topolanek-soud-192-128.jpgAni historicky první vystoupení premiéra před Ústavním soudem, ani tvrdý výslech ministra zdravotnictví nestačil ústavním soudcům k tomu, aby vynesli ostře sledovaný verdikt: zda se dál bude platit u lékaře, v lékárnách a v nemocnicích.

Soud rozhodnutí o tom, zda se zruší zákony či alespoň některé paragrafy, kvůli kterým od ledna lidé poprvé platí hotově u lékaře, odročil.

Tvrdý výslech ministra 

Oba politici se spletli, pokud čekali, že je soudci budou šetřit. Hned několikrát se oběma stalo, že je soudci napomínali, aby mluvili k věci.

Čtěte také

Když se novináři pár minut po jednání soudu Tomáše Julínka ptali, jak se mu jeho vystoupení povedlo, odpověděl výmluvně: „Čekal jsem tvrdé otázky… A víc to nechci komentovat.“ Julínek byl podroben mnohem tvrdším a hlavně konkrétnějším otázkám. V jednu chvíli dokonce nechtíc potvrdil to, na co si opozice u soudu stěžuje. Řekl, že poplatky zavedl proto, aby se platilo za péči, přitom ústava ji popisuje jako bezplatnou. 

Premiér Topolánek, který vypovídal jako první, měl roli snazší o to, že se několikrát mohl odvolat právě na odborné stanovisko ministra Julínka. Když se ho předseda soudu Pavel Rychetský ptal na jeho pozměňovací návrhy, jimiž Topolánek do zákona narychlo dostal sankce pro doktory nevybírající poplatky, premiér jen stručně pronesl: „Zákon bez sankcí je neučinný.“

Není svědek jako svědek 

Topolánka mluvil často emotivně. Gestikuloval. Když se ho snažili soudci přerušit, aby mluvil k věci, ani jednou neuspěli. Když přišel dotaz na to, jak se má zachovat lékař, k němuž přišel pacient s přečerpaným pětitisícovým limitem na poplatky, Topolánek odpověď suverénně přehodil na svého ministra. „Ptáte se mě na technické věci,“ odbyl otázku.

Julínek v úzkých

Ministra Julínka „grilovalo“ hlavně trio nejvyšších šéfů soudu: předseda Rychetský a místopředsedové Eliška Wagnerová a Pavel Hollander.

Přečtěte si, jak vypadalo minulé jednání soudu

Návrh zrušit poplatky u lékaře nepřežil ani jedno kolo

Hollander chtěl například nejprve po Julínkovi vědět, proč zavedl poplatky. Očekávaná odpověď: aby se ve zdravotnictví přestalo plýtvat a lidé nechodili zbytečně k doktorovi. Jenže když Hollander šel dál a ptal se, jak se zamezí plýtvání tím, že platí za pobyt v nemocnici i lidé v komatu nebo nedonošené děti „To mají kojence vyndat z inkubátoru?“ zaskočil například Hollander ministra. A po Julínkově odpovědi to v sále jen zašumělo: „Působí to psychologicky na populaci.“