Čištění bazénů i celoroční sjezdovky

Také ostatní čeští výrobci využívají své technologie převážně k ekologickému čištění. Firma Nafigate se třeba zaměřuje na čištění vzduchu v interiérech. "Vyrábíme okenní síťky proti hmyzu. Ty jsou navíc protkány našimi nanovlákny, takže zároveň čistí vzduch, který do bytu oknem proniká. Zaměřujeme se převážně na zákazníky v asijských městech, která často trpí smogem," říká marketingová manažerka Nafigate Tereza Šťastná.

Pardubický Pardam zase stojí za respirátory vyrobenými z nanovláken. V poslední době se ale zaměřuje také na čisticí filtry do bazénů. "Naše nanovlákenná čisticí membrána je až třikrát menší než tradiční pískové filtry. Ke svému provozu přitom potřebuje mnohem menší čerpadla a spotřebuje také méně vody na filtrování," uvádí Jan Buk, spolumajitel firmy, která chce teď své přístroje nabídnout také větším koupalištím.

"Velké bazény musí dvakrát do týdne prát pískové filtry a vodu na čištění, která obsahuje chlór, pak vypouštějí do kanalizace. My ale špinavou vodu vypereme přes naše membrány a vrátíme ji zpět do bazénu, čímž jeho provozovatelům dokážeme měsíčně ušetřit desítky tisíc za vodné a stočné a ještě šetříme životní prostředí," vysvětluje Buk.

V konkurenční společnosti Nanotrade se zase před dvěma lety pustili do výroby tréninkových povrchů pro lyžaře. Z nanovláken firma spřádá koberce, na nichž se dá nacvičovat jízda na lyžích či na snowboardu. "Koberec je vyroben ze speciálního polymeru, který je odolný proti oděru. Navíc vydrží jakékoliv klimatické podmínky, takže se naše lyžařské trenažéry dají instalovat také do nezastřešených prostor a lidé na nich mohou trénovat po celý rok," podotýká šéf Nanotrade Ladislav Torčík.

Existují přitom i výrobci, kteří se nezaměřují pouze na čištění vzduchu nebo výbavu sportovišť. Firma IQ Structures se třeba zabývá tiskem plastových čoček, jejichž mikroskopická struktura umožňuje paprsky světla přesně směřovat. Takové čočky pak instaluje do lamp pouličního osvětlení, které chodce zbytečně neoslňuje. "Běžné skleněné čočky se vyrábějí na velkých lisech vstřikováním nebo broušením skla. Za minutu jich takto vyrobí deset až dvacet. My ale čoček z plastu dokážeme za stejný čas vyrobit třeba 10 tisíc," říká Martin Jotov, marketingový ředitel IQ Structures, které nyní experimentují také s čočkami do předních světlometů aut.

Miniaturní čočka od firmy IQ Structures by se brzy mohla začít instalovat do předních světlometů osobních aut.

Miniaturní čočka od firmy IQ Structures by se brzy mohla začít instalovat do předních světlometů osobních aut. Autor: Jan Úšela - redaktor

Investoři o nanotechnologie zájem příliš nemají

Podobné nanotechnologické firmy se většinou opírají o obsáhlý výzkum a řada jejich výrobků je patentována. Podle šéfa Asociace nanoprůmyslu Kůse díky tomu Česko patří ke světovým nanotechnologickým lídrům. Problémem ale nadále zůstává fakt, že Češi o inovativních produktech oboru příliš nevědí. "Právě to je jedním z hlavních důvodů, proč nyní přicházíme s iniciativou Smart Nano, která má naše technologie představit i tuzemským městům. Ve světě žádná podobná iniciativa dosud neexistuje, a my ji teď vedle Česka hodláme prezentovat také v Bruselu," uvádí šéf ANP.

Podle něj je pro nanotechnologické výrobce rovněž složité získávat v Česku investory. "Setkávám se s řadou z nich, většinou mi ale říkají, že své peníze raději vloží do již zaběhlých byznysů. Náš obor je stále v začátcích, firmy jsou malé a investice do nich se vrátí až za delší čas," vysvětluje Kůs, který dodává, že Čechům zatím chybí hrdost na obor, ve kterém jsou přitom zdejší podniky úspěšné.