Amazon má blízko k ČVUT. A to nejen kvůli tomu, že jeho kanceláře v Dejvicích jsou od vysokoškolského komplexu vzdálené jen pár stovek metrů – vědci z nejstarší české technické univerzity totiž slaví úspěchy v soutěžích a projektech, které americký internetový kolos pořádá. Aktuálně u něj zabodovali dva profesoři, kteří se věnují umělé inteligenci. Jiří Matas a Jan Faigl se stali příjemci grantu Amazon Research Awards.

Jde o program, který Amazon vypisuje každoročně, přičemž se do něj hlásí tisíce akademiků. Těm, kteří ve výběrovém řízení obstojí, pak společnost založená nejbohatším člověkem světa Jeffem Bezosem zaplatí mimo jiné roční náklady na výzkum včetně jednoho až dvou míst pro doktorandy. Letos Amazon vybral 101 vědců z 59 univerzit včetně prestižních škol jako Harvard, MIT, Stanford, Kolumbijská univerzita či Princeton. Loni ani předloni žádní Češi nezabodovali.

Profesor Matas se do soutěže přihlásil s projektem, který má ambici zlepšit nástroje, jež například mobilům pomáhají přečíst a přeložit texty z fotografií. Oficiální název zní Training Neural Networks on Non-differentiable Losses (česky Učení hlubokých neuronových sítí v problémech s nediferencovatelnými ztrátovými funkcemi). 

„V některých úlohách počítačového vidění jsou přirozené nediferencovatelné ztrátové funkce, například při rozpoznávání textu, kde se kvalita algoritmu často měří počtem chybně rozpoznaných znaků nebo slov. Nediferencovatelné ztrátové funkce se vyskytují například také v úloze vyhledávání obrázků, kde se kvalita měří pořadím požadovaných obrázků v seznamu vytvořeném jako odezva na dotaz,“ říká Jiří Matas.

Zatímco profesor Matas působí na katedře kybernetiky na elektrotechnické fakultě, domovskou základnou Jana Faigla je Centrum umělé inteligence na téže fakultě. Projekt, se kterým u Amazonu prošel do finále, se týká modelování komunikačních map v podzemí.

„Snažíme se navrhnout metody zajištění komunikační dostupnosti během průzkumných misí v neznámém prostředí, a tím přispět k efektivní koordinaci týmu robotů nebo lidských záchranářů v prostředí, která jsou jinak komunikačně nedostupná,“ vysvětluje Faigl.

Pro ČVUT ovšem nejde o jediný úspěch v soutěžích Amazonu. Tradičně dobře si v nich vede také tým vedený profesorem Janem Šedivým, který vyvíjí chytrý chatovací nástroj se jménem Alquist. Ten se svým hlasovým asistentem, který je schopný vést s člověkem několikaminutový sofistikovaný rozhovor, skončil v  minulých letech opakovaně „na bedně“ v soutěži Alexa Prize určené právě vývojářům hlasových nástrojů postavených na umělé inteligenci.