Ani pátý den po středečních záplavách se postiženým obcím na Přerovsku nepodařilo ani zdaleka odstranit následky ničivého živlu. Obce sčítají škody na obecním majetku, především na poškozených komunikacích. Například v Hustopečích nad Bečvou je odhadují na 30 milionů korun, v Bělotíně až na šest milionů a v Polomi na asi dva miliony Kč. Výši škody na desítkách rodinných domů si starostové odhadovat netroufnou. Přivítali by státní půjčky, které by obce mohly rozdělit lidem na opravy jejich obydlí. ČTK to v pondělí potvrdili starostové oslovených obcí.
 
"Jako předseda Spolku pro obnovu venkova ČR jsem se obrátil osobním dopisem na ministra pro místní rozvoj. Potřebovali bychom tuto možnost, abychom lidem mohli na opravy poskytnou alespoň 100.000 korun. Tyto půjčky fungovaly deset let po roce 1997," uvedl starosta Bělotína Eduard Kavala. V obci voda zaplavila 80 soukromých nemovitostí, z toho 50 bytů.

"Je to ještě o polovinu více než v roce 1997. Lidé mají zničený nábytek, podlahy, instalace. Lízat rány budeme ještě nějaký čas," doplnil starosta. V Bělotíně pokračuje úklid, na skládku jezdí kontejner za kontejnerem. Na obecním majetku tvoří nejvyšší položku poškozené silnice a tři mostky.

Opravy poškozených obecních komunikací a mostků v Hustopečích nad Bečvou budou podle starostky Júlie Vozákové stát zhruba 30 milionů korun. Zaplaveny byly i sklepy některých obecních budov. Mnohem horší bilance je ale u rodinných domů. "Přímo v obytných částech byla voda ve více než 60 domech. Pořád odklízíme bahno a zničené zařízení, rozdáváme vysoušeče, dezinfekční prostředky a další materiální pomoc," popsala situaci Vozáková. Podle ní se od středečního večera v obci vystřídalo už na 260 hasičů.

Obce z Jesenicka potřebují nutně přes 18 milionů

Obce z Jesenicka, které postihly záplavy, potřebují na zajištění nutných potřeb zhruba 18,5 milionů korun. Řekl to v pondělí předseda okresní povodňové komise a starosta Jeseníku Petr Procházka. Zastupitelé Olomouckého kraje v pondělí uvolnili na bezprostřední pomoc obcím pět milionů korun. Peníze půjdou přímo do obecních rozpočtů. Samosprávy je využijí například pro jednotky dobrovolných hasičů či na nákup desinfekčních prostředků.

Největší suma, 400.000 korun poputuje do Hustopečí nad Bečvou na Hranicku. Zbylé postižené obce v tomto regionu obdrží po 100.000 korun. Obcím z Jesenicka kraj poskytne po 100.000 Kč či 200.000 Kč, 700.000 korun úřad uvolnil pro potřeby Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Podle hejtmana Martina Tesaříka (ČSSD) obce peníze využijí například na nákup pohonných hmot, opravy techniky a refundaci mezd dobrovolných hasičů. Podle Tesaříka slíbila Olomouckému kraji 12 milionů korun na odstraňování následků povodní také vláda.

Hejtman: Jen na Jesenicku škody přesáhnou miliardu 

Přívalové deště zaplavily ve středu večer osm obcí na Hranicku, v pátek večer pak velká voda postihla i 18 obcí z Jesenicka. Řádění přírodního živlu si v kraji vyžádalo i tři lidské životy, v Černotíně na Hranicku bylo nalezeno tělo utonulého muže, další dva muži zahynuli v obci Vlčice na Jesenicku. Desítky domácností byly bez elektrické energie, problémy hlásili i plynaři. Poškozené jsou mosty a komunikace, zavřeny musely být i některé železniční tratě.

Škody způsobené povodní na Jesenicku přesáhnou podle olomouckého hejtmana Martina Tesaříka miliardu korun. Na další stovky milionů se odhadují škody v okolí Hranic na Přerovsku. Ještě o víkendu hejtman předpovídal škody v celém kraji na půl miliardy korun.