michal-pohanka-kalousek-snemovna__192x128_.jpgPohanka byl členem ČSSD. Po volbách v roce 2006, které skončily patem, se rozhodl podpořit vládní koalici spolu s dalším tehdejším sociálním demokratem Milošem Melčákem. S lídry trojkoalice uzavřeli tito dva takzvaní přeběhlíci dohodu o toleranci. Pohanka ze strany vystoupil, Melčáka ČSSD ze svých řad vyloučila. Oba patří ve sněmovně k nezařazeným poslancům, kterých bylo až doposud osm.

Silnější ČSSD ve sněmovně 

ČSSD tak nyní ve sněmovně o jeden hlas posílí. Místo 70 členů bude totiž její poslanecký klub mít o jednoho navíc. Levice - tedy ČSSD a KSČM - by tak měla v dolní komoře celkem 97 z 200 zákonodárců. Ani koalice nemá oficiálně většinu. Ve frakcích vládních stran je 96 poslanců. S prosazováním návrhů vládě pomáhají právě nezařazení.

Přečtěte si, co se stalo

Devětatřicetiletý Pohanka je vystudovaný lékař. Specializuje se na gynekologii, porodnictví a sexuologii. V roce 2000 ho tehdejší ministr Bohumil Fišer (ČSSD) jmenoval do funkce svého náměstka. O dva roky později se Pohanka stal ředitelem brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Ve funkci zůstal do roku 2005, kdy ho svým náměstkem jmenoval někdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Pohanka jako "hráč" 

Pohankovo jméno padlo před pár lety i na záznamu skryté kamery v reportáži televize Nova o možných machinacích s penězi z fondů EU. Starosta Budišova Ladislav Péťa, který je z nich podezřelý, Pohanku považoval za "hráče" a člověka, s jehož pomocí podle Novy počítal. Péťa na záznamu Novy mluvil o možné vazbě na projekt mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které vzniká právě v nemocnici u svaté Anny. Pohanka spojitost s Péťou a jeho společníky popřel.