Pacient v nemocniciLidé by mohli mít v budoucnu možnost dopředu odmítnout zdravotní službu, jako je například resuscitace nebo udržování na přístrojích. Počítá s tím návrh zákona o zdravotních službách, který by měl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) předložit v srpnu vládě. O eutanazii ale podle ministerstva zdravotnictví nejde. ČTK to ve středu řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

 

"Eutanazii vláda nepodporuje. Odmítáme, aby se s tím spojovalo to, co je v zákoně o službách, tedy institut dříve vysloveného přání pacienta," řekl Cikrt. Pacient může odmítnout jakoukoli zdravotnickou službu již nyní, ale musí být při vědomí. Návrh zákona o zdravotních službách rozšiřuje možnost odmítnout zdravotní zásah dopředu pro případ, že se pacient dostane do stavu, kdy již nebude moct komunikovat. Podobný nástroj funguje například ve Spojených státech.

 

Čtěte více o eutanazii

 

Předem vyslovené přání bude muset mít písemnou formu a úředně ověřený podpis pacienta. Materiál se zařadí k pacientově zdravotní dokumentaci. Nemělo by se to týkat případů bezprostředního ohrožení života, ale spíš stavů dlouhodobé nemoci. Například když přivezou raněného při nehodě, nebude se v rychlosti hledat v dokumentaci papír s přáním, ale přejde se ihned k záchraně života. 

Podle některých ale jde o pasivní eutanazii

O tom, že by předem vysloveným přáním vláda zavedla v podstatě pasivní eutanazii, je přesvědčen předseda Liberální reformní strany (LiRA) Milan Hamerský. LiRA přitom připravila vlastní paragrafové znění návrhu zákona o eutanazii, nedávno ho předložila senátorka Václava Domšová (za SNK ED). Senát by měl o předloze jednat na podzim.

 

Mezi odborníky i ve vládě zatím návrh zákona "o důstojné smrti" vyvolal spíše nesouhlas. Ostře proti se postavila ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Podle ní by se měla spíš rozvíjet paliativní a hospicová péče, aby smrt byla důstojná. Rezervovaně se k iniciativě senátorky postavil i poslanec za ODS Boris Šťastný, který sám původně chtěl uzákonit eutanazii. KDU-ČSL, která proti eutanazii dlouhodobě vystupuje, si myslí, že jde o předvolební tah senátorky. 

Domšová navrhuje asistovanou sebevraždu

Senátorka navrhuje asistovanou sebevraždu, kdy by se nemocný mohl sám zabít za odborné zdravotnické pomoci, a aktivní eutanazii. O ni by mohli předem požádat lidé, kteří by se dostali do stavu nezměnitelného bezvědomí. Smrt by u nich na základě jejich předchozí žádosti mohli vyvolat lékaři. LiRA v úterý zveřejnila petici na podporu zákona "o důstojné smrti". Dosud ji podle Hamerského podepsalo 200 lidí.