Stanovit reálnou hodnotu bitcoinu nebo jakékoliv z dalších úspěšných kryptoměn je spíš úkol pro psychologa či sociologa než pro ekonoma nebo investičního bankéře. Ti, kdo by se chtěli dobrat vnitřní hodnoty bitcoinu, narazí na to, že vlastně není čeho se chytit. Známe jen odhady počtu lidí, kteří jej vlastní, a množství transakcí, které se s ním provádějí.

Ocenění je z největší části dáno důvěrou a nadějemi, že závratný růst ještě nějakou dobu vydrží, než racionálním propočtem.

Je sice možné vyjít z aktuální ceny na burzách, ale to je informace s hodně efemérní životností. Opírat se jen o výsledek nabídky a poptávky je v případě měny označované přeškrtnutým písmenem B ještě riskantnější než v případech jiných extrémně nafouklých investičních bublin. Že je cena nadsazená, si už myslí i řada expertů, kteří se technologiemi pro kryptoměny živí. Ale stále se najde dost lidí, pro něž je bitcoin i při současné ceně nad 15 tisíc dolarů tak atraktivní, že jsou ochotni svými penězi bublinu dofukovat. A nejsou to vůbec malé peníze.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se