Večerní vlak z Olomouce do Prahy má sice dvacetiminutové zpoždění, ale na dvojici stojící na peronu není znát žádná větší rozmrzelost. Naopak, Jiří a Eva Drahošovi si povídají a pochvalují si prožitý den.

Kdo je během dne viděl v ulicích, jak se vedou za ruce, mohl si tipovat na starší pár, který si vyjel na výlet. Ve skutečnosti to ovšem žádné volno nebylo. Osmašedesátiletý Drahoš, který podle průzkumů veřejného mínění patří mezi hlavní favority prezidentských voleb, prožíval další den kampaně.

A bylo na něm patrné, že si je vědom výtek kritiků, podle kterých doposud vystupoval možná až příliš obecně, akademicky a nezajímavě.

"Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček mě označil za fíkus. Tak jsem se v pražské botanické zahradě nechal s fíkusem vyfotit a podrobil jsem fotku vědeckému zkoumání," vyprávěl bývalý předseda Akademie věd během odpoledního setkání s lidmi.

Evidentně se mu dařilo přítomné bavit. Historce se smáli, stejně jako pointě, že nakonec žádnou podobnost s fíkusem nenašel.

Průvodkyně besedou Lenka Pastorčáková, která má v Drahošově týmu na starosti média, se snažila o lidový styl moderování a využívala také přítomnosti Evy Drahošové, která po celou kampaň manžela doprovází.

"Je váš muž použitelný?" zeptala se jí s odkazem na to, že vědci mají pověst nepraktických tvorů.

"Určitě použitelný je," odpověděla Drahošová směrem k rozesmátému publiku a následně už vážnějším hlasem mluvila o tom, že pokud chtějí, aby se vrátila slušnost a úcta k lidem, měli by dát v boji o Hrad přednost jejímu manželovi. Že Drahoš v Olomouci vzbudil pozornost, bylo evidentní už z množství lidí, kteří přišli. Pořadatelé museli přinášet další a další sady židlí.

"Zatím nejvíc lidí tady bylo na Klause mladšího, a to 130," připomínali místní. V tu chvíli už bylo jasné, že zájem je minimálně dvojnásobný.

Pohled do publika navíc ukazoval, že Drahoš má značnou podporu mezi mladými.

Už odpoledne, při setkání se studenty Právnické fakulty Univerzity Palackého, byla aula zaplněna stovkami zájemců. A částečně odborná diskuse naznačila Drahošovy limity veřejného vystupování.

Při dlouhé debatě, která se zčásti točila kolem toho, jak by jako prezident přistupoval k ústavě, odpovídal obecněji a poněkud nezáživně.

Jakmile ale dostal otázky na nynější politickou situaci, snažil se mluvit konkrétněji: vládnutí jakékoliv vlády bez podpory většiny Poslanecké sněmovny by se mu nelíbilo, od vítěze voleb by chtěl slyšet hlavně odpověď na otázku, kam chce Českou republiku směrovat, trestně stíhanému Andreji Babišovi by se snažil sestavování vlády vymluvit.

Kromě toho se oproti minulosti snažil představit ještě více jako jasný příznivec Evropské unie a prozápadního směřování České republiky. Byl také daleko kritičtější k politikům, kterým vyčítá, že Česko je v unii téměř neviditelné.

"Náš hlas v EU není slyšet, naše vlády nevydávají žádné jasné signály, do Bruselu jezdí i politici, kteří neumí pořádně anglicky," stěžoval si a varoval před tím, aby se země ocitla ve vzduchoprázdnu, které by vyhovovalo putinovskému Rusku.

Prezidentští kandidáti

Miloš Zeman
Nynější prezident evidentně zápasí se zdravotními problémy, ale podle svých slov je připravený místo na Hradě obhajovat.
Jiří Drahoš
Po osmi letech v čele Akademie věd se rozjel po republice a snaží se hrát roli toho, který by veřejnost spojoval.
Michal Horáček
Spisovatel, textař a producent byl první, kdo oznámil svůj záměr, a nejvíce ze všech kandidátů jezdí po republice.
Mirek Topolánek
Bývalý senátor, poslanec, šéf ODS i premiér se ozval těsně před koncem lhůty k podávání přihlášek.
Marek Hilšer
Lékař a vědec ani přes velkou snahu nezískal 50 tisíc podpisů. Sehnal ale potřebné podpisy senátorů.
Vratislav Kulhánek
Nominovala jej ODA. Mnozí si jej pamatují především jako bývalého šéfa automobilky Škoda Auto.
Petr Hannig
V politice působí dlouho, nikdy se ale zvlášť neprosadil. Je předsedou Strany zdravého rozumu.
Jiří Hynek
Šéfa Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR nominovali Realisté. Podpořilo ho několik poslanců.
Pavel Fischer
Pracoval pro Václava Havla, následně odešel do diplomacie. Nyní je šéfem výzkumné agentury STEM.
Josef Toman
Na poslední chvíli doručil svou přihlášku analytik Josef Toman, který na svých stránkách tvrdí, že pracoval na věhlasné univerzitě Caltech.

"Není žádným tajemstvím, že je tady řada proruských serverů, které se velmi sofistikovaným způsobem snaží ovlivnit veřejné mínění nejenom ve věci voleb parlamentních, ale i prezidentských. Nepochybuji, že tady takové snahy jsou, byť se to špatně prokazuje," řekl studentům.

Po skončení besedy si většina studentů Drahošovo vystupování pochvalovala, někteří ale avizovali, že si chtějí počkat ještě na dalšího pozvaného hosta o pár dnů později − na Michala Horáčka.

Téměř jisté je navíc to, že se po Horáčkovi dočkají ještě expremiéra a expředsedy ODS Mirka Topolánka, který se přihlásil do prezidentské kandidatury na poslední chvíli.

V Olomouci − a nejen tam − určitě nějaké příznivce má, už třeba proto, že setkání se zájemci o Hrad ve městě organizuje místní organizace Mladých konzervativců.

Horáček sází na prezidentské debaty

Samotný Michal Horáček už objel kolem pěti stovek míst, byť v posledních dnech na žádné větší cestě za voliči nebyl. Minulou sobotu dopoledne se ale se svou dcerou objevil na závodech velocipedistů Pražská míle. V hnědé kožené bundě, džínech a barevných turistických botách mezi ostatními návštěvníky zcela zapadli.

"Koordinátor naší kampaně Jan Králík je spoluorganizátor a propagátor jízdy na vysokých kolech, tak jsme se přišli podívat. Dceru to baví, ráda si hraje s ostatními dětmi," vysvětloval Horáček, jak se na Letné ocitl.

Na podobné akce prý jezdí každý víkend, setkává se tam s voliči a může být s rodinou.

Na pražskou Letenskou pláň s sebou vzal i svou koloběžku Kostka kolobka, jejíž příběh rád propaguje.

"Je to nejlepší koloběžka na světě. Vyrábí se v Hanušovicích na Šumpersku. Marek Kostka chtěl koloběžku pro svého syna, ale žádná z nabízených se mu nelíbila, tak si vyrobil svou vlastní." Podle Horáčka je to ukázka toho, že Češi mají světu co nabídnout. "Nejen zlaté české ručičky, ale také nápady a inovace. My těch příběhů máme spoustu, ale chtělo by to ještě víc," vyprávěl.

Z posledních Horáčkových vystoupení je jasné, že stále víc sází na prezidentské debaty. Jako literát může mít šanci právě v nich zaujmout více než někteří jiní zájemci o Hrad. Už první debata, která se odehrála toto pondělí v Broumově, naznačila, jak se on i další kandidáti (zatím bez Topolánka) budou prezentovat.

Diskuse se týkala vzdělávání a nejvýraznějším řečníkem byl právě Horáček, který podle reakcí publika dokázal přítomné nejvíce zaujmout. Zatímco jeho protikandidáti začali mluvit o vizi vzdělanosti, o tom, co chybí českým školám, jak jsou na tom čeští studenti nebo jaký je rozdíl mezi vzděláním a vzdělaností, známý textař upoutal historkou, jak začal v roce 1958 chodit do školy.

"Některé předměty jsem si oblíbil, jiné ne, třeba fyziku či chemii, na které jsem neměl talent. Pořád jsem se ale na něco ptal a dostával poznámky 'drze odmlouvá'. Pak už si paní učitelka dokonce vyrobila razítko s takovým nápisem," rozesmál Horáček publikum poprvé a pokračoval otázkou, zda naše školství náhodou nevychovává "fachidioty". Přidával na hlasitosti, gestikuloval, snažil se propojit s publikem.

"A tady je, dámy a pánové, kámen úrazu. My nemáme definovanou žádnou ideu, kam by to naše vzdělávání mělo směřovat. Hrozí nám nástup vzdělanostní šlechty, která si platí vzdělání v drahých soukromých školách, kde se budou studentům věnovat individuálně a učit je kreativně myslet," varoval naléhavě Horáček a líčil, jak mu psal kamarád z Ameriky, který konečně splatil vzdělání svých dcer.

"Já nechci, aby lidé v Česku spláceli vzdělání svých dětí do 63 let," dokončil Horáček za potlesku sálu.

Sám tak nastolil téma, kterým se celá debata po značnou dobu zaobírala. Použil všechny zbraně, jak dobře působit na posluchače: spojení s publikem, osobní příběh, vlastní téma, které vyvolávalo emoce, zvýšený hlas, gestikulaci. Chyběla tomu jen jakási opravdovost.

Oproti jeho projevu působili ostatní kandidáti trochu nudně, ale na druhou stranu mnohem uvěřitelněji. Nenaléhali, neplašili, prostě diskutovali. Jiří Drahoš si nevedl špatně, bylo vidět, že už má větší zkušenosti, ale jako by mu chyběla jiskra nebo alespoň průbojnost třeba se sám přihlásit o slovo.

Topolánka kritizuje hlavně Drahoš

S nástupem prezidentských debat lze mezi soupeři očekávat vzrůstající napětí. Patrné bylo už minulý týden, když Horáček a Drahoš odevzdávali podpisy pro svou kandidaturu. Horáček si totiž v narážce na Drahoše postěžoval, že pod jeho kandidaturu nepřipojil podpis, zatímco Horáček i další kandidát Marek Hilšer tak v jeho případě učinili.Drahoš zareagoval s tím, že Hilšerovi podpis připojil, protože se s ním potkal u petičního stánku. "Když jsem se potkal s Michalem Horáčkem, neměl jsem u sebe občanský průkaz. A jindy jsme se už takto nepotkali," vysvětloval.

Zareagoval i na další výtku − před několika dny Horáček prohlásil, že u jiných kandidátů neviděl žádný program.

"Prezident by měl mít spíše vize, programy mají mít politické strany," podotkl Drahoš. Zároveň sdělil, že brzy představí nový web, na kterém bude své vize ještě více specifikovat.

Michal Horáček publikoval plán, co udělá v případě zvolení v prvních sto dnech, už dříve. V jednom z bodů se s Drahošem shodují − oba dali najevo, že zruší bezpečnostní kontroly na Hradě, které považují za nesmyslné. Horáček kromě toho avizuje, že zadá audit smluv a hospodaření Hradu a omluví se rodině Ferdinanda Peroutky. Pokud jde o politické působení, zavázal se k podpoře liberální demokracie i k tomu, že do svých plánů na Hradě nezahrne extremisty, za které označil komunisty či stranu Tomia Okamury.

Horáček se ale bude muset vypořádat s výtkou, že měl v minulosti co do činění s hazardem, jak mnohdy zaznívá na sociálních sítích. "Měl jsem společnost Fortuna, která se věnovala kurzovým sázkám, ale ne hazardu. Fortuna nevyvolávala žádnou patologickou závislost jako třeba automaty. Nemám se za co hanbit," brání se s tím, že svět sázek mu umožnil poznat falešné hráče. "Poznám je a umím jim překazit hru. A přesně to má dělat prezident. Je to občan, který má nezávisle kontrolovat činnost politických stran a případné falešné hry má překazit," tvrdí Horáček.

V příštích dnech bude také zajímavé sledovat, jak se Drahoš a Horáček postaví k Topolánkovi. V první reakci Drahoš označil jeho kandidaturu za špatný vtip a ostře jeho působení v politice kritizoval, zatímco Horáček smířlivějším jazykem Topolánka přivítal jako silného soupeře.

Šéf Drahošova týmu Jakub Kleindienst se snaží Jiřího Drahoše prezentovat jako toho, kdo veřejnost spojuje. "Nám z průzkumů veřejného mínění vyšla jedna velmi důležitá věc. A to je zjištění, že na lidi působí jako profesor, prezident spojovatel," uvedl Kleindienst s tím, že důležitou voličskou skupinou jsou mladí, ale zdaleka nejenom oni. "Snažím se oslovovat mladé lidi a mám zpětnou vazbu, že se mi to daří. Byl bych rád, kdyby šli volit," podotýká samotný Drahoš.

Debaty budou součástí programu prezidentských kandidátů stále častěji. Po Broumově byla už ve středu na programu další, tentokrát na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Žádné z nich se ale neúčastní Miloš Zeman. Současný prezident tvrdí, že žádnou volební kampaň nevede, přestože on i jeho příznivci dělají maximum pro to, aby byl co nejvíce na očích veřejnosti.

Například ve středu vyjel v prezidentské koloně na další návštěvu kraje, tentokrát zamířil na tři dny na Olomoucko.