S příchodem motoristické sezony postupně roste cena benzinu u pump a prodejci Naturalu 95 čekají oživení poptávky. Minulý týden překročila průměrná cena už hranici 26 korun, benzin je nejdražší za posledních pět měsíců. Naproti tomu nafta kvůli nižší poptávce a přepravě zboží u nákladních dopravců podražila minimálně. Po zimě totiž vyráží do ulic stále víc řidičů osobních vozů s převládajícími benzinovými motory.

To je příležitost k vyšším prodejům především pro pumpy hypermarketů, u kterých kamiony až na výjimky netankují a které už roky nabízejí palivo s minimální marží a za ceny, jakým velké řetězce nemohou konkurovat. Podle aktuálního zjištění agentury Incoma Research už hypermarkety Tesco, Globus, Makro a Hypernova využívá jako své hlavní tankovací místo čtvrtina všech řidičů.

Přitom ještě v roce 2002 měly hypermarkety v Česku jen 17 stanic. Nyní je jich 63. Jsou to necelá dvě procenta celkového počtu veřejně přístupných pump, kterých je u nás podle aktuální evidence ministerstva průmyslu a dopravy 3578. V podílu na celkovém prodaném množství paliv jsou ale hypermarkety mnohem úspěšnější - mají už minimálně deset procent. "Počet těchto stanic průběžně stoupá a očekává se i nadále pokračování tohoto trendu," uvádí zpráva Incomy.

Na petrolejářský trh se teď chystá obchodní síť COOP, která plánuje letos vybudovat na 19 čerpacích stanic. A do tří let už desítky. "Začít chceme v Českých Budějovicích, a pokud budou vhodné ekonomické podmínky, chceme do tří let otevřít přes stovku čerpacích stanic," říká prezident Svazu českých a moravských družstev Zdeněk Juračka.

Hypermarkety ušetří nejen díky minimálním mzdovým nákladům, prakticky nulovým doplňkovým službám, propojením s prodejem samotného hypermarketu, ale i slevám za odběr vysokého množství pohonných hmot. Cenou pro řidiče se tak řetězce, nakupující palivo většinou přímo od majitelů rafinerií, pohybují na hraně nákupních cen.

Aktuálně tedy v případě benzinu kolem 24,80 koruny za litr. "Chceme být vždy nejlacinější v konkrétním regionu," opakovaně tvrdí představitelé čtyř zavedených řetězců. Průměrná cena u pump v Česku dosahuje nyní podle zjištění kartové společnosti CSS úrovně 26,09 koruny za litr benzinu. Za minulý týden vzrostla o 36 haléřů. Nafta podražila za stejnou dobu o 18 haléřů na průměrných 25,34 koruny.

Přímo pro následující dny by se situace pro řidiče mohla vyvíjet o něco příznivěji, cena na určující rotterdamské burze mírně klesla. V řádu haléřů momentálně klesly i velkoobchodní ceny paliv. Experti se ale shodují, že tohle nebude mít na maloobchodní ceny přímo u pump zřejmě žádný vliv.

Jak známo - na zlevnění svých vstupů, zvlášť když jde o takto symbolické částky, pumpaři reagují mnohem pomaleji než v případě zvýšení nákupních cen. "Otázkou je, zda na to teď vůbec zareagují a raději nebudou s poklesem vyčkávat. Proto lze očekávat spíše stagnaci," prorokuje na nejbližší dny analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

V období kolem dubna startují ceny benzinu z nižších zimních hodnot už minimálně posledních pět let, co kartová společnost CCS údaje sleduje.

Loňský rok byl vzhledem k tehdy nevídanému růstu cen ropy extrémní. V létě postupně vzrostla cena benzinu až ke 33 korunám a nafty dokonce až ke 35 korunám.

"Velkou neznámou je kurz dolaru vůči koruně, a především jeho kolísavost. Nicméně neočekáváme, že by se ceny nějak přiblížily takovým hodnotám, jako tomu bylo loni v létě," vyjádřil se prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.