lekar-poplatky-192-128.jpgZdravotní pojišťovny totiž měly na konci prosince na svých účtech rekordní přebytky ve výši 27 miliard korun, VZP skoro 11 miliard, osm menších pojišťoven 16 miliard. Tahle čísla, která se podařilo HN získat, brzy zveřejní ministerstvo financí ve svém Státním závěrečném účtu za rok 2007.
 
Pro ministra zdravotnictví Tomáše Julínka je to dobrá zpráva, protože má klid na svou reformu zdravotnictví. Zástupcům lékařů a nemocnic se ale přebytky pojišťoven vůbec nelíbí. Chtějí, aby je dnešní neziskové pojišťovny vrátily zpátky do zdravotnictví.

"Pokud by pojišťovny uvolnily alespoň část z 27 miliard do nemocnic, daleko kvalitněji bychom mohli vybavit nemocniční pokoje a zlepšit komfort pacientům," říká šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Výborný stav financí zdravotních pojišťoven má dva hlavní důvody: V posledních dvou letech rekordně roste ekonomika a stát od ledna 2006 o třetinu zvýšil platby pojišťovnám za děti, důchodce, studenty nebo nezaměstnané.

Důležitějším důvodem rekordních příjmů pojišťoven je určitě rostoucí ekonomika. Díky ní se nezaměstnanost od ledna 2006 do letošního března snížila z 9,2 na 5,6 procenta. A to má na zdravotnictví velké dopady. Zaměstnaní lidé totiž platí do zdravotního systému mnohem víc než stát.

Příklad? Zatímco zaměstnanec s průměrnou mzdou 21 700 pošle zdravotním pojišťovnám skoro tři tisícovky, stát dává pojišťovnám za každého svého pojištěnce včetně nezaměstnaných jen 677 korun. Pojišťovnám se daří i proto, že v Česku neustále roste průměrný plat. Lidé tak odvádějí na zdravotnictví stále víc peněz.

Dejte peníze na léčení

Lékaři i šéfové nemocnic ale upozorňují, že z 27 miliard, které jsou na účtech pojišťoven, pacienti nic nemají. Proto zdravotníci chtějí, aby pojišťovny část těchto peněz poslaly na léčení pacientů.

"Ty peníze nemají být na účtech pojišťoven, ale v nemocnicích. Mohli bychom za ně nakoupit lepší přístroje a zkvalitnit zdravotní péči o pacienty. Místo toho jsme dostali letos přidáno jen 4,5 procenta a to nepokryje ani inflaci," zlobí se šéf největší české nemocnice v pražském Motole Miloslav Ludvík.

Čtěte více

    

    

Vláda zamýšlí snížit ztrátu VZP o šest miliard
Stát si posvítí na zdravotní pojišťovny. Trvale
Z privatizace zdravotnictví každý dostane až 2500 korun

Pojišťovny kritizuje i prezident České lékařské komory Milan Kubek. "Je nehorázné, že pojišťovny syslí takové částky a řada nemocnic nemůže na druhé straně dobře zaplatit své zaměstnance. Ti pak odcházejí do zahraničí a řada nemocnic kvůli tomu musí omezovat kvalitu a dostupnost zdravotní péče," říká Kubek.

Pojišťovny jsou na tom nejlépe v historii, a přesto některé nemocnice hrozí u některých oborů kvůli nízkým platbám od pojišťoven omezením zdravotní péče pro pacienty. Například čeští úrazoví chirurgové hrozí, že pokud letos nedostane jejich obor minimálně o 200 milionů víc, bude muset vinohradská a ostravská nemocnice omezit provoz svých velkých center, kde se léčí ty nejtěžší úrazy.

O miliardy nepřijdete

Pojišťovny se ale brání: Sedm miliard ročně nutně potřebujeme na svůj provoz a zbytek dřív nebo později lidé dostanou zpátky. "Tyto peníze slouží jako rezerva pro placení zdravotní péče našim pojištěncům. Peníze už pomalu rozpouštíme do zdravotní péče, čímž se například snižují čekací doby na některé operace. Pojištěnci o své peníze nepřijdou," oponuje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.

Zatím to ale zas tak žhavé s rozpouštěním vybraných peněz do nemocnic a ordinací není. Podle ministerstva financí se mají přebytky pojišťoven do konce roku 2008 zvýšit na téměř 36 miliard korun.

Výborný byznys

Ti, kdo se budou chtít zúčastnit privatizace zdravotních pojišťoven, kterou chystá na příští rok ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, asi neprohloupí. I když budou muset pojišťovny ještě před privatizací velkou část přebytků vrátit zpátky lidem, české zdravotnictví je v takové formě, že v něm vlastníci pojišťoven budou slušně vydělávat.