Sen předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o křesle premiéra se ve středu naplní. Prezident Miloš Zeman ho jako vítěze voleb odpoledne jmenuje předsedou vlády, o týden později předá dekrety i členům jeho menšinové vlády. Od toho momentu začne Babiš vládnout a jeho první kroky ve funkci premiéra budou směřovat do Bruselu.

Brusel žaluje Česko kvůli tomu, že nepřijímá uprchlíky.
Hrozí vysoká pokuta, možná až stamiliony eur

Vyrazí na zasedání Evropské rady, kde se před evropskými lídry hodlá uvést jako tvrdý kritik přístupu EU k migrační krizi.

Právě v souvislosti s odmítáním kvót se Evropská komise podle informací HN chystá tento týden poslat Česko před nejvyšší evropský soud.

Babiš řekl, že budoucnost Evropské unie bude zřejmě nejdůležitějším úkolem jeho nové vlády. "Upozorním, že pokud chceme mluvit o reformě Evropské unie, tak musíme mluvit o reformě imigrační politiky," tvrdí před cestou do Bruselu.

Poukazuje na zprávu Europolu, podle které pašerácká mafie jen loni vydělala na převaděčství uprchlíků do Evropy asi 5,7 miliardy eur. "Nepřijde vám to šílené? Je to skoro jako drogová mafie. Řešení problému s uprchlíky bude určitě i jedna z hlavních priorit naší vlády," říká.

I když Babiš bude od středy premiérem, do sídla vlády, Strakovy akademie, se ještě nepřestěhuje. Až do jmenování nového kabinetu příští středu bude dál vládnout premiér v demisi Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jeho vládní tým zasedne naposledy právě ve středu a mimo jiné schválí noty, podle nichž by měl český premiér příští týden v Bruselu jednat.

Babiš však už opakovaně avizoval, že chce vládnout jinak než Sobotka, kterého mnohokrát kritizoval. Podle šéfa ANO mnohem víc záleží na tom, jak bude Česko v Evropě slyšet, než jestli bude mít například euro. "Budeme mít v Evropě postavení podle toho, jak tam budeme mluvit a jak tam budeme prosazovat naše zájmy. Musíme si naši pozici vydobýt, podcenili jsme to," tvrdí Babiš. Opakovaně zdůraznil, že na rozdíl od Sobotky se domluví cizími jazyky, takže bude moci jednat s evropskými lídry napřímo, bez tlumočníka.

Budoucí ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) k tomu dodává, že Česko musí být nadále jasně prozápadní zemí, a navíc musí víc mluvit o lidských právech. "V minulých letech jako by u vlád akcent na lidská práva slábl. A já si myslím, že země naší velikosti a historie je téměř předurčena k tomu, aby tuto agendu měla jako jednu z výrazných priorit," míní Stropnický.

Na domácí scéně musí nyní Babiš především shánět podporu pro svou menšinovou vládu. Současně prohlásil, že jedním z prvních kroků jeho vlády bude zvýšení důchodů. Dosavadní průměrný starobní důchod je 11 807 korun a Babiš by rád každému důchodci přidal 448 korun.

Kromě toho se chystá pomoci firmám, které si v době velkého hospodářského růstu a rekordně nízké nezaměstnanosti stěžují na katastrofální nedostatek zaměstnanců.

Na setkání lídrů českého exportu na Pražském hradě v úterý slíbil, že skončí praxe Sobotkovy vlády, která nechtěla ve větším množství dávat pracovní povolení cizincům mimo EU.

"Byla tady ideologie, že pokud bychom dováželi ze zahraničí lidi, tak to ohrožuje naše zaměstnance. Já s tím nesouhlasím, chceme se na to podívat, protože to je náš největší problém, který se dramaticky zhoršuje," slíbil Babiš.

Odcházející premiér Sobotka plány svého nástupce nekomentoval. Popřál mu ale, aby jeho vláda byla přinejmenším tak úspěšná jako ta dosluhující. Zároveň si do Babiše rýpl, že měl celé čtyři roky velkou možnost vládnutí ovlivňovat.

"Jeho hnutí ANO bylo součástí vlády, Andrej Babiš byl dlouho první místopředseda," reagoval na kritiku od Babiše Sobotka, který jako poslanec ČSSD odchází do opozičních lavic.