platba-lekar192.jpgLidé by od poplatků ulevili mnoha skupinám. Nejčastěji zmiňují těžce nemocné pacienty, osoby se zdravotním handicapem, děti do 18 let věku a důchodce. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mediasearch. Většina lidí také protestuje proti placení za preventivní prohlídky, přestože ty jsou zdarma.

Od ledna platí pacienti 30 korun za návštěvu lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit by měli také po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, ale částky nad něj jim zdravotní pojišťovna vrátí. Od poplatků jsou osvobozeny například osoby v hmotné nouzi, s nařízenou léčbou a děti v dětských domovech.

Skoro dvě třetiny občanů starších 15 let si myslí, že zavedení poplatků nezabrání zneužívání zdravotních služeb. Mimo jiné je o tom přesvědčeno 71 procent žen, 57 procent mužů a občané všech věkových kategorií. Tomu však neodpovídají statistiky. Podle nich se od zavedení poplatků snížil počet léků na předpis o polovinu a návštěv u lékaře o čtvrtinu.

Čtěte více

    

    

Zdravotnické poplatky vynesly v lednu 400 milionů korun

Poplatky odmítá parlamentní opozice, výhrady k některým z nich mají i někteří vládní poslanci. Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová navrhla osvobodit od poplatků za pobyt v porodnici novorozence, ale vláda ve středu tento návrh nepodpořila. Teď o něm bude rozhodovat parlament. Dosavadní fungování poplatků a jejich případné úpravy projedná 17. dubna koaliční zdravotnické komise.