Náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr odhadl, že by se případné změny týkaly zhruba tři tisíce lidí.

Zelení a lidovci nicméně nadále chtějí osvobodit od poplatků i děti a některé seniory, mají i další požadavky - například aby peníze vybrané na poplatcích šly zpátky do zdravotního pojištění. Nyní zůstávají zdravotnickým zařízením a lékařům.

Zdravotnický expert KDU-ČSL Jiří Carbol uvedl, že to, na čem se shodla komise, jsou jen "taková drobnější opatření". "KDU-ČSL trvá na svých požadavcích, to znamená osvobození dětí do osmnácti let, seniorů," řekl.

Čtěte také

Dosavadní pětitisícový limit na placení poplatků navrhují lidovci změnit na dvě procenta ročních příjmů. Zelení zase podle poslankyně Olgy Zubové chtějí mimo jiné omezit poplatky za hospitalizaci na prvních 28 dnů.

Kompromis pro děti do tří let

Zástupci ministerstva zdravotnictví před jednáním připouštěli, že kompromis je možný u poplatků za děti do tří let. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř však po schůzce uvedl, že zrušení poplatků na základě věku nemůže řešit expertní komise - rozhodnutí je na politických špičkách koalice. Jeho stranický kolega Boris Šťastný jednoznačně řekl, že je proti jakýmkoliv výjimkám na základě věku.

Zatímco obě menší strany rovněž prosazují, aby ohrožené skupiny pacientů neplatily u lékaře, v nemocnicích a za recept vůbec, občanští demokraté chtějí jejich situaci řešit v rámci sociálního systému. Dnešním dnem činnost expertní skupiny skončila, rozhodnutí je nyní na vedení vládních stran.

Zatím není jasné, kdy koaliční lídři spor rozhodnou, ani kdy a zda koalice předloží konkrétní novelu. Podle Tluchoře se ale koaliční devítka nesejde dříve než ústavní soud příští týden ve středu rozhodne o opoziční ústavní stížnosti na poplatky.

Politici by se ale měli sejít ještě před začátkem červnové schůze sněmovny. Na ní už totiž hodlá lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová předložit svou novelu, která by osvobodila novorozence od poplatků za pobyt v porodnici. Vlastní návrhy na rušení poplatků má navíc i ČSSD.

Odbourání plateb i bez koalice

Pokud se do červnové schůze koalice jako celek na něčem neshodne, bude zřejmě část vládních poslanců spolu s opozicí prosazovat odbourání některých plateb, aniž by dál čekali na dohodu v koalici.

Od ledna se platí 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Za první čtyři měsíce letošního roku už dali lidé za zdravotnické poplatky zhruba dvě miliardy korun.

Reprezentanti ministerstva říkají, že poplatky fungují, omezily prý například zbytečné návštěvy ordinací, výrazně se kvůli nim ušetřilo i na levných lécích.

"Měňme v našem zdravotnictví to, co nefunguje, a ne to, co funguje," řekl po dnešním jednání Marek Šnajdr, náměstek na ministerstvu zdravotnictví. Tento vládní úřad navíc plánuje další reformy, například převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. I tyto záměry ale vyvolávají kritiku. Odmítlo je například představenstvo České lékařské komory.