Až deset let vězení hrozilo bývalému ministru Fischerova kabinetu Juraji Chmielovi za to, že podle obžaloby v době, kdy byl velvyslancem v Austrálii, zmanipuloval několik zakázek na propagaci České republiky ve výši necelých dvou milionů korun.

A údajně neoprávněně zadal několik studií.

Soud však již před čtyřmi lety Chmiela očistil a jeho stíhání označil za nezákonné. Nyní se mu dostalo další satisfakce: Obvodní soud pro Prahu 2 mu v pondělí za nezákonné stíhání přiřkl odškodné 112 tisíc korun. Ještě před vynesením rozsudku mu navíc ministerstvo spravedlnosti zaplatilo dalších 146 tisíc korun, k tomu se mu písemně omluvilo.

Chmielovo stíhání do doby, než jej pravomocně očistil soud, trvalo 17,5 měsíce. Za každý z nich mu soudkyně Zuzana Šmídová přiřkla 12 tisíc korun a navíc nařídila, že mu ministerstvo spravedlnosti musí doplatit náklady na obhajobu.

"Kauza byla medializována nejen v tuzemském, ale i v zahraničním tisku. Jednalo se o osobu veřejně známou, dopad to mělo i do pracovní oblasti," odůvodnila odškodnění soudkyně.

Tuším, kdo za tím stál

Sám Chmiel je přesvědčen, že jeho kauza byla účelově vytvořena, protože někomu na ministerstvu zahraničí, které v té době řídil Karel Schwarzenberg, šlápl "na kuří oko". Kdo to byl prý tuší, ale nemá na to důkazy.

"Pokud nezačnou mluvit ti aktivní vykonavatelé, nemá to smysl," poukazuje muž, který se před třemi lety vrátil naplno do diplomatických služeb a je od září 2014 velvyslancem v Maďarsku. Tomu, že šlo o účelové stíhání podle něj nasvědčuje například to, že se kompromitující materiály proti němu objevily i v médiích, a to ještě předtím, než byl obviněn.

Mimochodem, policejní vyšetřování následovalo po trestním oznámení vysokého úředníka resortu, ale ten před soudem poté popřel, že by je podával a svůj podpis pod ním označil za falešný.

Podepsal, co připravilo ministerstvo

Žalobci vinili Chmiela z toho, že v roce 2008, kdy byl velvyslancem v Austrálii, jednu zakázku rozdělil na pět menších, aby nemusel vypisovat výběrové řízení. A nechal údajně zbytečně vypracovat několik studií na podporu českých podnikatelů na zahraničních trzích, které s uvedeným projektem neměly nic společného.

Chmiel byl velvyslancem v Austrálii v letech 2008 až 2009. Toto místo opustil, aby se připojil k úřednické vládě Jana Fischera, kde zastával post ministra pro evropské záležitosti.

Podle obžaloby Chmiel způsobil škodu 1,5 milionu korun. Za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku mu podle trestního zákoníku hrozilo až deset let vězení.

Bývalý velvyslanec se ale hájil tím, že vše připravilo ministerstvo a on zakázky pouze z titulu své funkce podepsal. Soud mu dal za pravdu a zcela jej osvobodil s tím, že se žádného trestného činu nedopustil. Státní zástupce se proti verdiktu neodvolal.

Hlavně, že se mi omluvili

Chmiel od pondělního jednání soudu odcházel spokojen, byť dostal jen zlomek toho, co původně požadoval - uspěl ze zhruba desetiny. "Pro mne bylo satisfakcí, že ministerstvo spravedlnosti během řízení o odškodnění samo navrhlo omluvu. Nejde mi vůbec o finanční odškodnění," řekl.

Původně se chtěl vzdát i práva na odvolání, ale advokát jej přesvědčil, aby si ponechal lhůtu na vyjádření. "Jen jako rezervu, co kdyby se náhodou odvolalo ministerstvo," vysvětlil.

Původně chtěl Chmiel i takřka milion jako náhradu mzdy za necelý rok a půl, kdy byl kvůli svému obvinění na nuceném neplaceném volnu. Tento požadavek ale sám nakonec stáhl. "Už jsem to hodil za hlavu. Nemělo to smysl, protože jsem zpátky a postupně jsem se zase dostal na nejvyšší možnou pozici," uvedl s poukazem na svůj současný post velvyslance v Maďarsku.

Související