Česko si připomnělo výročí událostí spojených se 17. listopadem. Na Národní třídě v Praze se už od pátečního rána střídali politici, aby u památníku sametové revoluce položili květiny nebo zapálili svíčku. S hlasitým odporem protestujících se tam ale setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lidé pokřikovali i na předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamuru. U Hlávkovy koleje si pak lidé připomněli události ze 17. listopadu roku 1939.

Policie v Praze nehlásila žádné konflikty, jen řidiči si stěžovali na dopravní omezení. Při pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti ale policie musela dva její příznivce zpacifikovat, cílem bylo zabránit, aby se nepotkali s členy krajní levice. "Dva lidi jsme zadrželi. Jednalo se o přestupkové jednání. Byli převezeni na policejní stanici k zadokumentování," řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan k zásahu.

Na Václavském náměstí v Praze probíhal Koncert pro budoucnost, jehož pořadatelé chtěli připomenout významné okamžiky české historie a upozornit na současné problémy. Na místě se sešly tisíce lidí. Mezi mluvčími vystoupili Tomáš Sedláček, Petr Pithart nebo Karel Janeček. Z důvodu bezpečnosti uzavřeli policisté sjezd z ulice Wilsonova na Václavské náměstí.

Mluvčí se často vymezovali proti předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Bývalý politik Daniel Kroupa apeloval, aby lidé nevolili zájmy "totalitní Číny a ruské autoritářské společnosti". "Po osmadvaceti letech se k nám vrací lidé, proti kterým jsme bojovali," prohlásil.

Přímý přenos DVTV z oslav 17. listopadu

Na Koncert pro budoucnost přišel i Michal Horáček, který se podivoval, že nemohl vystoupit stejně jako další prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Pavel Fischer a Jiří Drahoš. Pořadatelé už dříve uvedli, že prezidentští kandidáti, které jako řečníky vybrali, "nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu". "Oni si myslí, že já hodnoty 17. listopadu neztělesňuju?" řekl Horáček. Prezidentský kandidát Marek Hilšer, který vystoupil na pódiu na Václavském náměstí Michalu Horáčkovi nabídl polovinu svého řečnícího času. Pořadatelé to však odmítli.

Babiše lidé na Národní třídě obvinili ze zneuctění pietního místa, připomínali mu jeho údajnou spolupráci s StB a jeho kauzy jako Čapí hnízdo. Podle předsedy ANO mají nárok projevit svobodu slova, což je jedním z výdobytků sametové revoluce. Okamuru část přítomných uvítala pískotem a voláním "Hanba!".

Ovací se naopak dočkal prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který mimo jiné ocenil roli bývalého prezidenta Václava Havla. K památníku dorazili také předseda Senátu Milan Štěch či místopředseda ČSSD Petr Dolínek, za hnutí STAN Petr Gazdík s Janem Farským a Vítem Rakušanem nebo šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Na Národní třídě se kromě politiků objevil i bývalý prezident Václav Klaus nebo zástupci kulturní sféry, jako například herečka Bára Štěpánová. Marek Daniel alias Tonda Blaník po zapálení svíčky začal běhat po Národní třídě a volat "Svoboda, svoboda!".

U Hlávkovy koleje se vedle politiků sešli také zástupci vysokých škol, studentů, akademické sféry i církví. Na své tehdejší spolužáky vzpomněl i pamětník, student z roku 1939 Vojmír Srdečný, jemuž je 98 let: "Většině z nás bylo 20 let. Německé vojsko a gestapo vniklo do vysokoškolských kolejí v Praze, Brně a Příbrami. Nákladními auty nás odvezli do kasáren v Ruzyni. V těchto místech bez soudu bylo zavražděno devět představitelů studentského hnutí. Nejmladší byl Václav Šafránek, kterému v době vraždy ještě nebylo 19 let," řekl.

Oslavy 17. listopadu ke své propagaci využili někteří kandidáti na prezidenta. Předvolební materiály všech prezidentských kandidátů, kteří o to projevili zájem, prezentoval na Národní třídě stánek nazvaný Volíme hlavu státu. Kandidáty pozvala iniciativa Volit je cool, příležitost pozdravit se na místě s příznivci využili například Pavel Fischer, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek i Jiří Drahoš.

Večer se v Národním divadle udělovaly ceny Paměti národa. Obdrželi je političtí vězni František Suchý, Mária Matejčíková a František Lízna a také Otto Šimko, který byl opakovaně perzekvovaný kvůli svému židovskému původu.

Policie zpacifikovala dva příznivce krajní pravice

Na shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v dolní části Václavského náměstí dorazila podle policie ve 14:00 necelá stovka lidí. Kromě českých vlajek nesli někteří přítomní vlajky DSSS a slovenské LSNS. Předseda DSSS Tomáš Vandas označil ve svém projevu polistopadový vývoj za velké zklamání. Poslechnout si ho přišel i předseda republikánů Miroslav Sládek. Velkou pozornost této akci věnovali policisté, na místě byl i antikonfliktní tým.

Policie zasáhla proti dvěma členům DSSS poblíž divadla Hybernia. Chtěli projít ulicí Hybernská

Účastníci shromáždění se po projevech plánovali vydat přes Jungmannovo náměstí, Národní třídu a Smetanovo nábřeží na Staroměstské náměstí. Podle zpravodaje ČTK ale část z nich vyrazila ulicí Na Příkopě do Hybernské, kde je zastavila policie. Poté došli na náměstí Republiky, kde se strhlo několik slovních potyček.

Jinak oslavy 17. listopadu probíhaly v poklidu. Různé akce u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se konaly také například v Brně, Liberci, Zlíně, Českých Budějovicích či Jihlavě.

Mapa akcí 17. listopadu 2017:

Policie zasáhla proti dvěma členům DSSS poblíž divadla Hybernia. Chtěli projít ulicí Hybernská