Milan Kubek, prezident ČLKNa konci června hlásily nemocnice úřadům práce 628 volných lékařských míst. Česká lékařská komora (ČLK) nemůže garantovat kvalitu péče. Řekl to prezident ČLK Milan Kubek. Příčinu vidí v nízkých výdajích na zdravotnictví.

"Bez adekvátního zaplacení lékařů není možné čekat, že by pracovali v českých nemocnicích. Odcházejí tam, kde si jejich práce více váží a dokážou je lépe zaplatit," řekl šéf organizace, v níž jsou povinně všichni lékaři působící v Česku. Je to celkem 46 930 lidí, oproti loňsku jich o 633 přibylo.

"Na první pohled je vše v pořádku, počet lékařů stoupá, ale není to tak. Přibývá důchodců a lékařek na mateřské dovolené, členy ČLK zůstávají i lékaři pracující v zahraničí. Letos poprvé klesly počty soukromých lékařů, což znamená, že jich ze škol přišlo minimum," shrnul Kubek.

V budoucnu ještě hůře

Do budoucna se problém může podle něj ještě prohloubit. Lékaři stárnou, dvě třetiny jsou starší 50 let, pětina překročila šedesátku. Jen sedm procent lékařů je mladších 40 let.



Čtěte také:

Nedostatek lékařů podle něj prohlubuje i nepropustná bariéra mezi nemocnicemi a soukromým sektorem. "V Česku nefunguje, co je v civilizovaných zemích obvyklé, že lékaři z nemocnic mají současně privátní praxi a naopak lékaři soukromí mohou své pacienty ošetřovat také v nemocnici a spolupodílet se na zajištění péče v nemocnicích," vysvětlil.

Kvůli nedostatku lékařů muselo částečně omezit péči interní oddělení havířovské nemocnice. Problémy hlásí i nemocnice v Brandýse či Klatovech.

Milan Kubek bloguje:

ČLK varuje před odlivem lékařů do ciziny. Od roku 2002 do srpna letošního roku vydala 1954 potvrzení o profesní bezúhonnosti. Lékaři je potřebují, aby mohli pracovat v zahraničí.

Výpadek už prý nedokáže nahradit příliv lékařů z ciziny. V roce 2003 pracovalo v Česku 829 lékařů z ciziny, v roce 2005 už 1188. Od té doby počty výrazně klesly, přesná čísla nejsou.